Suviše brz tempo življenja nam često ne dozvoljava da se u dovoljnoj meri bavimo svojim telom, da budemo fizički aktivni, a neaktivnost dovodi do brojnih tegoba. Ipak, zamor i iscrpljenost, na koje se žale mnoge trudnice, moguće je izbeći.

"Slušanje" tela

Joga znači jedinstvo, i podrazumeva holistički pristup, što znači da istovremeno deluje na telo, um i duh. Vežbanje joge, odnosno izvođenje asana (položaja u jogi), utiče na naše mentalno, emotivno i duhovno stanje. Prilikom

Sve trudnice manje-više pate od bolova u krstima, ali ako vežbaju jogu, u velikoj meri će biti pošteđene od te neprijatnosti

izvođenja svih vežbi, velika pažnja se posvećuje disanju, što jogu razlikuje od ostalih sistema vežbi. Joga je lagana, nenaporna, uči nas da slušamo svoje telo, da poštujemo svoje granice, ali i da ih postepeno pomeramo. Zbog svega navedenog, veoma je poželjno baviti se jogom tokom trudnoće.

Fizička dobrobit

Uz pomoć joge se povećavaju snaga i elastičnost, dolazi do istezanja svih grupa mišića na kojima radimo. Mišići postaju izduženiji i jači, a samim tim je i držanje tela sve stabilnije. Dolazi i do poboljšanja cirkulacije krvi i ostalih

Specijalne vežbe za trudnice Tokom trudnoće, jogu treba vežbati u grupama za trudnice, jer su te vežbe drugačije od onih koje se rade na standardnim časovima. Mnoge asane su modifikovane, kako bi mogle da ih izvode i žene u poodmaklim fazama trudnoće. Na kraju svakog časa je obavezna joga nidra, odnosno duboka relaksacija tela i uma. Kroz nju ćete ne samo da se opustite, već ćete postati još svesniji svoje trudnoće i života koji se u vama razvija.

tečnosti u organizmu - što je dobro i za majku i za bebu. Povećavaju se pokretljivost i okretnost, uprkos dobijanju na težini tokom trudnoće. Svaka asana deluje na određeni način, i pruža određenu korist. Zbog toga bi bilo dobro da vam instruktor na času objasni kako koja asana deluje, da biste tokom vežbanja usmerili pažnju na deo tela koji je najangažovaniji.

Sve trudnice manje-više pate od bolova u krstima, ali ako vežbaju jogu, u velikoj meri će biti pošteđene od te neprijatnosti. Vežbe istezanja doprinose da svaki bol lakše prođe, i da se ređe javlja. Mišići bivaju snažniji, pa je i držanje tela bolje, što doprinosi smanjenju bolova u krstima i leđima.PageBreak


Joga kao duhovna praksa

Joga ima veliki značaj u „smirivanju“ uma i dovođenju emocija u sklad, jer se vežbanjem asana postižu unutrašnja smirenost i ravnoteža. Kada je trudnica u skladu sama sa sobom, lakše će da uspostavi vezu sa nerođenom bebom. Mir u duši pomaže da se ostvari preko potrebna emotivna stabilnost, da žena i tokom trudnoće i porođaja ostane osvešćena i pribrana, da što lakše prođe kroz sve što je čeka. Da bi se dostiglo stanje smirenosti i unutrašnjeg sklada, preporuka je da se joga praktikuje tokom trudnoće, uz posebno usmeravanje pažnje na disanje. 

Jogičko disanje je i te kako važno tokom trudnoće, jer se pravilnim disanjem organizam snabdeva dragocenim kiseonikom, a preko majke ga dovoljno dobija i beba

Pranajama ili jogičko disanje podrazumeva produžavanje daha i njegovo zadržavanje. U jogi se smatra da je prana vitalna energija koja nam daje život, koja nas podmlađuje i leči. Važno je da dišemo svesno, da imamo kontrolu nad disanjem. Jogičko disanje je i te kako važno tokom trudnoće, jer se pravilnim disanjem organizam snabdeva dragocenim kiseonikom, a preko majke ga dovoljno dobija i beba. Pravilno disanje omogućava da trudnica bolje vlada sobom i svojim emocijama, što je posebno važno, jer zbog hormonalnih promena u telu često dolazi do njihovog osciliranja. Mnoge žene su zabrinute i uplašene, često su nervozne, reaguju na sitnice. Međutim, trudnice koje vežbaju jogu - lakše uspostavljaju kontrolu nad svojim emocijama, i bezbrižnije su.


Smirenost tokom porođaja

Velika korist od joge je, svakako, i to što pomaže trudnicama da se pripreme za porođaj. Podstiče ih da prihvate novu situaciju, da se suoče sa promenama koje im predstoje, a to se postiže kroz svesno disanje i vežbanje. Uz

Vraćanje u formu nakon porođaja Većina žena koja vežba jogu, bolje prođe na porođaju, ali i nakon porođaja oseća korist od prethodnog vežbanja. Naime, porodiljama koje su tokom trudnoće bile aktivne, mnogo je lakše i brže da se vrate u formu.

buđenje nove energije, koja teče slobodnije, buduće mame postaju otvorenije i ispunjene ljubavlju, a to prenose i bebi.


Trudnice koje su vežbale jogu su fleksibilnije, što im omogućava da tokom porođaja zauzmu više položaja koji im prijaju. Zahvaljujući vežbanju, mišići i ligamenti su elastičniji, što utiče na bolju pokretljivost, ali i na smanjivanje bolova u samom porođaju.

Mnogi joga položaji koje žene rade u trudnoći, veoma su slični položajima koje instinktivno zauzimaju tokom porođajnih „talasa“. Oni šire prečnik karlice, pomažući bebi da se pravilno namesti, ali i da se porodilja psihološki otvori i oslobodi dok se porađa. Redovno vežbanje položaja za karlicu pomaže da se porodilja oseća udobno u položajima kao što je čučanje, klečanje, četvoronožni položaj - koji omogućavaju gravitaciji da pomogne bebin izlazak kroz porođajni prolaz. Vežbajući ove položaje, telo ih automatski usvaja, tako da žena tokom porođajnih trudova spontano zauzima položaje koji joj ublažavaju bol i olakšavaju porođaj. Vežbanje joge u trudnoći omogućava da se probude instinkti i intuicija, koji su tako važni jer nose snagu potrebnu u periodu kada beba u stomaku raste i razvija se, kao i u samom činu rođenja.

Joga nam pomaže da dođemo u kontakt sa izvorom snage u sebi, da se osećamo kao deo celine, a ne odvojeno od svega što nas okružuje. Joga nas poziva da iskustvu trudnoće i porođaja priđemo pozitivno, svesno, sa više poverenja u sopstvene sposobnosti i snage. Zato vežbajte jogu u trudnoći, jer ona može da vas umiri, opusti i osnaži.


Manja Perić Mitić