Kada se ženi, ili paru predlaže da započnu proceduru vantelesne oplodnje, najčešće je prvo pitanje, da li je vreme? Pitali smo dr Ivanu Pavlović, koliko treba da prođe u pokušavanju da se dobije beba i koja najčešća medicinska stanja ukazuju da je VTO sledeći korak?
“Parovi koji bežuspešno pokušavaju da ostvare trudnoću u periodu od godinu dana, a taj period se može skratiti na 6 meseci ukoliko žena ima preko 35 godina, treba da potraže pomoć stručnjaka. Uzroci steriliteta mogu biti različiti, od strane žene, muškarca ili idiopatski kada se organski uzrok ne može otkriti.
Kod žena uzrok neplodnosti mogu biti neprohodni jajovodi ili oštećeni, anomalije materice, ciste na jajnicima, hormonski disbalans i još mnogo drugih uzroka.
Kod muškaraca do neplodnosti mogu dovesti smanjen broj, kvalitet i pokretljivost spe**atozoida, anomalije polnih organa.
Rekla bih da danas o trošku Republičkog fonda imamo neograničen broj pokušaja VTO, a starosna granica je 45 godina. Kod nas otprilike svaki 6. par ima problem sa začećem."
Da li i druge procedure potpomognute oplodnje pored VTO treba da se prvo primene ili može da se odmah pokuša sa VTO? Šta se najčešće savetuje?
“U zavisnosti od uzroka neplodnosti, procedura i postupci se individualno određuju. Kod nekih parova problem se rešava promenom u samom stilu života, korekcijom ishrane i dijetom, hirurškom intervencijom ili operacijom, lečenjem infekcije antibioticima, suplementacijom, stimulacijom jajnih ćelija tabletama ili inseminacijom.
U nekim slučajevima trudnoća se ne može spontano realizovati i tada se odlučujemo za VTO kao metodu izbora. To su stanja kada su neprohodni jajovodi ili hirurški odstranjeni, muški infertitet, ako imamo zamrznutu jajnu ćeliju, ili embrion iz medicinskih razloga, ima još mnogo stanja. Nekada se dešava i da su i jako mladi parovi, kod kojih se odlucujemo za VTO postupak.
Koliko je istina da je najčešća situacija: par je potpuno zdrav ali nikako nemaju potomstvo? Šta je po vama najverovatniji problem ili smetnja?
“Kada govorimo o idiopatskom sterilitetu, zastupljenost je negde oko 20%. To je da su oba partnera zdrava, ali da se ne mogu ostvariti kao roditelji. Nekada je stres uzrok neplodnosti.”
Koje analize, testovi i pregledi treba da obavi žena a koje muškarac pre VTO?
“Da bi se par spremio za izlazak na komisiju za Biomedicinski potpomognuto oplođenje o trošku Republičkog fonda (BMPO) potrebno je da oba partnera odrade određene analize. Žena treba da odradi detaljan ginekološki pregled, PAPA bris, sa kolposkopijom. Hormonski status koji se radi od 2-4 dana ciklusa. Mikrobiološka ispitivanja na bakterije i viruse i ultrazvučni pregled male karlice. Takođe potrebno je da se odradi prohodnost jajovoda HSG, da se otklone anomalije materične šupljne ukoliko postoje histeroskopijom.
Muškarac potrebno je da ispita kvalitet semene tečnosti, tu spada spe**ogram i spe**okultura.
Upute za potrebne analize žena dobija kod izabranog ginekologa, dok muškarac kod svog izabranog lekara opšte prakse.
Kada prikupite svu dokumentaciju spremni ste za izlazak na Komisiju za BMPO."
Posle koliko vremena može da se ponovo pokuša ukoliko ne uspe?
“Ukoliko imate jedan bezuspešan ciklus VTO-a, potrebno je napraviti pauzu, barem jedan menstrualni ciklus, otprilike 4-6 nedelja. Dati vremena da se telo oporavi od lekova, od procedura i stresa.
U zavisnosti od faktora koji su uzrokovali neuspešnost ciklusa, nekada pauza mora biti i duža, da se odrade dodatne pretrage, ispitivanja i dijagnostika.
Tri pokušaja na godišnjem nivou su optimalna, kada se sve uzme u obzir sam postupak VTO-a koji traje izmedju 14 i 18 dana i oporavak između dva ciklusa.”
Koliko je zdrava ishrana, suplementacija, zdrav način života ključan pre procesa i tokom njega? Koliko moraju da se menjaju navike?
“Zdrav život i zdrava ishrana je preporuka za sve parove koji rade na trudnoći. Bez duvanskog dima, alkoholnih pića i kofeinski preparate - ili ih ograničiti u dve doze na dan.
Pre samog početka procesa potrebna je korekcija telesne težine, da BMI bude ispod 30, umerena fizička aktivnost, ishrana bogata vitaminima i esencijalnim nutritijentima. Omega masne kiseline, antioksidansi, gvožđe i folna kiselina imaju jako bitno mesto u prekoncepcijskom periodu. Voće, povrće, riba, celo seme žitarica, treba da sačinjavaju obrok.
Uz sve to potrebno je obezbediti dovoljno noćnog sna u kontinuitetu, oko 7h.”
Šta po vašem iskustvu i mišljenju ženama najteža pada tokom procedure VTO?
“Pre nego što dođu do postupka VTO, veliki broj parova problem “gura pod tepih” misleći da će se samo od sebe rešiti. Rekla bih na prvom mestu, da teško pada da se prizna da problem postoji koji se mora rešavati. A, kada se krene u proces VTO-a, čekanje je jako teško. Iščekivanje prvog nalaza beta-HCG, žene kažu da traje kao da su im dani godine. Tu je strpljenje ključno i neophodno i pozitivan stav.”
Koje su posledice VTO, na koje pacijentkinje treba da se pripreme pre početka VTO?
"Svaka pacijentkinja treba da zna da je VTO, bezbedna i efikasna procedura, ali sa sobom nosi i određene rizike među kojima su: višeplodna trudnoća, vanmaterična trudnoća, sindrom hiperstimulacije jajnika, pobačaj, prevremeni porođaj. Rizik od infekcije moramo pomenuti, emocionalni stres. Na samom kraju bih rekla da proces VTO-a daje mnogo više benefita nego rizika."
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.