Ako ste ikada čuli za one priče „nisam znala da sam trudna“, možda ste reagovali sa nevericom. Ali činjenica je da postoji mali broj žena kojima prođe, napreduju nekoliko meseci u trudnoći (ili čak sve dok porođaj ne počne) a da uopšte ne shvate da je beba na putu – fenomen poznat kao zagonetna trudnoća ili prikrivena, kriptična trudnoća, kako prenosi Parents portal.

"Ova vrsta trudnoće je retko stanje", kaže Daniel Boier, lekar, praktičar sa fokusom na medicinska istraživanja na Institutu Far. Ali dr Bojer kaže da se to, iako retko, dešava. Istraživanja pokazuju da se 1 od 475 trudnoća može klasifikovati kao kriptična trudnoća, što znači da se trudnoća ne otkriva do najmanje 20 nedelja. Još ređe, oko 1 od 2.500 žena ne zna da očekuje do porođaja.

Kako se dešava skrivena trudnoća?

Uopšteno govoreći, trudnoća se definiše kao zagonetna kada osoba prođe 20 nedelja ili više, a da ne zna da je trudna. Ovde smo naveli neke faktore koji mogu povećati verovatnoću da dođe do zagonetne trudnoće.

Nedostatak simptoma trudnoće

Često se kriptična trudnoća javlja zato što trudnica ima ili veoma blage simptome trudnoće ili ih nema . Dok će većina trudnica doživeti neku vrstu simptoma trudnoće, najčešće jutarnju mučninu ili mučninu do 8 do 10 nedelje trudnoće, neće sve.

Osoba možda nije svesna da je trudna kada ima zagonetnu trudnoću jer nema tipičnih znakova trudnoće kao što su umor, mučnina i povraćanje, izostanak menstruacije ili bol u stomaku, kaže Rebeka Dajmond, lekar, pedijatrijske bolnice u Njujorku i docent pedijatrije na Univerzitetu Kolumbija.

Propušteni simptomi trudnoće

Kriptična trudnoća se takođe može desiti kada neko svoje simptome pripiše nečemu drugom osim trudnoće. Na primer, rani zamor u trudnoći može se pogrešno shvatiti kao loš san ili previše stresa. Povraćanje, žgaravica i nadimanje? Problemi sa varenjem! Izostala menstruacija? Samo još jedan nepravilan ciklus . Neke trudnice mogu čak iskusiti krvarenje tokom trudnoće i pogrešno to krvarenje proglasiti za menstruaciju.

"Trudnica može nastaviti da ima krvarenje koje liči na menstruaciju, može imati neredovno krvarenje ili ne može imati menstruaciju, ali ne smatra to znakom da bi mogla biti trudna zbog osnovnih stanja zbog kojih su menstruacije već veoma neredovne", kaže dr Dajmond.

Neprimetno šutiranje bebe u stomaku

Šta je sa nepogrešivim izbočinom stomaka a koje se obično pojavljuju sredinom trudnoće? Kako se ispostavilo, stomak nije uvek veoma primetan, što može povećati verovatnoću zagonetne trudnoće. Takođe je tačno da visina fundusa (mera koja se obično koristi u trudnoći za procenu veličine stomaka) nije uvek direktno povezana sa veličinom fetusa.

„U zavisnosti od toga kako je fetus pozicioniran u materici, njegove stope rasta i distribucije telesne težine, žena koji doživljavaju zagonetnu trudnoću možda neće pokazati izražene izbočine zbog bebe“, kaže dr Bojer. „Ovo je posebno uobičajeno kod mlađih koji su veoma atletski aktivne i koje prvi put su trudne, jer se njihovi trbušni mišići nikada ranije nisu istezali kao rezultat trudnoće, što ih čini još zategnutijima.

Izbočine u trudnoći takođe mogu biti manje primetne kod osoba sa većom težinom.

Nema pozitivnog testa na trudnoću

Lažno negativni testovi na trudnoću definitivno nisu uobičajeni, ali se mogu desiti, posebno ako je test napravljen prerano ili nepravilno uzet. Ovo bi sigurno moglo dovesti do toga da neko ima lažni osećaj sigurnosti da nije trudan, a zapravo jeste.

„Hormon koji je pozitivan na testu trudnoće (hCG) je takođe hormon koji izaziva mnogo simptoma trudnoće, uključujući mučninu“, kaže dr Dajmond. "Dakle, može postojati veza sa ljudima koji imaju lažno negativne testove na trudnoću (posebno u ranoj fazi) i ljudima koji imaju malo ili nimalo simptoma trudnoće, jer oba mogu biti uzrokovana niskim nivoima hCG." Dalje, ona kaže: „Neke trudnice uopšte ne pomišljaju da urade test jer nemaju znakove ili simptome.

Uzroci skrivene trudnoće

Dok se zagonetna trudnoća može dogoditi svakome, ponekad ima logično objašnjenje. Ovo može da varira od hormonskih stanja do metoda kontracepcije do životnih promena. Dr Bojer deli neke od mogućih uzroka zagonetne trudnoće.

Sindrom policističnih jajnika

Sindrom policističnih jajnika može uticati na vašu plodnost. Često uzrokuje neredovne menstruacije, debljanje, prekomernu masnoću kože i probleme sa varenjem. Neko sa ovim sindromom može odbaciti simptome trudnoće kao simptome sindroma i ne shvatiti da je zatrudnela.

Perimenopauza

Trudnoća i perimenopauza (prelazak u menopauzu) imaju neke simptome koji se preklapaju, kao što su povećanje telesne težine i promene raspoloženja. Trudnice mogu misliti da počinju novu fazu života umesto da očekuju dete. Važno je shvatiti da je moguće zatrudneti tokom perimenopauze, čak i ako imate nepravilan ciklus.

Upotreba kontracepcije

Intrauterini ulošci, spirale, pilule za kontrolu rađanja su veoma efikasni u sprečavanju trudnoće, ali je i dalje moguće zatrudneti koristeći ove metode kontracepcije. Ako se to dogodi, osoba može imati lažni osećaj sigurnosti, ne shvatajući da je zapravo trudna sve dok nije daleko u trudnoći.

Visok nivo fizičke aktivnosti

Žene koji imaju mnogo fizičke aktivnosti mogu imati manje šanse da će imati očigledno veliki stomak do kasnije trudnoće. Sportistkinje takođe mogu imati veću mišićnu masu i niže nivoe telesne masti, što može dovesti do nepravilnih ciklusa zbog čega ne razmišljaju dvaput o izostanku menstruacije.

Istorija neplodnosti

Ako je neko imao dijagnozu neplodnosti u prošlosti, možda neće misliti da je moguće da zatrudni. Pored toga, ako nikada nije iskusila trudnoću, možda neće biti u potrazi za simptomima ili shvatiti kakvi mogu biti.

Rani postpartum i laktacija

Slično tome, osobe koje doje ili su nedavno rodile mogu odbaciti simptome trudnoće ako misle da se ovulacija još nije vratila. Dok plodnost može biti odložena zbog dojenja, začeće je moguće čim se ovulacija nastavi, što se može dogoditi u bilo kom trenutku nakon porođaja.

Poricanje

U retkim slučajevima, kriptična trudnoća se javlja zato što je trudna osoba u poricanju ili ima problem sa mentalnim zdravljem.
„Neki slučajevi kriptične trudnoće se dešavaju u okruženju mentalnih bolesti (a poricanje da je trudna uprkos znacima trudnoće je istaknutija karakteristika), ali to ni u kom slučaju nije slučaj za većinu kriptičnih trudnoća“, kaže dr Dajmond. .

Moguće komplikacije skrivene trudnoće

Pošto kriptične trudnoće napreduju bez odgovarajuće medicinske nege ili prenatalnih vitamina, one dolaze sa povećanim rizikom od komplikacija za trudnicu i fetus. Abnormalnosti fetusa i zdravstveni uslovi majke (kao što su preeklampsija ili gestacijski dijabetes) mogu ostati neprimećeni.

Trudnica takođe može koristiti alkohol ili pušiti, koji se ne smatraju bezbednim tokom očekivanja bebe. Nezapažene trudnoće su povezane sa većim rizikom od prevremenog rođenja, niske porođajne težine, hospitalizacije, porođaja bez nadzora i smrti. Zagonetna trudnoća takođe može uticati na mentalno zdravlje novog roditelja, posebno ako nisu pripremljeni za bebu, što može dovesti do zanemarivanja dece, odvajanja od bebe, depresije i drugih znakova psihičkog stresa.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Trik mame za pronalaženje deteta kad se izgubi TikTok/krista.piper