Miomi materice se javljaju kod mnogih žena i to najčešće u plodnom dobu. Šta učiniti ako dođe do trudnoće dok postoji miom? Jedna mama je imala baš takvu dilemu:
"Prošle godine mi je dijagnostikovan miom od 2 cm, savetovali su me da odem kod lekara i pratim njegov razvoj. Desilo se da sam ostala trudna. Sada je 7 nedelja. Šta će se sada desiti? Da li ću moći da nosim trudnoću sa miomom? Pročitala sam da se u nekim slučajevima operacija izvodi čak i tokom trudnoće."
Ruski akušer-ginekolog Ana Dobičina za sajt Parents.ru objasnila je šta se događa ukoliko zatrudnete ako imate miom:
"Miom je benigni tumor. Uzrok nastanka je često genetska predispozicija, odnosno sklonost mišića materice da formiraju patološka žarišta (ćelije), iz kojih se formira miomatozni čvor. Ova bolest se javlja kod svake treće žene.
U riziku su devojke sa genetskom predispozicijom koje imaju miome po ženskoj liniji. Miom se može pojaviti u bilo kom uzrastu - najčešće u dobi od 30 godina. Zbog toga je važno da se podvrgnete redovnom praćenju i ultrazvučnom pregledu jednom godišnje.
Ako su se formirali miomi, žena treba da izbegava posete sauni, solarijumu, manje vremena provodi na Suncu i ne radi masaže ili fizikalne tretmane lumbalnog regiona. Ove mere ne izazivaju formiranje miomatoznog čvora, ali mogu ubrzati njegov razvoj.
Da li je uvek potrebno ukloniti miome?
Ne mogu se svi fibroidi (miomi) lečiti hirurški. Sve zavisi od njihovog broja, veličine, lokacije i kliničke slike koju izazivaju. Veliki čvorovi značajno deformišu materničku šupljinu, izazivaju obilne menstruacije ili menstruaciju sa ugrušcima, dovode do smanjenja hemoglobina, kompresije susednih organa i mogu izazvati pobačaj tokom trudnoće - takve formacije se moraju ukloniti. Ali vrlo često, miome samo treba posmatrati.
Koji su rizici tokom trudnoće sa miomima?
Povodom navedenog pitanja buduće mame koja ima miom veličine 2 centimetra, to je mali fibroid, ako čvor ne deformiše šupljinu materice, onda je, po pravilu, podložan samo posmatranju. U prvoj polovini trudnoće povećava se nivo progesterona, postoji rizik da se miomatozni čvor poveća u veličini ili da se pojave novi čvorovi. Glavna stvar je da ne deformišu materničku šupljinu, ne ometaju pričvršćivanje placente, kao i rast i ishranu embriona. U slučaju autora pitanja, fibroid je mali i verovatno neće porasti do velike veličine - može se povećati za 1-2 cm.
Često mali, čak i višestruki, miomi ni na koji način ne utiču na tok trudnoće. A čvorovi, koji se povećavaju tokom ovog perioda, postepeno se smanjuju nakon porođaja. Mali čvorovi nekad postaju potpuno nevidljivi, veliki se smanjuju na prvobitne vrednosti.
Tokom trudnoće, uklanjanje mioma je izuzetno retko. Preporučujemo uklanjanje velikih čvorova veličine 8-10 cm (ponekad 5-6 cm u zavisnosti od lokacije) kako je planirano. Trudnoća koja se javlja u prisustvu mioma se ne prekida, već se pokušava sačuvati. Važno je poštovati preporuke ginekologa i podvrgnuti rutinskom ultrazvuku. Ako je potrebno, lekar će predložiti da trudnica češće dolazi na preglede."
(Yumama/T.A.S.)