Prava je sreća ako imate troje dece. Меđutim, problem može da predstavlja kako da ih smestite i zadovoljite njihove različite potrebe. Od velike važnosti je i to kog su pola deca, i koja je razlika u godinama. Veća raznovrsnost u tom pogledu dodatno komplikuje ionako zahtevan i odgovoran zadatak.


Ako su godine starosti iste, ili sa "prihvatljivim" razmacima, onda je i posao malo jednostavniji. Najbolje bi bilo da svako dete dobije zasebnu sobu, ali je to za većinu naših roditelja nemoguća misija. Ako deca moraju da se smeste u jednu prostoriju, odaberite veću spavaću sobu. Pritom vodite računa o njenoj orijentaciji prema stranama sveta, osvetljenosti, mogućnosti za adekvatno provetravanje. Najnepovoljnija je soba sa severnom orijentacijom, jer je i najhladnija. Sobe sa drugim orijentacijama su prihvatljive.
Najveći problem može da predstavlja nedostatak prostora. To nije tako izraženo kada su deca mala, ali se povećava kada porastu.


Podela sobe na zone

Zajednička soba za troje dece bi trebalo da bude tako uređena da se nijedno dete ne oseća "ugroženim" zbog nedostatka prostora. Dok su deca manja, to ne predstavlja problem, jer deca vole da se zajedno igraju, a i noću se

Neka deca odlučuju šta želeAko se odlučite za nameštaj u boji, najbolje je da deca odluče koja će to boja da bude. U tom slučaju, moraće da se dogovore. Za "pomešane" polove, dobra je zelena ili oker boja, jer je prihvatljiva i za jedne i za druge. Kada je reč o upotrebi nalepnica ili tapeta, takođe morate da konsultujete decu, jer je moguće da će svako od njih želeti nešto različito. U tom slučaju, svakom detetu odaberite kutak koji će ono po svom izboru i sklonostima da dekoriše. To važi i za crteže ili predmete koje dete kreira samo. Treba mu dati potreban prostor da svoje kreacije prikaže.

manje plaše kada su zajedno. Međutim, kada porastu, do izražaja dolazi potreba za privatnošću. Lične osobine i potrebe su tada više istaknute, naročito kada su deca suprotnog pola. Stoga je poželjno da se soba funkcionalno pregradi, kako bi svako dete imalo svoj kutak. Pregrađivanje ne mora da se postigne fizičkim pregradama u obliku zidova, već adekvatno postavljenim nameštajem.
Bez obzira na veličinu, osnovno je da dečju sobu podelite na glavne zone.

Funkcionalni kreveti

Dok su deca mala, odnosno bebe, morate da nabavite tri kreveca. Postavite ih tako da stoje jedan pored drugog. To je u slučaju da se radi o blizancima, ili o deci sličnog uzrasta, sa malom razlikom u godinama.
Kada deca malo porastu, situacija je drugačija. Potrebno je da za njih nabavite krevete standardne veličine, kao za odrasle. Ali, to bi bilo neekonomično u pogledu iskorišćavanja prostora. Jer, kreveti bi zauzeli celu sobu, pa biste na taj način dobili samo spavaonicu, a u sobi je potrebno da se odvijaju i druge aktivnosti. Zato je najbolji krevet na rasklapanje za tri osobe, gde se kreveti kao fioke pomoću točkića izvlače jedan ispod drugog. U sklopljenom stanju, kreveti za tri osobe zauzimaju površinu jednog. Slobodna površina sobe će u tom slučaju da bude prilično prostrana, pa može da posluži kao odgovarajuće mesto za igru. Najviši krevet može da ima i merdevine sa strane, ali i ne mora. To zavisi od dizajna samog nameštaja, i od vašeg ukusa.
Ako se opredelite za varijantu kreveta na sprat, to podrazumeva ugaoni krevet sa jednim klasičnim krevetom na sprat, i drugim krevetom na spratu, gde je površina ispod njega slobodna za igru i razne "igrarije". Garderobni ormani su zasebni. Svako dete može da ima svoj orman, ili su police u ormanu tako podeljene da svako dete ima svoj kutak i svoju pregradu.
PageBreak

Prostor za igru

Da biste dobili odgovarajuću površinu namenjenu dečjoj igri, veoma je važno da ekonomično iskoristite prostor. To se postiže određenim nameštajem: fioka-krevetima, zidnim policama, i slično. Ova zona ima veći značaj kada

Važno je da zona za igru, a najčešće je to sredina sobe, bude prekrivena toplim tepihom, koji može da bude i dekorativan

su u pitanju manja deca, koja se razvijaju i uče kroz igru, tako da je potrebna veća površina za igru u tom periodu. Kasnije se polako smanjuje, jer prioritet preuzima zona za rad, koja će da oduzme najviše prostora. Važno je da zona za igru, a najčešće je to sredina sobe, bude prekrivena toplim tepihom (može da bude i dekorativan). Najbolji su mekani tepisi, od prirodnih materijala. Zona može da bude prekrivena i jastucima za igru i sedenje. Poželjno je da televizor bude postavljen na određenu visinu, na nekom odgovarajućem konzolnom nosaču.

Zona za učenje

U prvim godinama života, za decu ova zona praktično ne postoji. Dobija na značaju tek kada mališani počinju da crtaju i kreiraju svoja mala "umetnička dela". U tu svrhu nabavite stočić sa stolicama, koji ćete da smestite u budući radni deo sobe. Svako dete treba da ima svoje male police i fioke.
U školskom uzrastu, ova zona poprima ozbiljniji karakter. Za nju je najbolje rešenje nameštaj po meri. Svako dete treba da ima zaseban sto, na kome komotno može da se smesti i kompjuter (ako na njemu radi, ili je to u planu). Ovaj deo treba da ima i dnevno, i dopunsko veštačko osvetljenje. Najbolje je osvetljenje sa potenciometrom, prekidačem sa kojim se menja jačina osvetljenja. Potrebno je da se nabavi orman sa pregradama i fiokama, kao i police za smeštaj knjiga i pribora.


Dizajniranje sobe

Garderobni ormani i ormani za smeštaj knjiga mogu da imaju klizna vrata. Deca školskog uzrasta će, svakako, poželeti da dovode svoje drugare, zato morate da imate na raspolaganju dovoljan broj jastuka za sedenje.

Dobra ideja je da na pojedinim delovima nameštaja napišete imena dece, ili njihove inicijale

Zanimljivo rešenje je klub-stočić, koji se sastoji od tri dela - tri fioke koje se rotiraju oko ose stočića, a na koje mogu da se smeste (zasebno) razne stvari za dečju razonodu.

Dobra ideja je da na pojedinim delovima nameštaja napišete imena dece, ili njihove inicijale. Takođe, da bi svako dete "prepoznalo" svoj deo ili komad nameštaja, možete - na primer, da fioke ili police ofarbate u omiljenu boju mališana. U slučaju da se odlučite za "šarenilo" nameštaja, budite obazrivi sa detaljima. Tepih i zavese mogu da imaju neke dizajnirane motive, da ne bi bilo sve jednostavna kombinacija boja. Svako dete može da odabere posteljinu za sebe prema svom ukusu i interesovanjima.
Što se prostora tiče, sve je rešivo ako se deca vole i lepo slažu. Ako to nije slučaj, učite ih da budu takva. Svako dete treba da razume želje i potrebe drugog deteta, da to ispoštuje, ali i da to isto očekuje od drugih.


Marija Kočović, diplomirani inženjer arhitekture