KOLIKO ČESTO TREBA DA OSETITE BEBINE POKRETE IZ NEDELJE U NEDELJU: Babica sve objasnila, najvažniji je obrazac

Babica otkriva koliko često treba da osetite bebine pokrete u kojoj fazi trudnoće i kada da se javite lekaru!

Shutterstock

Svaka buduća mama jedva čeka trenutak kada će prvi put osetiti bebine pokrete u stomaku. Međutim, dok je s jedne strane uživanje osetiti dete u stomaku, dešava se i da se trudnice zabrinu ako je beba manje aktivna i nisu je osetile već nekoliko sati.

"Ne postoji pravilan obrazac pokreta koje beba treba da ima. Svaka majka i beba su jedinstveni, obrazac pokreta vaše bebe biće drugačiji od druge bebe", kaže babica Pip Dejvis za madeformums.com.

Ona ističe da je važno da upoznate svoju bebu i njen obrazac pokreta, kako biste mogli da primetite promene.

Ranije se trudniama savetovalo da izbroje deset bebinih pokreta dnevno kako bi bile sigurne da je sve u redu, međutim taj savet je odbačen jer je utvrđeno da su bebe drugačije, tako da se neki mališan u maminom stomaku pomeri četiri puta za sat vremena, na primer, a drugi 20 puta za isto vreme.

Koliko bebinih pokreta da očekujete iz nedelje u nedelju

Dakle, glavni savet je da pratite bebin obrazac pokreta, kako biste primetili ukoliko se nešto promeni. Ali, može da pomogne i ako okvirno znate koliko pokreta možete da očekujete u kojoj nedelji trudnoće, prema rečima babice Dejvis.

Od osme do 12. nedelje

Pre osme nedelje trudnoće nećete moći da osetite bebine pokrete jer je još uvek mala, okružena amnionskom tečnošću, koja je šteti od bilo kakvog pritiska ili udara.

Od 13. do 15. nedelje

Neke žene, posebno one kojima to nije prva trudnoća, mogu da osećaju blage pokrete bebe već na početku drugog trimestra. Ipak, to se ređe dešava.

Od 16. do 24. nedelje

Ovo je period u kojem najveći broj trudnica prvi put oseti svoju bebu – ako vam je to prva beba, najveće su šanse da prve pokrete osetite posle 20. nedelje. Prvi pokreti su tako nežni da ćete možda pomisliti da imate gasove ili problem sa varenjem. Imajte na umu da je sasvim normalno da nakon prvih pokreta prođe i par dana da ništa ne osetite jer beba i dalje ima dosta mesta u stomaku.

Od 24. do 28. nedelje

Sada već možete da uočite neki obrazac u bebinim pokretima. Može se desiti da nešto radite i ne osećate pokrete, ali ćete ih verovatno osetiti čim legnete – najčešće baš kada tek zaspite ili ste blizu toga da zaspite.

Ukoliko osetite seriju ritmičnih pokreta poput pulsiranja, koje traje nekoliko minuta, može biti u pitanju bebino štucanje, što ni najmanje ne škodi bebi, tako da nema razloga da brinete. Ipak, to se ne računa u bebine pokrete.

Takođe, može se desiti da beba u stomaku "skoči" ukoliko ste izloženi nekom jakom zvuku, i ni to se ne računa u pokrete.

Ukoliko u 24. nedelji i dalje ne možete da uhvatite neki obrazac u bebinim pokretima, ne paničite. Sve dok osećate da se pomera, sve je u redu, možda ćete neki obrazac u pokretima uočiti kada se približite 28. nedelji.

28. nedelja

Sada ćete možda uočiti neki obrazac u pokretima bebe i trebalo bi da u periodu od 12 sati osetite desetak bebinih pokreta. Ne brinite ako je beba nešto mirnija, već obratite pažnju na to šta beba voli da radite.

Od 29. do 31. nedelja

Otprilike u ovom periodu bebini pokreti počinju da se vide i spolja, na vašem stomaku, pa će sada verovatno i vaš partner moći da oseti bebine pokrete.

Od 32. do 36. nedelje

Beba će sada postati veoma aktivna, često će menjati položaje, pa ćete imati prilike da vidite mali lakat ili nožicu koja "iskoči" na vašem stomaku. Ova aktivna faza se nastavlja sve do porođaja. I dalje bi trebalo da bude prisutan obrazac u bebinim pokretima, a ako vam deluje kao da su se pokreti smanjili, javite se svom lekaru.

36. nedelja

U ovom periodu trudnoće u većini slučajeva bebe se okreću glavom nadole, pripremajući se za porođaj. Dok prelazi u ovaj porođaj, vrlo je verovatno da ćete osetiti blage udarce njenih rukica i nogica.

Od 36. do 40. nedelje

Beba sada verovatno neće biti toliko aktivna ako ranije jer ima sve manje mesta u stomaku, ali ćete najverovatnije osećati česte udarce ispod rebara. Pokreti su se možda promenili, ali učestalost bi trebalo da ostane ista, a ako primetite da se tu nešto promenilo, javite se svom lekaru.

Da li se pokreti češće osećaju u određeno doba dana

Babica Pip Dejvis kaže da su bebe uglavnom najaktivnije ujutru i uveče, ali to nije pravilo, pa pokrete možete osetiti u bilo koje doba dana ili noći.

Može se desiti da beba bude manje aktivna tokom dana jer se navikne na buku i vaše aktivnosti, pa se onda "razmrda" kada se vi umirite. Uostalom, vaše hodanje i obavljanje dnevnih aktivnosti bebu "ljuljaju" i uspavljuju, pa je moguće da se probudi kada to "ljuljanje" prestane.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

NA ULTRAZVUKU SE VIDELO NEŠTO NEOBIČNO! Sve vreme su bile zagrljene, a na porođaju je babica odmah uzela telefon da ih slika!  Instagram

(Yumama/N. Z.)