Vaše telo prolazi kroz toliko mnogo promena odjednom, da je ponekad teško znati šta je normalno i očekivano, a šta zabrinjavajuće. Evo male pomoći...
Sukrvica ili krvarenje
Povremeno oskudno vaginalno krvarenje nije neuobičajeno tokom trudnoće, ali taj simptom nikako ne treba zanemariti. Obavestite vašeg lekara čak i o najmanjem krvarenju. Važno je da bude u toku sa svim promenama koje vam se dešavaju, kako bi mogao da brine o vašem i zdravlju buduće bebe.
Blago, kratkotrajno krvarenje je moguće nakon seksualnog odnosa ili ginekološkog pregleda, posebno ako se koristi sonda. Nije zabrinjavajuće, jer obično ukazuje na prirodne promene u grliću materice (cerviksu), odnosno na njegovu osetljivost. Takođe može da se javi u periodu kada je trebalo da nastupi menstruacija.
Ako krvarenje potraje, a naročito ako ga prati bol u stomaku, ili postaje obilnije - treba se odmah javiti lekaru! To mogu da budu znakovi pretećeg pobačaja, vanmaterične trudnoće, ili problema sa posteljicom (placenta praevia - nisko smeštena posteljica ili abruptio placenta - prevremeno odvajanje posteljice). U bilo kom od tih scenarija, što žena pre dobije lekarsku pomoć, tim bolje.
Ekstremno povraćanje
Neprestano pražnjenje želuca se zaista teško podnosi. Iako mnoge buduće mame sa olakšanjem isprate mučninu nakon prvog trimestra, druge se tokom cele trudnoće zlopate sa preteranom osetljivošću na hranu, mukom, gađenjem i povraćanjem. Najgore prolaze one čija „nesposobnost“ da zadrže bilo šta u želucu, čak i tečnost, postaje preteći problem, posebno ako duže potraje.
Hyperemesis gravidarum je medicinski termin za prekomerno povraćanje u trudnoći. To stanje dovodi do dehidratacije, malaksalosti, stalnog gubitka težine i pothranjenosti. U nekim slučajevima je potrebna kraća hospitalizacija, kako bi se pomoglo telu trudnice da se povrati.
Grčevi u stomaku
Iako ih nakon saznanja o začeću raduje višemesečno oslobođenje od bolnih menstrualnih grčeva, za neke žene nema predaha čak ni kada materica ima svog malenog „stanovnika“. Gasovi, nadutost i zatvor - česte tegobe u trudnoći, mogu da dovedu do neugodnih grčeva. Takođe, nakon seksa mogu da se jave grčevi nalik menstrualnim koji ponekad mogu da potraju i nekoliko sati nakon odnosa. Mnoge buduće mame osećaju nelagodnost i bol u predelu stomaka ispod materice, posebno tokom fizičke aktivnosti. Iako to može da ograničava uobičajen način života, bezopasno je (ligamenti se rastežu, kako bi poduprli težinu materice koja raste).
Pojačan sekret
Pojačan vaginalni sekret u trudnoći može da bude vrlo neprijatan, ali nije razlog za brigu (na to utiču hormoni i povećana prokrvljenost genitalija). Međutim, obratite se lekaru ako imate beličasti sekret koji izaziva svrab ili pečenje, jer to ukazuje na gljivičnu infekciju.
Sekret neugodnog mirisa ili ako je penast, žut, zelen ili siv, ukazuje na vaginalnu infekciju. Znak za „uzbunu“ je i vodnjikav sekret, kao sluz, pre 37. nedelje trudnoće, pomešan sa krvlju (čak i sa malo roze ili braon krvi), jer može da bude znak prevremenog porođaja.
Tečnost iz vagine
Slabo curenje mokraće je bezopasno. Ali, zabrinjavajuće je ako počnete da gubite amnionsku tečnost, a niste blizu termina porođaja. Prevremeni gubitak plodove vode može da dovede u opasnost vašu bebu.
Ukoliko primetite tanak mlaz bistre tečnosti koja ističe iz vagine (konstantno slabije isticanje), ili dođe do jačeg "izlivanja" plodove vode (isticanje u mlazu), odmah nazovite lekara, jer je to moguća opomena za početak porođaja.
Jake glavobolje
Ukoliko ranije niste imali glavobolje, a javile su se u trudnoći, ili ako postanu češće ili teške, obavezno kažite vašem lekaru.
Vrtoglavica
Povremeno mogu da je uzrokuju promene u cirkulaciji krvi i variranje krvnog pritiska. Pokušajte da je predupredite, tako što ćete pre ustajanja iz kreveta da ležite na levom boku. Ležanje na leđima dovodi do pritiska uvećane materice na veliku trbušnu venu, što može da uzrokuje pad pritiska i sniženje srčane frekvencije, a time i vrtoglavicu.
Značajno je i da uzimate dovoljno hrane i dosta tečnosti (da vam ne padne nivo šećera u krvi, i da ne dehidrirate), kao i da izbegavate dugotrajno stajanje, naglo ustajanje i promenu položaja tela, grčevite pokrete. Ukoliko i pored preduzetih mera često osećate slabost, malaksalost ili vrtoglavicu, obratite se lekaru (možda je u pitanju malokrvnost). Opasno je ako vrtoglavicu prati jaka glavobolja, otežan govor, nesvestica, drhtavica i zujanje u ušima.
Prevremene kontrakcije
Važno je da znate razliku između "pravih" i "lažnih" kontrakcija. Prave porođajne kontrakcije - posle 37. nedelje trudnoće, javljaju se u pravilnim razmacima, sa povećanjem jačine i učestalosti (na pet do deset minuta). Traju i do jednog minuta, a ne smanjuju se promenom položaja, ni odmaranjem.
Pripremne ili Brakston-Hiksove kontrakcije nisu ritmične, već se javljaju sporadično, sa dužim razmacima, ne pojačavaju se, i kraće traju. Smanjuju se promenom položaja ili odmorom. Ali, ako i dalje osećate jake bolove u stomaku, krstima ili karlici, a naročito ako se javi vaginalno krvarenje - odmah idite kod lekara. Možda se radi o prevremenom porođaju.
Tekst: Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna