Kao jedna od manje neugodnih, ali za neke žene vrlo frustrirajuća propratna pojava trudnoće, jeste pojačana zaboravnost. Zaboravnost se dešava mnogim budućim, ali i mladim mamama, a još je nazivaju i "trudnički mozak", pregnezija - trudnička amnezija i mamomnezija.

Najčešće žalbe

Istraživanja pokazuju da se kapacitet mozga ne menja u trudnoći, mada je kod nekih žena smanjena intelektualna „oštrina“. Ali, to je prolazno, mozak se pod uticajem hormona priprema za tzv. „majčinsko programiranje“. Odsutnost, nizak nivo pažnje, misli koje lutaju, rastresenost - uobičajene su pojave na koje se trudnice najčešće žale, posebno u trećem tromesečju. Kod skoro polovine budućih mama se javlja kratkoročan gubitak pamćenja, koji kod nekih traje i godinu dana nakon što se beba rodi. Zapravo, 80 odsto trudnica se suočava sa nekim oblikom oslabljene kognitivne (saznajne) funkcije. Dokazano je da žene u poslednjih šest meseci trudnoće i u prva tri meseca nakon porođaja najviše imaju problema sa prostornim pamćenjem - često ne mogu da se sete gde su ostavile određene stvari. Zaposlene trudnice se uglavnom žale na rasejanost, nemogućnost da budu fokusirane na ono što rade, pa nekad nisu u stanju da kvalitetno završe ono što su započele, čak ni da zapamte šta su sve uradile.

Između istine i mita

Izvestan broj naučnika negira „majčinsku amneziju“, objašnjavajući da su pravi krivci koji dovode do zaboravnosti nagle promene raspoloženja u trudnoći, kao i rasprostranjeno društveno očekivanje da su trudnice više odsutne. Međutim, veći broj studija pokazuje da ona definitivno postoji! To su, između ostalog, utvrdili i istraživači sa Univerziteta u Sidneju, koji su ispitivali kako funkcioniše memorija kod trudnica. Rezultati su pokazali da su neke sposobnosti umanjene, naročito za obavljanje novih memorijskih zadataka - poput pamćenja telefonskih brojeva, imena ljudi ili više podataka za kratko vreme.PageBreak

Zbog čega dolazi do zaboravnosti u trudnoći?


Uticaj evolucije

Neki naučnici smatraju da postoji evolucijski aspekt zaboravnosti, zbog čega je ona korisna. Pretpostavlja se da umanjenje memorije služi da žene zaboravljaju druge stvari i usredsrede se na brigu o bebi.

Prilagođavanje uma

„Radna memorija“ trudnice je opterećena ogromnom količinom podataka (informacije o trudnoći pristižu sa svih strana), a um pokušava da se prilagodi očekivanim životnim promenama, koje uključuju i veću odgovornost kada je u pitanju beba.

Previše posla za mozak

Telo je usmereno na razvoj bebe, što aktivira sve njegove kapacitete. Ukoliko je pred trudnicom mnoštvo radnih obaveza (kod kuće i na poslu), to može da dovede do preokupiranosti mozga, jer ne samo što treba da drži korak sa njima, već i da se nosi sa potrebama organizma. Zato su buduće mame često pod stresom, pa ne čudi što imaju teškoća sa pamćenjem.

Fizičke, emocionalne i psihičke promene

Trudnoća je neodoljivo iskustvo, ali predstavlja i pravi izazov - fizički, mentalni i emocionalni, što može da doprinese smanjenju kognitivnih funkcija. Buduće mame su preplavljene brojnim fizičkim promenama koje se odvijaju u njihovom telu, ali i jakim emocijama, koje često uzrokuju promene raspoloženja (periodi neobuzdane radosti se smenjuju sa razdražljivošću, ljutinom, neraspoloženjem, tugom). Povišen nivo hormona takođe ima ulogu u kratkoročnom gubitku pamćenja: progesteron i estrogen utiču na neurone u mozgu, a na moždane sklopove deluje i veliki priliv oksitocina.

Zaokupljenost budućnošću

Uzročnik rasutih misli je često zabrinutost zbog budućnosti, strah kako će da izgleda život sa bebom, opterećenost planovima nakon njenog rođenja… što može da okupira um osobe inače „bistre glave“.

Manjak sna
Spavanje je faktor koji značajno utiče na pamćenje, jer su mnoge studije dokazale da nedostatak sna narušava kognitivne sposobnosti. U kasnijim fazama trudnoće, mnoge žene imaju teškoća da se dobro naspavaju: ne mogu da nađu dobar položaj, otežano se okreću u krevetu zbog velikog stomaka, moraju češće da idu u toalet noću - što rezultira dugim nemirnim noćima, bez pravog odmora, i posledičnom zaboravnošću.

Kako poboljšati pamćenje u trudnoći?

Snežana Damnjanović Mitić