Trudna žena proizvodi oko 50 odsto više hormona štitne žlezde, jer oni imaju ključnu ulogu u razvoju mozga bebe. Međutim, ako se ovaj hormon luči previše, povećava se rizik od određenih komplikacija na trudnicu, i na bebu. Zato je važno da razumete kako hipertireoza tokom trudnoće može da utiče i da li su vam potrebni lekovi.
Šta je hipertireoza?
To je stanje koje uzrokuje ubrzavanje vašeg organizma. Štitna žlezda je žlezda u obliku leptira, na prednjem delu vrata koja proizvodi dva hormona: trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a oba hormona kontrolišu brzinu metabolizma.
U trudnoći mnoge žene proizvode mnogo više ovog hormona, ali u savetu sa lekarom bi trebalo što pre da ga srede kako ne bi izazvali komplikacije i po nju, i po bebu.
Koji su simptomi hipertireoze u trudnoći?
Iako se ovi simptomi nekada mogu javiti i kao normalan deo svake trudnoće, simptomi koji se najčešće povezuju sa hipertireozom uključuju:
- Gubitak težine (ili ne dobijanje na težini tokom rudnoće)
- Osećaj nervoze ili razdražljivosti
- Promene raspoloženja
- Umor
- Slabost mišića
- Drhtave ruke
- Nepravilan rad srca
- Visok krvni pritisak
- Osećate se previše toplo
- Problemi sa spavanjem
- Često pražnjenje creva ili dijareja
- Otok na prednjem delu vrata
Komplikacije koje hipertireoza može da izazove u trudnoći:
Blaga hipertireoza obično ne izaziva problem i nema potrebe za lečenjem. U tom slučaju lekar će samo pratiti vaše stanje. Ali teški, nelečeni slučajevi hipertireoze mogu izazvati komplikacije kao što su:
- Pobačaj
- Prevremeno rođenje
- Mrtvorođenče
- Preklampsiju
- Srčane insuficijencije kod majke
Ako već znate da imate problem sa štitnom žlezdom, kontrolišite je pre trudnoće jer to je najbolji način da smanjite rizik. To znači da imate dva dobra rezultata u razmaku od mesec dana, što pokazuje da vaša štitna žlezda dobro radi i da je stabilan nivo hormona.
Kada ste trudni, često praćenje i uzimanje prepisane terapije mogu da spreče komplikacije.
Da li će moja hipertireoza uticati na moju bebu?
Većina beba rođenih od majki koje imaju hipertireozu nemaju nikakvih zdravstvenih problema. Ali, između 1 i 5 beba od skoro 100 koje je rodila mama sa ovim problemom, takođe ima prekomerno aktivnu štitnu žlezdu kada se rodi. Znaci hipertireoze kod bebe uključuju:
- Teško ih je namiriti
- Ne dobijaju na težini
- Meka tačka na bebinog glavi (fontanela) se rano zatvara
- Srčani problemi
- Problemi sa disanjem
Sve bebe imaju test štitne žlezde u porodilištu i tada ćete znati da li imate razloga za brigu ili ne. Hipertiroidizam novorođenčadi obično nije trajan, traje između jednog i tri meseca. Tada će joj biti potrebni lekovi, ali doza će se postepeno smanjivati kako se beba oporavlja.
(Yumama)