Stručnjaci su analizirali idealan period za muškarca da postane otac, analizirajući nekoliko faktora koji mogu uticati na plodnost muškaraca. Iako mnogi vjeruju da godine muškaraca nisu bitne kada je u pitanju plodnost, stručnjaci se ne slažu.
Sa biološke tačke gledišta, muškarci takođe imaju određeni period u kojoj njihova plodnost dostiže optimalnu tačku, odnosno uodređena dob je idealna za očinstvo. Mnogi smatraju da su godine majke jedino bitne kada je plodnost u pitanju, ali stručnjaci imaju drugačije mišljenje.
Prema stručnjacima, idealno vreme da postanete otac je pred kraj druge decenije života i početak treće, piše "Times of India". Iako muškarci mogu postati očevi čak i u 50-im ili čak kasnije, njihova plodnost menja se tokom života.
Prema Ginisovoj knjizi rekorda, rekord za najstarijeg oca pripada muškarcu koji je imao 92 godine kada mu se dete rodilo. Iako je reprodukcija za muškarce moguća čak i u starijoj dobi, plodnost trpi celi život.
Ovo može uticati na šanse para da imaju decu. Brojne studije su analizirale koje su idealne godine za oca. Prema nekoliko stručnjaka, muškarci stariji od 40 godina češće imaju problema sa plodnošću.
Kvalitet spermatozoida opada sa godinama. Tokom života, muški spermatozoidi prolazi kroz genetske mutacije koje povećavaju šanse da će uticati na njihovu plodnost.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, postoji nekoliko faktora koji se uzimaju u obzir prilikom analize kvaliteta sperme. Faktori uključuju ukupan broj, morfologiju i kako se spermatozoidi kreću.
Šta se dešava sa spermatozoidima kako muškarac stari
Prema nedavnim studijama, za očeve sa "naprednim godinama" imaju veći rizik da rađaju decu sa neurološkim problemima. Studija iz 2010. je zaključila da su ona deca čiji su očevi u trenutku rođenja imali više od 40 godina imala veći rizik da razviju poremećaj autističnog spektra u odnosu na opštu populaciju, piše portal useit.ro.
Prema mišljenju stručnjaka, idealna dob za oca je pre 35. godine. Nakon ovog praga, moguća je normalna trudnoća, ali postoji i rizik od mutacija. Čak i ako je rizik nizak, ne nestaje u potpunosti.
Postoje i studije koje tvrde da ni reprodukcija pre 25. godine nije idealna. Prema studiji objavljenoj u "Journal of Epidemiology and Public Health", muškarci koji su imali decu pre 25. godine imali su veće šanse da imaju zdravstvenih problema kasnije u životu. Međutim, u ovom slučaju nije pronađen uzrok i potrebna su dodatna ispitivanja.
(Yumama/T.A.S.)
BONUS VIDEO: