3 NAJVEĆA STRAHA SVAKE TRUDNICE KOJA ODUZIMAJU SREĆU U DRUGOM STANJU: Ginekolog otkriva zašto ne treba da brinete

Koja su 3 glavna straha sa kojima se trudnice suočavaju - drugo stanje može da bude faza najveće sreće, ali i anksioznosti. Evo šta poručuje lekar budućim mamama koje su zabrinute...

Shutterstock

Vrlo često se trudnice obraćaju psiholozima o strahovima koji ih savladavaju i sa kojima se teško nose. U našem materijalu analiziramo najčešće od njih i kažemo vam kako da ih prevaziđete.

Trudnoća je vreme kada treba da uživamo, radujemo se, opuštamo i imamo slatko iščekivanje. Ipak, kada se umeša strah, onda nastaje anksioznost koja i ne dozvoljava budućim mamama da se tako lako opuste. Kako da prestanete da se plašite i počnete da uživate u trudničkim danima? "Glavna stvar je, ne paničite! - objašnjava za ruske medije Nina Antipova, akušer-ginekolog.

Evo sa kakvim se strahovima trudnice suočavaju

1. Iracionalan strah
"Bukvalno sve što uradim može da naškodi mojoj bebi", tako misle mnoge (ako ne i sve) buduće majke, pa se ograničavaju u svemu, od crvenih jabuka do uobičajenih šetnji. U međuvremenu, ako žena već nema reakciju na bilo koju hranu (citrusno voće, ribu, itd.), nema potrebe da ograničava njenu uobičajenu ishranu. Glavna stvar je da ne preterujete sa masnom, slanom, slatkom hranom i pokušajte da svoju težinu držite pod kontrolom. Ovo će pomoći da se smanji rizik od dijabetesa u trudnoći i teške komplikacije (preeklampsija).

Ono što lekari jednoglasno zabranjuju je alkohol. "Danas postoji profesionalni konsenzus, podržan preporukom SZO", objašnjava Nina Antipova. "Alkohol je svakako štetan za fetus, a čak i male količine mogu dovesti do nepopravljive štete, poput prevremenog porođaja. Tako da čašu šampanjca na porodičnom slavlju treba odložiti za neki drugi period."

Što se tiče fizičke aktivnosti, ako nemate kontraindikacije, umerene vežbe - mirne šetnje, pilates za trudnice, vežbe disanja - biće izuzetno korisne, ali je važno da se pre toga konsultujete sa lekarom.

2. Informativni strah
Jedini efikasan lek za smrtonosnu spinalnu mišićnu atrofiju košta više od milion dolara. Stotine hiljada - od cistične fibroze. "Šta ako imam dete sa takvom bolešću, šta da radim?" - upravo tako zvuči jedan od glavnih strahova trudnica. Najčešće je njegov izgled uzrokovan viškom informacija o bolestima u medijima i Internetu i nedostatkom znanja o mogućnostima savremene medicine.

"Danas su genetske konsultacije dostupne skoro svuda", kaže doktorka, "a rođenje deteta se odavno može planirati kao punopravni životni projekat. Stoga, čak i pre začeća, možete saznati rizike i pokušati da ih izbegnete - ovo je danas prilično dostupno. Ako par odluči da koristi usluge vantelesne oplodnje, na raspolaganju im je jedinstven i precizan alat – preimplantaciono genetsko testiranje (PGT), kada je u fazi početka deobe ćelije moguće utvrditi da li je embrion genetski zdrav-"

3. Dečiji strah
"Porođaj je nepodnošljivo bolan, povezan sa ozbiljnim povredama, žene često umiru u porodilištima..." - ženski forumi i javne stranice puni su horor priča. Naravno, u ovome ima istine: proces rođenja je značajan stres za žensko telo. Međutim, to se ne može nazvati neposrednom opasnošću. Odnosno, fatalni rizik tokom porođaja je znatno manji nego pri prelasku puta ili putovanju automobilom.

"Smernice SZO", objašnjava Nina, "sadrže 56 preporuka zasnovanih na dokazima u vezi sa merama zdravstvene zaštite koje su neophodne tokom i neposredno nakon porođaja za majku i njenu bebu. To uključuje prisustvo (po obostranoj želji) voljene osobe, i obezbeđivanje pristojne nege i sveobuhvatne komunikacije između žena i lekara, i održavanje ličnog prostora i poverljivosti, uključujući davanje prava pacijentima da iznesu informisanu odluku u vezi sa ublažavanjem bolova, položajima zauzetim tokom kontrakcije i porođaj, i prirodni pokušaji."

Teodora Andrić Sekulić

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:  

This browser does not support the video element.

Kako izgleda stomak mame koja je rodila trojke  Instagram/candykenny2