Da napomenem da nije bilo prekida u toku rada kod jednog poslodavca, biroa, bolovanja i zaposlenja kod drugog poslodavca.

1. poslodavac: 14 meseci rada

 Biro: 3 meseca + 1 mesec bolovanja (održavanje trudnoće)

2. poslodavac: do sada 20 dana rada

Veliko hvala unapred.

Sve pohvale za Vaš rad, sajt i posao, zaista nalazim prilično korisnih informacija.

Srdačan pozdrav,

Katarina

ODGOVOR 

Poštovana Katarina, 

Na početku Vam se zahvaljujem na pohvalama koje ste nam uputii, one će nas motivisati da budemo još bolji. 

Trudničko bolovanje odnosno bolovanje radi odrržavanja trudnoće se može otvoriti odmah na početku trudnoće, u trajanju od 30 ili više dana. U prvih 30 dana, naknadu zarade isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, a ukoliko je potrebno produženje bolovanja preko tog vremena, zaposleni se upućuje lekarskoj komisiji koja će proceniti da li je potrebno dalje produženje bolovanja. Ukoliko komisija produži bolovanje preko 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade, i dostavlja ga matičnoj filijali Fonda, koja utvrđuje pravo na naknadu i njenu visinu, koju isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca (račun za bolovanja), odakle se ona isplaćuje zaposlenom. Poslodavac može iz svojih sredstava isplatiti naknadu, koja ima pravo da refundira od Fonda.

Od 01.01.2014. naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana na teret poslodavca iznositi 100% od utvrđenog osnova, a takođe i od 31.dana, s tim što će 65% naknade ići iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35% će se isplaćivati iz budžeta Republike.

Osnov za obračun je zarada i primanja koja imaju karakter zarade, koju je zaposleni ostvario u prethodna tri meseca, kad je u pitanju bolovanje do 30 dana na teret poslodavca.

Porodiljsko odsustvo  otpočinje najranije 45 dana, a obavezno 28 dana, pre vremena određenog za porođaj, i traje, do navršena 3 meseca, od dana porođaja. Porodiljsko odsustvo je, dakle, vezano za činjenicu trudnoće i porođaja, i, u prvom redu, ima za cilj zaštitu zdravlja trudnice, odnosno porodilje, dok, nasuprot tome, odsustvo sa rada radi nege deteta, koje  otpočinje istekom porodiljskog odsustva i traje do navršenih 365 dana, od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva, ima za cilj da  obezbedi adekvatnu negu i brigu oko novorođenčeta.

Pun iznos naknade zarade pripada porodilji pod uslovom da je neposredno pre ostvarivanja ovog prava bila u radnom odnosu i po tom osnovu ostvarivala zaradu, ili naknadu zarade, odnosno samostalno obavljala delatnost više od šest meseci neprekidno. Porodilji koja je bila u radnom odnosu, od tri do šest meseci pripada 60 odsto, a porodilji u radnom odnosu do tri meseca pripada 30 odsto od iznosa naknade zarade. 

Mesečni iznos naknade zarade ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene za mesec u kojem se vrši isplata, samo ukoliko u smislu prethodnog teksta porodilji pripada pun iznos naknade.

U slučajevima kada je zaposlena pre otvaranja porodiljskog odsustva ostvarivala novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, za period ostvarivanja ovog prava uzima se iznos od 50%  prosečne zarade ostvarene u Republici Srbiji, u mesecu koji prethodi mesecu otpočinjanja odsustva, prema podacima republičkog organa za poslove statistike.

Obračun i isplatu naknade zarade vrši poslodavac istovremeno sa obračunom i isplatom zarada zaposlenima.

Poslodavcu se vrši refundacija isplaćenih sredstava po dostavljanju dokaza da je isplatio naknadu zarade porodilji.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik
Saradnik Centra za mame

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama