Ljubavni parovi koji pokušavaju da zatrudne više su u stanju da podrže jedno drugo ako naiđu na poteškoće. Iako stres sam po sebi ne utiče direktno na plodnost, pritisak da se začne može imati negativan efekat smanjenjem broja pokušaja bračnog para da zatrudne.
Dugo je postojalo verovanje da se stres neplodnosti i proces lečenja plodnosti odražava na stopu razvoda. U stvari, nakon studije objavljene prošle godine, sada se smatra da je emocionalni izazov sa kojima se suočavaju parovi kojima je potreban tretman neplodnosti ono što jača njihovu vezu.
Istraživanje dr Marijane Martins na 40.000 parova koji su prolazili kroz tretman neplodnosti tokom 16 godina pokazalo je da nema razlike između njihove stope razvoda i stope razvoda u kontrolnoj grupi. Međutim, deljenjem iskustva i prinuđenim da razviju nove strategije komunikacije i suočavanja, parovi često mogu da postanu bliskiji, bez obzira na ishod njihovog lečenja.
Više odnosa može da poveća plodnost
Parovi koji održavaju iskru živom i često imaju se** verovatno će imati pozitivan uticaj na plodnost. Studija Tirnija Lorenca sa Instituta za se**, rod i reprodukciju Kinsi u Indijani otkrila je da tamo gde parovi imaju se** redovnije, čak i tokom neplodnog perioda u menstrualnog ciklusa, žensko telo se oslobađa pritiska menjajući mu imuni sistem.
Obično vaš imuni sistem postoji da eliminiše ćelije, bakterije i druge organizme koji nisu prirodno u vašem telu. Ali to može da znači i da imuni sistem žene može da napadne spe**atozoide pre nego što stignu do jajne ćelije. Oslobađanjem više T ćelija pomagača tipa 2 i antitela imunoglobulina - od kojih oba pomažu u očuvanju spe**e - znači da su žene koje imaju redovan se** bolje pripremljene za začeće.
BONUS VIDEO