Ako ste se već neko vreme trudili da zatrudnite – sigurno ste uradili mnoga ispitavanja, započeli dijetu  i prekinuli sve štetne navike kao što je pušenje, i sve se čini bezuspešno – možda je vreme da vam jednostavan test šećera u krvi otkrije šta je tačno problem. Broj pacijenata sa dijabetesom tipa I i tipa II raste tokom godina, a to je dovelo do toga da sve više naučnika, istraživača i lekara ohrabruje parove da provere da li dijabetes može biti uzrok neplodnosti.

Kako dijabetes utiče na mušku plodnost?

Može li dijabetes izazvati neplodnost kod muškaraca? Odgovor je da, dijabetes može biti jedan od uzroka neplodnosti kod muškaraca.  Muškarci dijabetičari često imaju nekoliko se**ualnih problema, poput retrogradne ejakulacije i erektilne disfunkcije. Ovo može dovesti do problema tokom pokušaja začeća i gubitka interesovanja za se** nakon nekoliko pokušaja.

Takođe, utvrđeno je da je kvalitet spe**e kod muškaraca sa dijabetesom niži od kvaliteta kod zdravog muškarca. Ovo je otkriveno u studiji koja je upoređivala kvalitet spe**e između muškaraca dijabetičara koji se leče od neplodnosti i zdravih muškaraca koji se leče od neplodnosti. Rezultati su bili zapanjujući – uočeno je da muškarci dijabetičari imaju niži nivo spe**e za skoro 25% u poređenju sa njihovim neplodnim nedijabetičarima, a spermatozoidi u njima su imali mnogo više oštećenja DNK. Nuklearna DNK prisutna u spe**i bila je 20% veća od one kod zdravog čoveka, mnogo više delecija u mitohondrijskoj DNK i tako dalje. To u suštini znači da je dijabetičaru izuzetno teško da oplodi svoju partnerku, a rizik od pobačaja i deformiteta, u ovom slučaju, je mnogo veći.

Dijabetes tipa I i muška plodnost

Može li dijabetes tipa I uticati na plodnost kod muškaraca? Definitivno da. Kod dijabetesa tipa I, telo čoveka napada sopstvene ćelije koje proizvode insulin, što znatno otežava regulaciju šećera u krvi. To će dovesti do toga da će morati da dopunjuje dnevne potrebe tela za insulinom spoljnim dozama. Najopasniji tip dijabetesa koji utiče na plodnost, a muškarcima koji imaju ovo stanje možda će biti potrebna posebna nega i lekovi od strane lekara kako bi oplodili svoju partnerku.

Dijabetes tipa II i plodnost muškaraca

Dijabetes tipa II je najčešći i nastaje usled nedovoljne proizvodnje insulina u telu. Ovo je zapravo mnogo lakše kontrolisati i moći ćete da napravite ogromnu promenu u svom telu samo kontrolisanjem ishrane i redovnim vežbanjem. Kada to rešite, možda ćete moći da imate decu bez ikakve medicinske pomoći ili nege.

Kako dijabetes utiče na plodnost žena?

Dijabetes obe vrste može izazvati probleme sa neplodnošću kod žena. Međutim, žena može zatrudneti nakon pravilne kontrole glikemije. Ostati trudna je sasvim druga stvar. Dijabetes može otežati ženama da ostanu trudne, posebno ako su dugo imale ovu bolest. Dijabetes uzrokuje nedostatak kontrole glukoze u telu, a to može otežati implantaciju plodnog jajašceta u matericu.

Takođe, žene sa dijabetesom mogu biti gojazne – to takođe doprinosi problemima. Lekari za neplodnost su čak rekli da žene koje imaju dijabetes obično zatrudne svaki mesec kada su plodne, ali nema smisla jer jajna ćelija obično nije u stanju da se implantira u matericu – što dovodi do pobačaja čak i pre nego što je trudnoća počela ili žena shvati da je trudna.

Šanse za pobačaj kod žena sa dijabetesom povećavaju se između 30 i 60%. Postoje i drugi rizici, čak i ako je došlo do implantacije – postoji veći rizik od urođenih mana, beba može biti veća i povećan rizik od gestacionog dijabetesa može biti štetan za majku i dete.

Dijabetes tipa I i plodnost žena

Osim gore navedenih problema, postoje i drugi rizici koji mogu izazvati probleme kada pokušavate da zatrudnite. Sindrom policističnih jajnika ponekad može dovesti do nemogućnosti žene da zatrudni, uz neredovne menstruacije i preuranjenu menopauzu. Međutim, ova pitanja se mogu regulisati upotrebom lekova.

Dijabetes tipa II i plodnost žena

Žene sa dijabetesom tipa II takođe imaju probleme na isti način koji je gore pomenut. Međutim, to se obično može ispraviti promenama u načinu života, koje uključuju zdraviju ishranu i više vežbanja.

Kako lečiti dijabetes tipa I vezano za plodnost

Dijabetes tipa I karakteriše nesposobnost tela da sintetiše potreban insulin. Ovo dovodi do skokova u nivou šećera u krvi i na taj način može uticati na vaše šanse za održavanje trudnoće. Najbolja stvar u takvoj situaciji je da se konsultujete sa lekarom – trudnoća tipa I je autoimuni poremećaj, pa će za borbu protiv njega biti potrebni lekovi. Možda ćete takođe morati da počnete da vodite zdraviji način života, da stalno uzimate lekove i slično. Takođe bi trebalo da proverite funkciju štitne žlezde i jajnika jer telo greškom napada i te žlezde – one takođe igraju veliku ulogu u trudnoći. Nivoi hormona koji stimulišu štitastu žlezdu i hormona stimulacije folikula u telu moraju biti tačni, jer telo mora da izdrži i bude dovoljno gostoljubivo da nosi bebu narednih 40 nedelja.

Kako kontrolisati dijabetes da biste postigli zdravu trudnoću

Dijabetes tipa I zahteva lekove i pomoć lekara, da bi bio potpuno savladan. Međutim, dijabetes tipa II je mnogo lakši u tom smislu. Dijabetes tipa II se dešava zato što telo ne proizvodi dovoljno insulina da smanji nivo šećera u krvi, pa ćete morati da pokušate da smanjite nivoe na neki drugi način. To se može postići vođenjem zdravijeg načina života, koji uključuje zdravu ishranu, odgovarajuću težinu i redovno vežbanje kako biste održali formu. Drugi uobičajeni problemi koji dovode do nemogućnosti začeća su policistični jajnici i neredovne menstruacije, a oba se mogu rešiti kombinacijom lekova i promenom načina života.

BONUS VIDEO

Trik za izbirljivu decu TikTok/cassidyandkids