Jedan od prvih simptoma trudnoće, mučnina, javlja se kod više od polovine budućih mama, kao i gorušica i opstipacija. Za sve ove neugodnosti koje "remete blaženo stanje" zaslužan je hormon progesteron. Žuto telo, iz kog je izašla jajna ćelija, koja je kasnije oplođena, ovaj hormon luči na početku trudnoće. Tu funkciju posle preuzima posteljica, tako da je nivo progesterona visok tokom cele trudnoće.

Mučnina

Ovaj najčešći problem u trudnoći izaziva fizičku malaksalost, a takođe iscrpljuje i psihički: nervozni ste, razdražljivi, sve vam smeta, te negativnu energiju prenosite i na okruženje. Od jutarnjih mučnina i povraćanja pati oko 80 odsto trudnica, i to češće prvorotke i mame koje čekaju više beba. Iako se trudnica veoma teško nosi sa mučninom, beba obično nije ugrožena. Da biste olakšali sebi, što više se odmarajte i vodite računa da ne dehidrirate. 

-Mučnina najčešće počinje od šeste nedelje i kod većine žena obično prestaje na prelasku iz prvog u drugi trimestar, ali može potrajati i duže. Važno je da ona, ma koliko neprijatna, ne može da naškodi ni majci ni bebi, osim ako je praćena prekomernim povraćanjem koje dovodi do gubitka hranjivih materija i elektrolita – kaže prim dr mr sci. med. Tomislav Stefanović, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista za sterilitet i fertilitet.

Opstipacija

U trudnoći, iako je ona normalno fiziološko stanje, često dolazi i do opstipacije, što je verovatno druga najčešća stvar na koju se žale buduće mame. Do nje dolazi zato što pomenuti progesteron izaziva opuštanje glatkih mišića, čime se smanjuje snaga i učestalost pokreta creva. Što je manja pokretljivost, veća je mogućnost za apsorpciju tečnosti i hrane. Nažalost, nakon toga ostane veoma čvrsta i kompaktna stolica, što otežava pražnjenje i dovodi do toga da stolica izostane i po pet dana pa i duže. Kasnije tokom trudnoće opstipacija može biti posledica povećanja materice, koja pritiska creva i otežava im rad. Opstipacija, udružena sa hemoroidima, zaista može da smeta budućim mamama da uživaju u tom divnom periodu života.

Kod opstipacije ne treba tek tako posezati za laksativima. Trudnicama odgovaraju oni koji mehanički čiste creva i ne ulazi u krvotok, niti na neki drugi način utiču na organizam. Uz promenu ishrane, za rešavanje hronične opstipacije preporučuje se dodatni unos biljnih vlakana iz semena azijske bokvice. Ona vezuju veliku količinu vode i bubre u crevima, čime dovode do razmekšavanja i povećanja zapremine sadržaja u njima. Na ovaj način se ubrzava rad creva i podstiče fiziološko pražnjenje bez bolnih grčeva. Ipak, treba malo strpljenja dok vlakna ne počnu da deluju, za šta je potrebno i do dva dana od uzimanja.

Gorušica 

Za razliku od mučnine koja se javlja na početku i opstipacije koja može da bude tokom cele trudnoće, gorušica je uglavnom problem u drugom i trećem trimestru. Promena nivoa hormona utiče na opuštanje sfinktera (mišića) između jednjaka i želuca, što omogućava želudačnoj kiselini da se popne u jednjak. Osećaj pečenja i žarenja u jednjaku može se javiti i zato što uvećana materica pritiska želudac i gura njegov sadržaj.

-Da bi se olakšala gorušica, preporučuje se više malih obroka tokom dana, uzimanje tečnosti pola sata pre, ali ne i tokom obroka, grickanje slanih krekera i blaga fizička aktivnost. Buduće mame svakodnevno treba da unose namirnice koje su veliki izvor celuloznih vlakana, poput integralnih žitarica, svežeg voća i povrća. Zatim, potrebno je piti dovoljno tečnosti, najmanje dva litra dnevno, i to vodu i prirodne sokove bez dodatog šećera. Fizička aktivnost, takođe, stimuliše crevnu peristaltiku, pa neka svakodnevna aktivnost bude makar polučasovna šetnja – kaže naš sagovornik.

Za prevenciju gorušice važi većina saveta kao u slučaju mučnine, uz napomenu da se ne leže u krevet odmah nakon jela, da uzglavlje bude podignuto u odnosu na noge i da se opstipacija redovno otklanja.

Tekst priredila Žaklina Milenković