Jedno od najpoznatijih dečjih ponašanja do šeste godine života je sisanje palca ili nekog drugog prsta. S obzirom da se takva navika kod deteta odvija bukvalno od rođenja, njena dugotrajnost utiče na značajne promene u ustima. Palac svojim konstantnim pritiskom na gornje, ali i donje prednje zube - izaziva njihovo pomeranje u suprotnom pravcu, usled čega gornji prednji zubi budu istureni prema napred, a donji prednji zubi prema unutra. Na taj način nastaje „zjap“ u prednjoj regiji zuba, a neretko i otvoren zagrižaj zbog pomeranja samih viličnih grebenova.
Druga veoma štetna navika, najčešće prisutna kod školske dece, jeste grickanje olovaka i ostalih elemenata školskog pribora. Deca to u početku uglavnom rade zbog nervoze na školskom času, a kasnije im pređe u naviku. Grickanjem veoma tvrdih predmeta dolazi do postepene erozije i lomljenja zaštitne glazure gleđi prvih stalnih prednjih zuba gornje i donje vilice, što dovodi do trajnog oštećenja tek izniklih zuba, čiji rast i razvoj još nije završen.
Ovakve štetne pojave mogu da se iskorene isključivo permanentnim radom sa decom, odnosno razgovorom roditelja sa decom, kao i učestvovanjem vaspitača i nastavnika u procesu sticanja zdravih navika kod dece.
Dr Milan Kuljača, spec. stomatolog
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu