ŠTA JE IMPLANTACIJA EMBRIONA: Doktorka objasnila razliku kod prirodne trudnoće i VTO, ali i koje simptome žena oseća

Pročitajte sve o implantaciji embriona – kako to izgleda kod prirodne trudnoće, a kako kada je reč o proceduri vantelesne oplodnje.

Shutterstock

Implantacija embriona je usađivanje oplođene jajne ćelije ili formiranog embriona u matericu. Nakon ove procedure, telo određuje da li će zadržati embrion – ukoliko ima neke genetske anomalije, odbacuje ga.

Nakon što se jajna ćelija oplodi, prekriva se specijalnom membranom, koja štiti embrion, a zatim se jajna ćelija pomera kroz jajnike, što traje između sedam i deset dana, objasnila je za portal wday.ru specijalista reproduktivne medicine dr Ana Povarova.

Dok embrion putuje kroz jajovode, ta opna se istanjuje, kako bi se embrion lakše pričvrstio za matericu uz pomoć resica. Ove resice luče specijalne enzime koji pomažu da se embrion usadi dovoljno duboko, gde će moći da dobije sve potrebne nutrijente.

Da bi došlo do implantacije, debljina endometrijuma mora da bude između 10 i 13 milimetara i mora da ima normalan dotok nutrijenata do embriona. Osim toga, žena mora da luči dovoljno progesterona, koji odlaže menstruaciju i pomaže razvoj embriona.

U retkim slučajevima, implantacija može da se desi i pre sedam ili posle deset dana, ističe dr Povarova.

Kada se ovaj proces završi, telo žene počinje da se menja – nivo hormona se menja, hCG se aktivno proizvodi i poboljšava se dotok krvi do unutrašnjih organa. Tada je moguće i potvrditi trudnoću.

Usađivanje u matericu tokom procesa vantelesne oplodnje

Glavni problem kod vantelesne oplodnje su poteškoće u implantaciji embriona, koje se dešavaju u oko 30 do 40 odsto slučajeva, kaže dr Povarova.

Da bi se tu sprečili problemi, savremene klinike pomoću lasera prave mali rez na membrani embriona. Ova procedura se naziva asistirani hečing i koristi se kao pomoć u implantaciji embriona, a obično se koristi ukoliko se koriste zamrznute jajne ćelije ili se proces vantelesne oplodnje izvodi na ženi starijoj od 35 godina.

Simptomi i osećaji

Implantacija je blagi šok za telo, zato se kod žena mogu javiti razni neobični simptomi, poput:

  • Pojava va*inalnog sekreta u kojem se može pojaviti i malo krvi. Boja može biti svetlo roze ili svetlo braon. Ukoliko planirate trudnoću i postoji mogućnost da ste u drugom stanju, onda ovakav sekret ne treba da vas zabrine. Ukoliko nije bilo odnosa i niste trudni, ovakav sekret može da ukaže na infekciju u telu i trebalo bi da odete kod lekara.
  • Blagi bol u stomaku. Javlja se u vreme implantacije i brzo prolazi, a intenzitet bola nije jak.
  • Osećaj težine i blago peckanje u grudima, tj. mlečnim žlezdama.
  • Osećaj metala u ustima
  • Blaža ili jača mučnina
  • Blago povećana telesna temperatura, najviše do 37,3
  • Vrtoglavica, letargija, osećaj slabosti

Pored fizičkih, mogu se javiti i neke psihološke promene i osećaji – na primer, neke žene ulaze u stanje slično depresiji. Lako se uvrede, deluje im kao da nikoga iz okruženja ne zanima kako se one osećaju. Ne brinite, doktorka kaže da ovo stanje brzo prolazi, a za to vreme budite u okruženju koje vam prija.

Zašto nekad ne dođe do implantacije embriona

Ponekad telo žene doživljava embrion kao pretnju i odbacuje ga. U tom slučaju ne dolazi do implantacije, a u najvećem broju slučajeva je "krivac" stanje endometrijuma, jer je zid tanji ili deblji nego što bi trebalo. Takođe, problem mogu biti genetske anomalije embriona.

Dr Povarova ističe da kod vantelesne oplodnje, u ovoj poslednjoj fazi procedure, kada se embrion "prenosi" u matericu, može doći do komplikacije – ektopijske trudnoće. To se dešava veoma retko, u oko dva odsto slučajeva, a najveći je rizik kod žena koje imaju hroničnu zapaljensku bolest karlice.

Međutim, ukoliko se pre procedure urade svi pregledi i eliminišu zdravstveni problemi, rizik da dođe do komplikacija se značajno smanjuje, poručuje ona.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

KO ŽELI BEBU, DA IDE U KRAGUJEVAC! Centar za VTO ima prosek na kome mu zavidi Evropa! Dr Marija Šorak otkriva TAJNU USPEHA  Kurir TV

(Yumama/N. Z.)