Ako prstom dodirnemo dlan novorođenčeta, njegovi prsti i palac će se odmah zatvoriti oko našeg prsta. Isti reflek postoji i na nožnim prstima bebe. Koliko je on jak vidi se na pregledu - kada lekar podigne bebu u vazduh dok se ona grčevito drži za njegove prste (ovaj test nikako ne bi trebalo isprobavati kod kuće jer beba postepeno gubi ovu sposobnost  - već krajem prvog meseca šake više nisu stalno stisnute u pesnice!).

Nasuprot tome, mazite njene nadlanice kako bi je stimulisali na otvaranje šaka, što ona inače spontano povremeno radi. To možete da uradite i na taj način što ćete uhvatiti njene ručne zglobove, okrenuti dlanove ka njenom ili vašem licu i povlačiti ih po obrazu (na dole) kako bi beba "mazila" sebe ili vas. Prevlačenje finih mekanih tkanina ili plišanih igračaka preko bebibih nadlanica takođe dovodi do opuštanja i otvaranja šaka.

Kako stimulisati bebin razvoj?

Tokom prvog meseca beba uglavnom drži šake zatvorene ali nisu stalno stisnute u pesnice.

U drugom mesecu beba počinje da pokazuje interesovanje za lik majke i za predmete tako što pruža ruke, ali kako ne može da ih dohvati otvaraće šake. Zato je treba stimulisati igračkama koje postavljamo ispred nje, plišane su najpogodnije jer neće odreagovati stiskanjem pesnica kada ih dodirne.

Krajem trećeg meseca refleksno stiskanje pesnica se gubi i bebine šake se susreću ispred njenog lica. Sada počinje da se igra prstima, da ih gleda i stavlja u usta. Ovo je početak upoznavanja sa svojim telom. Najveći deo vremena kad je budna, beba  provodi sa obema rukama u ustima jer je ruke dovela do središnje linije.

Ovo je važan momenat bebinog razvoja i nikako ga ne treba ometati stavljanjem cucle u usta ili rukavica na ruke

Beba stiče važna iskustva o sebi i stvarima koje je okružuju upravo preko usta. Ako joj stavite zvečku u ruku ona će je držati, najprikladnija je zvečka buba-mara, žuto-crvena ili crno-bela. Kao mera predostrožnosti dovoljno je da se održava higijena igračaka i njenih ruku.

Ako sa tri meseca još uvek ima čvrsto stisnute pesnice obavezno na to treba skrenuti pažnju njenom lekaru. PageBreak

Tek krajem četvrtog meseca beba prvi put voljno hvata pruženu igračku. Da bi to mogla da uradi treba joj dati zvečku sa polukrugom ili u obliku obruča, jasnih (ne pastelnih) boja sa složenijom šarom i to sa strane kako bi poluotvorenom šakom mogla da je uzme.

U ovom uzrastu treba okačiti igačke ispred bebe kako bi ih ona dohvatala i igrala se njima jer samo ponavljanjem pokreta naučiće da ih kontroliše, pa će oni vremenom biti sve skladniji

Kada stavimo bebu na stomak u ovom uzrastu ona se oslanja na podlaktice sa dlanovima okrenutim jedan prema drugom i palčevima usmerenim na gore. Ukoliko su palčevi savijeni i nadlanice okrenute jedna ka drugoj beba ne može da se odupre i podigne glavu. Ako pri hvatanju palac ostaje savijen na unutra svakako se treba obratiti lekaru.

U petom mesecu
beba uvežbava hvatanje igračaka i to radi sve svesnije uz bolju koordinaciju oko – ruka. Sada je palac opružen i učestvuje u hvatanju. Kada uhvati kocku posmatra je i premešta u drugu ruku što znači da je uspostaljena funkcija otpuštanja. Da bi ovo mogla da uradi, refleks hvatanja mora potpuno da iščezne.

Premeštanje igračke iz jedne u drugu ruku predstavlja izuzetno važan momenat u detetovom motornom razvoju, to znači da obe polovine valikog mozga funkcionišu zajedno



Ukoliko pri pokušajima da uhvati igračku bebi to ne polazi za rukom obavezno se zbog toga obratite lekaru.

Sa šest, sedam meseci beba treba sama da se okrene sa leđa na stomak. Da bi ovo mogla da uradi pre toga treba da počne da hvata igračke preko sredine tela na drugoj strani. U pokušaju da dohvati igračku težina tela se automatski prebacuje na bok što dovodi do okretanja. Beba hvata igračku celom šakom, okreće je u rukama ka srednjem prstu i palcu.

Ovo je poslednji momenat kada u potpunosti treba da iščezne refleks hvatanja.