Nova studija, bazirana na video snimcima iz 160 domova u kojima ima dece, otkrila je da je u krevecima sa potencijalno opasnom krevetninom spava čak 91 odsto jednomesečnih beba, navodi se u izveštaju objavljenom u Pedriatics magazinu. Međutim, još alarmantnija činjenica jeste da su istraživači otrkili da je 14 odsto beba stavljano na stranu ili na stomak umesto na leđa.
Sve ovo povećava rizik od SIDS-a, najčešćeg uzroka smrti među decom ovog uzrasta, kaže doktor Ian Pol.
Broj iznenadne smrti kod dece je opao u odnosu na 1990. godinu, ali broj smrti uzrokovanih slučajnim gušenjem ili davljenjem u krevetu je porastao od kraja devedesetih godina.
Postoji veliki broj razloga zbog čega roditelji ignorišu upozorenja o opasnim krevetima, između ostalog, doktor Pol kaže: "Roditelji ne misle da će se to desiti baš njima, iako 3,500 mališana umre svake godine."
Jedan od velikih faktora je marketing, jer roditelji misle da te stvari nisu opasne ukoliko se prodaju.
Za ovo istraživanje, Pol i njegove kolege su dobili dozvolu od roditelja da postave video kamere u njihovim domovima gde obično deca spavaju. Kamere su postavljane u tri intervala, po jednu noć: kada su bebe bile stare mesec, tri i šest meseci. Kasnije je tim istražio ove video zapise.
Više od dve trećine majki je imalo fakultetske diplome, a preko 80 odsto njih je makar započelo fakultet. Prosek godina je bio 29.
I dok je 86 odsto jednomesečnih beba bilo stavljano na leđa, to bi se obično promenilo tokom noći kada bi se bebe probudile i vratile na spavanje, nekad čak i na drugoj lokaciji. Istraživači su otkrili da je 64 odsto mališana bilo na leđima tokom cele noći.
Sličan rezultat pojavio se i među tromesečnim bebama, 82 odsto njih bi započelo noć na leđima, međutim, samo 65 odsto bi ostalo na leđima tokom cele noći.
Još od 1992. godine pedijatri pokušavaju da informišu javnost o rizicima koje nosi nepravlino spavanje i okruženje u krevetićima, i još od tada se preporučuje da bebe spavaju na leđima. Oni su takođe upozoravali i na ćebad, plišane igračke, jastučiće, itd.
Doktor Pol kaže da u bebinom prostoru za spavanje ne bi trebalo da bude ništa osim bebe i onoga što ona nosi.
Roditelji možda ovo i ne shvataju, ali bebe su veoma pokretne, "pomeraju se malo tokom noći. Pa iako možda roditelji ne stave ćebe na bebu tako da joj pokriva glavu, bebe se pomeraju, i dok se pomeraju pomeriće se i ćebe," objasnio je doktor.
Pogledajte i Kako izabrati odgovarajući dušek za bebin krevetac
Prema njegovim savetima, prostor u kome beba spava ne bi trebalo da sadrži apsolutno ništa sve dok beba ne napuni jednu godnu.
Činjenica je da devet od 10 roditelja stavlja igračkice u detetov krevetac i to je bilo veliko iznenađenje za doktora Rejmonda Pitetija.
"Ovo mi govori da će nam trebati još mnogo vremena da edukujemo roditelje i učinimo da oni shvate rizike," rekao je.
Ono što je zabrinjavajuće, prema Pitetiju, jeste to što su ovi roditelji znali da ih snimaju i znali su preporuke, ali ipak su radili ono što ne treba.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna