Pre nego što se uspaničite jer ste se razboleli i imate visoku temperaturu u trudnoći, duboko udahnite. Pozovite svog doktora i pitajte da li treba da uzimate lek za snižavanje temperature. Sledeći važan korak je otkrivanje uzroka groznice. Groznica tokom trudnoće često je simptom zdravstvenog stanja koje bi potencijalno moglo biti štetno za vašu bebu koja se razvija ali može i da prođe bez ikakvih posledica što se najčešće i dešava, kako prenosi Helthline.
Kako će groznica uticati na moju bebu?
Ako telesna temperatura buduće majke pređe 37 stepeni, to je znak da se telo bori protiv infekcije. Zbog toga je neophodno odmah potražiti lečenje.
A nova studija urađeno na životinjskim embrionima pokazuje vezu između groznice u ranoj trudnoći i povećanog rizika od srčanih i viličnih defekata pri rođenju. Potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdilo da li sama groznica - a ne infekcija koja je uzrokuje - povećava rizik od urođene mane kod ljudi.
Ako ste u prvom tromesečju i imate temperaturu veću od 39C, obavezno potražite terapiju odmah. Ovo može pomoći u sprečavanju kratkoročnih i dugoročnih komplikacija za vašu bebu u razvoju.
Zašto imam temperaturu?
Groznice su često uzrokovane infekcijama urinarnog trakta ili su u pitanju respiratorni virusi, ali i druge infekcije mogu biti krive.
Uobičajeni uzroci groznice tokom trudnoće uključuju:
- grip
- upalu pluća
- upalu krajnika
- virusni gastroenteritis (stomačni virus)
- pijelonefritis (infekcija bubrega)
Koji simptomi obično prate groznicu?
Buduće majke treba da obrate pažnju i da kažu svojim lekarima o simptomima koji prate groznicu. To uključuje:
- kratak dah
- bol u leđima
- jezu
- bol u stomaku
- ukočenost vrata
Da li je zbog trovanja hranom?
Trovanje hranom takođe može biti krivac ako imate temperaturu. Trovanje hranom obično izazivaju virusi, ili ređe, bakterije (ili njihovi toksini). Ako je to slučaj, verovatno ćete i vi iskusiti bol u stomaku, mučninu, i povraćanje. Dijareja i povraćanje su posebno problematični tokom trudnoće jer mogu da izazovu dehidraciju, kontrakcije i prevremeni porođaj.
Vitalni elektroliti izgubljeni kroz povraćanje i dijareju moraju se nadoknaditi. U nekim slučajevima, dehidracija može biti toliko ozbiljna da krvni pritisak postane nestabilan i potrebna je hospitalizacija. Ako sumnjate da imate trovanje hranom, obratite se svom lekaru.
Temperatura prođe sama od sebe
Čak i ako buduće mame misle da su dobro nakon što se temperatura spusti, uvek je najbolje igrati na sigurno i ipak videti svog doktora.
Temperatura tokom trudnoće nikada nije normalna, pa se pregled uvek preporučuje. Srećom, ako je groznicu izazvala virusna bolest, hidratacija i lekovi za snižavanje temperature su obično dovoljni za oporavak. Ali ako je uzrok bakterija, često je potreban antibiotik.
Trudnice ne bi trebalo da uzimaju aspirin ili ibuprofen. Najvažnije je da se obratite svom lekaru za odgovarajući tretman.
Da li imam povišenu temperaturu?
Za odrasle, temperatura merena oralno koja je viša od 38C smatra se groznicom. Isto važi i za temperaturu mereno na drugde načine.
Najbolji način da pokušate da izbegnete groznicu je da često perete ruke, kako biste se zaštitili od prehlade ili gripa koji bi mogli da dovedu do groznice.
Držite se dalje od bolesnih ljudi, kada je to moguće, i primite vakcinu protiv gripa, osim ako niste alergični na protein iz jaja ili ste ikada ranije imali alergijsku reakciju na vakcinaciju protiv gripa.
BONUS VIDEO