Miomi materice se često otkriju kod trudnica, ili se neretko razviju nakon porođaja kod nekih žena. U pitanju su benigni tumori koji rastu u mišićima materice. Ima ih oko 80 odsto žena, ali pošto retko stvaraju probleme, često se i ne otkriju dok ne dođe do trudnoće ili češćih ginekoloških kontrola iz drugih razloga.
Kod mioma materice geni igraju važnu ulogu, pa je važno da znate da li su ih imale vaše majke i bake. Ukoliko jesu, i vi imate veću sklonost ka njima. Takođe, prekomerna telesna težina može da poveća šansu za miome zbog hormonske neravnoteže i većeg rizika od povišenog nivoa estrogena u vašem telu.
Koji su simptomi mioma materice?
Ukoliko su miomi veoma mali, možda nećete osetiti nikakve simptome. Uglavnom nećete imati probleme, a većina žena neće ni znati da postoje. Međutim, miomi nekada mogu da uzrokuju simptome kao što su:
- Izuzetno bolne menstruacije
- Krvarenje između menstruacija
- Bolni odnosi
- Nadutost
- Učestalo mokrenje
- Problemi sa začećem
Se ovo zavisi od veličine mioma i njihovog položaja.
Komplikacije
Iako su u pitanju benigni tumori, mogu nastati komplikacije. Zbog obilnih menstruacija, možete postati anemični.
Miomi ne uzrokuju neplodnost, ali njihov položaj i veličina mogu da prave problem prilikom pokušaja začeća.
Ako su miomi prisutni tokom trudnoće, mogu nastati problemi, posebno ako se nalaze u blizini posteljice. To može da dovede do odvajanja posteljice, prevremenog porođaja i drugih komplikacija.
Lečenje
Miomi često mogu da uspore rast ili da se smanje pod dejstvom hormona, ali je važno da se prate. Ukoliko lekari procene da naglo rastu ili da izazivaju druge tegobe, razmotriće operaciju.
Najvažnije je da potražite pomoć ako osetite bilo kakve simptome, a sve što treba da se uradi, lekari će proceniti i na taj način će vam sigurno pomoći.
(Yumama)