Mnoge porodice su na sličan način "otkrile" lekovitost rituala. Zahvaljujući njima, neka porodična pravila su deca brže i lakše prihvatila a njihovo kontinuirano ponavljanje pružilo im je osećaj sigurnosti, tako važan za dečje odrastanje. Naime, za razliku od navika koje mogu biti dobre ili loše, koje su u zavisnosti od toga na šta se odnose više ili manje zadovoljavajuće, rituali su uvek povezani sa zadovoljstvom. Zato i jesu “lekoviti”, u njima se uživa, oni se vole. Neki od mogućih, uobičajenih rituala su: način uspavljivanja (pričanje ili čitanje), položaj u kome gledate zajedno TV, put kojim idete do parka, da u julu idete na more… Oni su sastavni deo međusobnih odnosa između članova porodice, i menjaju se uporedo sa promenama u njoj. U porodičnim odnosima, rituali imaju brojne funkcije.
Rituali kao način rešavanja problema uzrasnih faza
Mnoga deca predškolskog uzrasta imaju loše navike vezane za spavanje ili ishranu (na primer, odbijaju ove aktivnosti, odlažu ih, ili, kada jednom započnu, traju veoma dugo...). Jedno od rešenja može biti da osmislite porodične rituale koji će predstavljati zadovoljstvo i za dete i za vas. Ukoliko dete rituale poveže sa zadovoljstvom, lako ćete jedno ponašanje zameniti onim prihvatljivijim.
Osmislite ritual
Ako želite da dete usvoji naviku da samostalno spava tokom noći, pokušajte da, na primer, pred spavanje uvedite neku mirnu aktivnost. Na primer, čitanje knjige ili dela priče, ili razgovor o onome što ste doživeli prethodnog dana. To može biti i vreme za vaše male tajne, ili za pravljenje planova (Gde ćemo na more? Šta ćeš sutra obući za vrtić?). Najbolji su oni rituali koje ste osmislili zajedno, i koje zajedno ispunjavate. Budite otvoreni za dečje predloge, postavljajte pitanja šta bi ono volelo sa vama da radi, pitajte ga za ideju kako da ubuduće brže obavite obaveze kako bi imali više vremena za igru. Već i započinjanje ovakve konverzacije detetu će biti znak da se njegovo mišljenje poštuje i da je vama važno.
Pokažite da i vi uživate
Ušuškajte se pored svog deteta, zagrlite ga. Ukoliko neku dogovorenu aktivnost samo “otaljavate”, brzo će otkriti da zabušavate, pa će imati veći otpor. Pazite da uvek imate dovoljno vremena da ritual obavite do kraja. Samo tako će dete imati priliku da ih zavoli i u njima uživa.
Budite dosledni
Kada završite vaš dogovoreni ritual, ostanite uporni u tome da odbijete svako detetovo ponovno manipulisanje ne-odlaskom na spavanje. Takođe, ukoliko je neka aktivnost postala uobičajena u vašoj porodici, pridržavajte je se, bez obzira na okolnosti. Na primer, ako je vaš porodični ritual uspavljivanja ili kupanja deteta ugrožen iznenadnim dolaskom gostiju, pokušajte da ispoštujete ritual. Na ovaj način vi šaljete detetu poruku da vam je ono što vi radite zajedno važnije od gostiju i omogućavate mu da sačuva osećanje sigurnosti. Odrastanje sa uverenjem da (skoro) ništa ne može da poremeti ustaljene zakonitosti u vašem domu je od neprocenjive važnosti za razvoj samopouzdanja svakog deteta.
Opuštena atmosfera, ali sa utvrđenim pravilima
Savremeni roditelji često govore kako odgajati dete u slobodnom duhu, učiti ih ravnopravnosti od najmanjih nogu, i vaspitavati ih u opuštenoj atmosferi znači biti liberalan roditelj. Uzdaju se u školu koja će njihovu decu naučiti potrebnom redu i disciplini, a neretko ne poštuju ni osnovne vaspitne mere kao što su neophodnost ustaljenog, tj. približno istog vremena odlaska u krevet, ili vremena kada će jesti. Međutim, detetu je veoma potreban osećaj reda. Kada je sigurno da se neke aktivnosti ponavljaju po ustaljenom redosledu, ono stiče poverenje u svoje okruženje, jer zna da ma šta se dešavalo, neki događaji ostaju nepromenjeni. Na primer, ma koliko vi u trenutku bili ljuti na dete, za njega je utešno ako zna da ćete ga poljubiti pre spavanja, ili da vaša trenutna ljutnja neće pokvariti vaš ritual da sutra posle vrtića kupite njegovu omiljenu čokoladicu. Ovaj osećaj sigurnosti mu je neophodan za sticanje poverenja u spoljašnji svet. Detetova početna iskustva o spoljašnjem svetu su skromna. Ono, tek odrastajući, stiče utiske o onome što ga okružuje. Brojna istraživanja dečjih crteža ili intervjua sa decom predškolskog uzrasta potvrđuju da oni sebe doživljavaju kao bespomoćna, izolovana bića koja nemaju uticaja na dešavanja oko njih. Rituali predstavljaju izvesnost da se neki događaji u najužem okruženju, i među ljudima koji su mu najbliži (roditelji), odvijaju po uvek ustaljenom redu.
Kazne i rituali
Kako bi zadržali osećaj sigurnosti kod deteta, nemojte ga kažnjavati uskraćivanjem nekog, njemu omiljenog rituala. Veoma je važno da vaše kazne budu uzorčno-posledične, tj. da budu u konkretnoj vezi sa nekim konkretnim postupkom. Na primer, ukoliko dete provede više od dogovorenog vremena pred računarom, igrajući igrice – uzročno posledična kazna može biti zabrana igranja igrica u narednom vremenskom periodu koji ćete vi odrediti. Međutim, ukoliko ga za ovaj njegov postupak kaznite tako što ćete mu uskratiti neki njemu omiljeni ritual, dete neće upamtiti odgovarajuću lekciju, tj. neće upamtiti uzročno-posledičnu vezu. Takođe, osnovni smisao rituala jeste da su oni nepromenljivi, ne zavise ni od detetovog ponašanja (oni nisu nagrade), niti od vašeg raspoloženja (ne smete ih ni vi doživljavati kao lične kazne).
Rituali kao lek protiv nedostatka vremena
Jedna od osnovnih funkcija rituala jeste učvršćivanje i produbljivanje vaših međusobnih odnosa. Što manje imate vremena i za dete, i za sebe - to se više „držite” vaših porodičnih rituala. Oni kod deteta stvaraju uverenje da su neke stvari važnije od drugih, i da nisu tako lako promenljive. Činjenica da se neki događaji smenjuju ustaljenim redosledom deluje umirujuće i stvaraju osećanje sigurnosti.
Iako će se rituali menjati sa uzrastom deteta oni stari, prevaziđeni će vas zauvek povezivati lepim sećanjem i osećanjem međusobne bliskosti. Zato, bez obzira u kojoj je razvojnoj fazi vaše dete uvek pokušavajte da u svakom njegovom uzrastu imate neke nove, samo vaše rituale, naravno, prilagođene njegovim trenutnim interesovanjima. Naime, dete koje u svom iskustvu ima (pamti, razume, rado je prihvatalo), neke vaše ranije zajedničke događaje, imaće poverenje u vas i vaš odnos i kada bude u starijm uzrasnim fazama. Ne zaboravite da što je vaše dete starije to će biti više okrenuto svojim vršnjacima. Međutim, ukoliko uspete da zadržite vaše porodične rituale, zadržaćete i vaš međusoban odnos.
Kako biste sutra bili odgovarajući sagovornici svojoj deci, morate uspešno položiti test odgovarajućih saigrača danas. Rituali će vam u tome sigurno pomoći. Oni su tu, pored nas. Sitnice koje čekaju da ih primetimo, iskoristimo i ulepšamo sopstveno roditeljstvo.
Rituali produbljuju bliskost
Mnogim ritualima, kao što su, na primer, proslava svakog polugodišta, zajednički odlasci u bioskop i sl... produbljujete i učvršćujete vaš odnos. U slučaju dilema, konflikata, nesigurnosti... ovakvo dete, sigurno u vašu ljubav, biće spremnije da vam se poveri, zatraži savet i mišljenje. Svaki roditelj deteta u pubertetu potvrdiće da je od velike važnosti imati uvid u život i odrastanje svog deteta tinejdžera.
Jelena Holcer, pedagog
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna