Krvna slika ili hematološki (od grčkog haema – krv) nalaz nam daje podatke o ukupnom broju i kvalitetu krvnih ćelija, te njihovom odnosu. Krvna slika je jedna od osnovnih laboratorijskih analiza kod dece i odraslih a tumači se u skladu sa anamnezom, kliničkom slikom pacijenta i drugih dijagnostičkih nalaza. Iz nalaza krvne slike možemo da vidimo prisustvo: anemije, infekcije (bakterijske ili virusne), alergije, parazitarnih oboljenja, trovanja toksinima…
U krvnu sliku spadaju:
eritrociti - crvena krvna zrnca,
MCH – prosečna količina hemoglobina u eritrocitu,
MCV – prosečni volumen eritrocita,
MCHC – prosečna koncentracija hemoglobina u krvi,
hemoglobin - krvni pigment, nosilac gvožđa,
hematokrit - odnos čvrstog (krvne ćelije) i tečnog (krvna plazma) dela krvi,
leukociti - bela krvna zrnca: segmentirani neutrofilni granulociti, segmentirani eozinofilni granulociti,
segmentirani bazofilni granulociti, monociti i limfociti,
trombociti - krvne pločice, i
leukocitarna formula - odnos pojedinih vrsta leukocita.
Ako je ukupan broj leukocita povišen u odnosu na referentne vrednosti za određeni uzrast, broj segmentiranih neurofilnih granulocita iznad ref. vrednosti a broj limfocita snižen jasno je da je u pitanju bakterijska infekcija. Takva stanja uglavnom su praćena povišenom telesnom temperaturom. U tom slučaju radi se analiza CRP – C reaktivni protein. Na osnovu vrednosti CRP-a može se proceniti stepen zapaljenskog procesa u organizmu. CRP je taj koji nam pomaže da lokalizujemo i pratimo upalni proces. Ukoliko se pretpostavi da dete ima infekciju gornjih respiratornih puteva rade se brisevi ždrela i nosa. Na nalaz briseva čeka se 2-3 dana zbog zasejavanja podloga i izrade antibiograma koji služi da se pronađe najadekvatniji antibiotik za određenog pacijenta. Radi se pregled urina sa sedimentom i urinokultura, pa ako postoji porast na zasejanim podlogama radi se antibiogram. Moram da kažem da je veoma važno da dete pre uzimanja brisa ždrela ne doručkuje, ne pere zubiće i ne jede, kao i da ne koristi antibiotike (i najmanja doza u stanju je da potpuno omete analizu).
Ukoliko je ukupan broj leukocita snižen ili blizu donje granice referetne vrednosti, broj segmentiranih granulocita snižen a limfocita povišen, radi se o virusnoj infekciji. Ukoliko dete povraća i ima dijareju obično su u pitanju rota i adenovirus koji se dokazuju laboratorijski - nošenjem stolice na pregled.
Kod dece u dobi oko godinu dana prisutna je fiziološka (normalna) anemija blažeg ili jačeg stepena. U tom se uzrastu, naime, dešava zamena fetalnog hemoglobina adultnim (odraslim, kakav ostaje u organizmu čitavog života). Roditelji zbog ove pojave ne bi trebalo da brinu jer je prisutna kod sve dece a mogu je značajno ublažiti ishranom – što više crvenih (cvekla, paprika, meso, voće...) i zelenih (spanać, blitva, grašak, zelena salata…) namirnica.
Ono što je važno da napomenem je da referentne vrednosti (obavezno su date uz nalaz i variraju od laboratorije do laboratorije, tj, od aparata do aparata) hematoloških (a i biohemijskih i ostalih) parametara kod dece zavise od njihovog uzrasta. Tu razlikujemo četiri doba deteta: novorođenčad, dete do 2 godine, 2-5 godina i 5-13 godina. Nakon toga referentne vrednosti su kao kod odraslih osoba i zavise od pola.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna