U periodu od 2005. do 2008. godine, u više bolnica u Nju Delhiju, lekari su jednoj grupi beba koje su patile od infekcija davali 10mg cinka dnevno, uz regularne antibiotike. Druga, kontrolna grupa beba, dobijala je samo antibiotike.
Prema rezltatima studije, čije je rezultate objavio časopis Lanset, bebe iz prve grupe su imale 40 odsto manji rizik da tretman bude neuspešan, a pod neuspešnim tretmanom se podrazumeva potreba za novom dozom antibiotika u toku od nedelju dana ili boravak na intenzivnoj nezi.
U prvoj grupi beba, koje su dobijale cink, neuspeh terapije zabeležen je u 34 odsto slučajeva, dok je u kontrolnoj grupi terapija bila neuspešna u 55 odsto slučajeva.
Prednost cinka je u tome što je u pitanju dostupna i jeftina intervencija, koja može da poveća uspeh pri lečenju antibioticima. Naučnici smatraju da bi ovakva terapija mogla da bude naročito korisna u zemljama u razvoju, gde svake godine od bakterijskih infekcija umre nekoliko miliona dece.
Još uvek nije sasvim jasno kako cink deluje, a jedno od mišljenja je da on sprečava razvoj previše jakih zapaljenja koja ometaju terapiju lekovima i oštećuju tkiva.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna