Poslednjih godina, blizanačke trudnoće su u porastu. Jedan od glavnih razloga za to jeste sve raširenije korišćenje lekova za plodnost, ali i vantelesna oplodnja.
Kako nastaju blizanci?
Blizanci mogu da se "pojave" na dva načina. U jednoj trećini slučajeva, biva oplođeno samo jedno jajašce, koje se kasnije razvija u dve odvojene ćelije. Svaka ćelija raste u pojedinačni fetus, što rezultira jednojajčanim blizancima. U ostale dve trećine slučajeva, kod ovulacije dolazi do otpuštanja dva jajašceta, koja oplođuju dva različita spermatozoida, pa tako nastaju neidentični blizanci.
Dvojajčani ili dizigotni blizanci nisu ništa drugačiji od bilo koje druge braće ili sestara. Oni su začeti u isto vreme, ili odmah jedno za drugim, unutar jednog menstrualnog ciklusa. Tako da, teoretski posmatrano, neidentični blizanci mogu da imaju i različite očeve. Ovi blizanci dele, u proseku, samo pola svojih gena, pa mogu da budu jako slični, ali i sasvim različiti.
Koji je razlog?
Ne postoji isključivi razlog zašto dolazi do ovakvog tipa blizanačke trudnoće, ali postoji nekoliko faktora koji se sa tim povezuju:
♦ Rasna pripadnost: blizanci su vrlo uobičajeni među Nigerijcima, a vrlo retki među Japancima.
♦ Porodična istorija sa majčine strane: očev doprinos je manje verovatan.
♦ Ako žena već ima decu: verovatnoća se povećava sa brojem dece koju imate.
Identični blizanci - jednojajčani ili monozigotni, pojavljuju se kada se iz nepoznatog razloga oplođeno jajašce podeli tokom prvih 14 dana, a svaki blizanac dobije istu genetičku «sliku». U poslednje vreme, primećeno je da se identični blizanci rađaju nakon što je majka primala lekove koji podstiču ovulaciju. Taj tretman pruža veću verovatnoću da će se spoljni sloj jajašceta podeliti.
Sijamski blizanci su identični blizanci kod kojih nije došlo do potpune podele tokom ranog fetalnog razvoja, tako da mogu da dele delove tela ili organe. Javljuju se izuzetno retko, jednom u 200 hiljada rođenja, a najčešće se to dešava u Indiji i Africi. Tačan uzrok nastanka ovakvih blizanaca nije poznat, ali se pretpostavlja da do razdvajanja zigota dolazi tek nakon 13 dana od začeća.
Hoće li biti identični?
Možda ćete morati da čekate do rođenja ili, čak, da vaši blizanci navrše godinu dana, da biste otkrili jesu li jednojajčani. Najjednostavniji pokazatelj da li su identični jeste i najočigledniji. Ako su različitog pola, sigurno nisu jednojajčani. Ukoliko saznate da nosite blizance pre 12. nedelje (kasniji nalaz je nepouzdan), zamolite ginekologa da proveri posteljicu. Jedna placenta upućuje isključivo na jednojajčane blizance. Dve posteljice su nepouzdane - mogu da budu i jednojajčani i dvojajčani.
Nakon rođenja dece, odgovor može da pruži posteljica. Ako je jedna, u pitanju su identični blizanci. Ali, dve povezane ili odvojene posteljice opet mogu da znače i jedno i drugo. Posle rođenja, može da se uzme krv iz pupčanika i analizira krvna grupa, enzimi ili, najpouzdanije - DNA. Međutim, te analize nisu dostupne svuda, a morali biste i da ih platite.
Napokon, kako vaši blizanci istog pola budu odrastali, prilično sigurni pokazatelji biće boja kose i očiju, oblik ušiju i vreme kada im izbijaju zubi.
Po čemu je blizanačka trudnoća drugačija?
Prvi znakovi da nosite dva deteta (ili više) može da bude oštrina trudničke mučnine i brzina kojom se povećava vaš stomak. Prvi pouzdan znak je ultrazvuk, obično moguć krajem drugog meseca. Telo će vam se menjati kao i kod svih ostalih trudnica, ali možete očekivati da vam neke trudničke neugodnosti budu izraženije, kao i da ćete imati veće potrebe zbog dve bebe koje se razvijaju. Međutim, nema potrebe da jedete za troje, čak ni za dvoje. U svakom slučaju morate da pazite na zdravu ishranu, a najbolje je da se konsultujete sa nutricionistom.
Bez obzira kakav je intenzitet vaših aktivnosti, odmor je vrlo važan. Lagano vežbanje poput plivanja ili šetnje može da bude izuzetno korisno. Pušenje smanjuje dotok kiseonika do beba i povećava ionako veoma visok rizik od preranog porođaja i niske porođajne težine.
Poslednja tri meseca blizanačke trudnoće su posebno zamorna, pa bi bilo dobro da prestanete da radite oko 29. nedelje. S obzirom da blizanačke trudnoće prosečno traju oko 37 nedelja, bilo bi dobro da se ranije prijavite za psihofizičku pripremu trudnica, kao i za školicu roditeljstva - kako biste uspeli da ih završite.
Koje probleme možete da očekujete?
Mnogi uobičajeni trudnički problemi se javljaju ranije, u prilično jačem obliku. Mučnine mogu da budu dosta izraženije zbog povišene koncentracije hormona. Gorušica, probavne smetnje i potreba za učestalim mokrenjem - postaju mnogo izraženiji, proporcionalno rastu materice, koja pritiska ostale organe. Bol u leđima je uobičajen zbog dodatne težine, kombinovane sa opuštajućim efektima trudničkih hormona, koji deluju na razmekšavanje zglobova i ligamenata. Takođe je verovatnije da će se pojaviti problemi sa spavanjem, popucali kapilari i proširene vene.
Moguće su i mnogo ozbiljnije komplikacije u trudnoći. Prema nekim istraživanjima, pobačaj je češći, a i vaginalno krvarenje- delimično i zbog toga što obe placente leže nisko u materici.
Visok krvni pritisak u trudnoći i preeklamsija su takođe češći u blizanačkim trudnoćama i mogu značiti da će bebe morati da se rode ranije.
Prevremeni porođaj je najčešći rizik blizanačke trudnoće, verovatno uzrokovan prevelikim rastezanjem materice. Četiri od deset blizanačkih trudnoća (češće sa identičnim blizancima) se završi porođajem pre 37. nedelje.
Kako izgleda porođaj trudnica koje nose blizance, pročitajte na sledećoj strani.
Kako izgleda rađanje blizanaca?
Ako nosite blizance, vrlo je verovatno da ćete imati raniji porođaj, i to prosečno oko 37. nedelje. Blizanci su osetljiviji nakon rođenja, uglavnom zbog preranog rođenja i težine - prosečno dva ipo kilograma, što je za ceo kilogram manje od prosečne porođajne težine jedne bebe. U prilog tome ide i podatak da čak 40 odsto dece iz blizanačkih trudnoća zahteva posebnu negu nakon rođenja.
U svakom slučaju, porođaj neće biti ni duplo duži, niti duplo teži. U stvari, manja veličina bebica ga čak i olakšava. Kada se porođajni kanal jednom rastegne, drugo dete se rodi vrlo brzo nakon prvog. Ako su obe bebice okrenute glavom prema dole, moguć je normalan vaginalni porođaj. Čak i kada je drugi blizanac u karličnom položaju, postoji mogućnost da se okrene i rodi glavicom prema dole. Međutim, ako je prvi blizanac u karličnom položaju, vrlo verovatno će biti potreban porođaj carskim rezom. Zapravo, više od polovine blizanaca je rođeno carskim rezom. Neke klinike uvek praktikuju rađanje blizanaca u operacionoj sali.
Kako će izgledati hranjenje blizanaca?
Šta god da odlučite o hranjenju blizanaca, pripremite se na izdvajanje puno vremena! Nije baš jednostavno doneti odluku hoćete li da ih dojite ili hranite formulom. Ali, važno je da ne osećate nikakav pritisak. U prvim danima, možda ćete morati da kombinujete dojenje sa formulom, kao što ćete možda morati i da stvarate zalihe vašeg izdojenog mleka. Verovatno najveći argument za hranjenje na bočicu jeste taj da vam uvek neko može pomoći. Takođe, možete tačno da znate koliko je dete pojelo. Možete da hranite dve bebe istovremeno, ali to baš i nije najlakši posao, pa ćete vremenom verovatno da to činite odvojeno. Da biste barem malo uštedeli na vremenu, za sledeća 24 sata pripremite formulu u bočicama i čuvajte ih u frižideru.
Ako su blizanci u mogućnosti da jedu uvek koliko žele, proizvešćete dovoljno mleka za obe bebe. Osim što je vaše mleko zdravije i jeftinije, možete da naučite da ih hranite istovremeno, pa ćete uspeti da uštedite na vremenu. Kako god bilo, dojenje blizanaca je vrlo zahtevan posao. Možda će proći nedelje pre nego što naučite da to izvedete kako treba. Moguće je da ćete u početku imati problema sa bolnim bradavicama, bolom u krstima i premorenošću.
Stavljanje dece na dojku u prvih sat vremena nakon rođenja može da pomogne u privikavanju na dojenje, ali to nije presudan faktor. Podrška medicinskog osoblja ili nekog sa iskustvom može vam biti od velike pomoći.
Kada dođete kući, biće vam potrebna rutina. U suprotnom, dani bi mogli da vam se pretvore u jedan produženi obrok. U početku, majkama je lakše da hrane svaku bebu posebno, ali istovremeno hranjenje može i te kako da vam uštedi vreme. Neke majke čuvaju određenu dojku za određenu bebu, ili svaki novi obrok nude drugu dojku. Stariji blizanci često sami odluče koja im je dojka draža.
Tekst: Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna