Ako razmišljate o trudnoći i imate multiplu sklerozu (MS), razgovarajte sa svojim lekarom. Zajedno možete odlučiti da li da prilagodite terapiju ili da napravite druge promene u lečenju ili načinu života.
Menstrualni ciklus
Kada imate menstruaciju, možda ste primetili da se simptomi MS-a pogoršavaju tokom predmenstrualnog ciklusa. Upotreba kontinuiranih oralnih kontraceptiva može pomoći u stabilizaciji ovih simptoma.
Kontracepcija
Čini se da su sve metode kontracepcije bezbedne za upotrebu kod MS-a. Međutim, neki oralni kontraceptivi mogu ometati efikasnost lekova koje uzimate za lečenje simptoma i obrnuto.Vaši simptomi MS-a mogu otežati upotrebu barijernih metoda kontracepcije kao što su cervikalna kapica, kondom. Reverzibilni kontraceptivi dugog dejstva su posebno efikasni i nemaju trajne efekte na plodnost. Vaša ovulacija i menstruacija bi trebalo da se brzo nastave kada ih uklonite. Razgovarajte o opcijama kontrole rađanja sa svojim zdravstvenim radnicima.
Začeće
Ograničene studije su pokazale da neki tretmani za plodnost, kao što je vantelesna oplodnja, mogu povećati rizik od recidiva. Međutim, veće, novije studije, u kojima su učesnici aktivnije upravljali svojim simptomima sa DMT-om, nisu otkrili povećanje recidiva uz upotrebu tretmana za plodnost. Istraživanja su u toku i nadamo se da će uslediti konkretnije preporuke
DMT i planiranje porodice
Iako američka administracija za hranu i lekove (FDA) nije odobrila nijedan DMT za upotrebu tokom trudnoće ili dojenja, postoje evoluirajuće smernice o njihovoj upotrebi tokom ovih perioda. Često, osobama sa MS-om koje zatrudne nisu potrebni DMT. Odluka da li ćete prekinuti upotrebu DMT-a zavisi od bezbednosti leka, vašeg rizika od napredovanja i vaših preferencija. Razgovarajte sa lekarom na početku procesa planiranja porodice da biste doneli odgovarajuće odluke o vašim tretmanima na osnovu vaše jedinstvene situacije.
Lekovi koji imaju poznate rizike uključuju teriflunomid, natalizumab i lekove iste klase kao i fingolimod. Pored toga, pokazalo se da dimetil fumarat i alemtuzumab imaju nejasne, ali verovatne rizike. Opservacione studije podržavaju relativnu bezbednost injekcionih DMT-a (glatiramer acetat, interferon-beta) za upotrebu u trudnoći. Neki kliničari će dozvoliti upotrebu ovih agenasa do začeća. FDA upozorava da treba izbegavati trudnoću tokom lečenja terapijama koje smanjuju B-ćelije (npr. okrelizumab) i 6 meseci nakon prekida terapije.
Terapije koje iscrpljuju B-ćelije imaju dugotrajne efekte i imaju potencijal da smanje rizik od inflamatorne aktivnosti tokom trudnoće čak i kada se lečenje prekine pre začeća. Stoga će neki kliničari dozvoliti upotrebu ovih agenasa do začeća. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnicima i akušerom ili babicom o rizicima prekida vašeg DMT-a ili nastavka tokom trudnoće.
Simptomi MS kod žena tokom trudnoće
Neki od vaših MS simptoma, poput umora ili problema sa bešikom i crevima , mogu se pogoršati tokom trudnoće. Ako imate problema sa ravnotežom ili pokretljivošću, oni mogu biti izraženiji pred kraj trudnoće sa dodatnom težinom bebe. Pored toga, neki od lekova koji se koriste za lečenje simptoma MS - kao što su neki antidepresivi, lekovi protiv spastičnosti i lekovi za kontrolu bešike - mogu potencijalno da naškode fetusu. Možete razmotriti druge strategije lečenja, kao što su kognitivna bihejvioralna terapija ili rehabilitaciona terapija. Razgovarajte sa svojim lekarom o svom planu lečenja da biste utvrdili da li i koje promene treba da se donesu tokom trudnoće.
Recidivi
Rizik od recidiva tokom trudnoće je obično nizak. Veruje se da promene u imunološkom sistemu – da bi se sprečilo telo da odbaci fetus – doprinose manjem zapaljenju, manjoj aktivnosti MS-a i manjem broju recidiva.
Ako doživite ozbiljan recidiv nakon prvog tromesečja trudnoće, vaš lekar može razmotriti kratak kurs kortikosteroida. Razmena plazme za teške recidive takođe može biti bezbedna tokom trudnoće, iako su podaci ograničeni.
Porođaj, dojenje i postpartalna nega
Nema dokaza da MS dovodi do povećanog broja pobačaja, mrtvorođenih ili urođenih poremećaja. Nekoliko studija velikog broja žena je u više navrata pokazalo da se trudnoća, porođaj, i učestalost fetalnih komplikacija ne razlikuju kod žena koje imaju MS nego kod žena koje je nemaju.
Verovatno vam neće biti potrebna posebna nega tokom porođaja. Svi oblici anestezije se smatraju bezbednim za ljude koji žive sa MS-om. U zavisnosti od vaših simptoma, lekar može da preporuči određene položaje, lekove ili druga prilagođavanja kako bi vam iskustvo porođaja bilo udobnije. Razgovarajte o svojim simptomima i planu porođaja i sa svojim zdravstvenim radnicima za MS i sa babicama ili akušerom.
BONUS VIDEO