Udarci bebe u stomaku će se osetiti tek u drugom tromesečju trudnoće, odnosno između 18. i 22. nedelje. Pošto je svaka trudnoća jedinstvena, svaka trudnica na drugačiji način oseća pokrete fetusa. Među najpoznatijim senzacijama su: leptirići u stomaku, nadimanje, mehurići vazduha, glad, praćakanje i lagane vibracije.
Često trudnica brka prvi pokret fetusa sa određenim fiziološkim stanjima. Tek na drugi ili treći otkucaj majka može da shvati da je njen mališan aktivan u stomaku. Žene u drugoj ili trećoj trudnoći, kao i one mršavije, mogu da osete fetalne pokrete ranije, odnosno tokom 16-18 nedelja.
Počevši od petog meseca, pokreti neće biti nimalo delikatni, naprotiv, osetićete kako se okreće kroz matericu, kako udara u zidove materice ili čak kako štuca.
Od šestog meseca moći ćete da vidite otiske stopala ili ruku na stomaku. Do sredine osmog meseca biće aktivna na glasnu buku, dokaz da čuje. Nekoliko nedelja pre rođenja, fetus će se manje kretati, jer će prostor postati ograničen, zbog povećanja telesne težine.
Kao i svako ljudsko biće, i bebe su različite, tako da se ne može praviti poređenje između njihovih stopa razvoja. Neke bebe su aktivne u stomaku, druge su, naprotiv, lenje. Od trenutka kada se oseti, fetus se obično kreće u isto doba dana.
U početku se pokreti neće osećati svakodnevno. Kako se dete razvija, intenzitet pokreta fetusa će se povećati i osećaće se nekoliko puta dnevno. U principu, fetus se kreće oko 30 puta na sat, tokom čega "pliva" u amnionskoj tečnosti. Dobro je znati da majka neće osetiti sve pokrete fetusa.
Tokom dana, fetalni udarci mogu biti manje intenzivni, jer beba možda spava. Postaje aktivnija između 21:00 i 01:00, kada nivo glukoze u krvi trudnice opadne.
Kako pratite pokrete
Nakon što osetite pokrete bebe, videćete da će svakog dana, otprilike u isto vreme, biti aktivna. Budite pažljivi na pokrete bebe, sedite opušteno, ili lezite na levu stranu. Na ovaj način cirkulacija krvi ima normalan tok i favorizuje energiju koja je potrebna bebi da bude aktivna.
Zdrava beba se kreće oko 10 puta za 2 sata. Postoje i trenuci kada je fetus tiši, što ne bi trebalo da vas brine. Pitanja o zdravlju bebe možete postavljati samo kada nekoliko sati ne osetite nikakve pokrete. U ovom slučaju, odmah se obratite lekaru.
U trećem trimestru trudnoće dobro je često da pratite pokrete fetusa. U slučaju majki sa zdravstvenim problemima (hronične bolesti, komplikacije u trudnoći), lekar može da preporuči praćenje bebe svake 2 nedelje. Pratiće otkucaje srca bebe kao odgovor na pokrete.
BONUS VIDEO