5 PREDNOSTI AKO RODITE PRVO DETE POSLE 35. GODINE: Potpuna spremnost za majčinstvo - kako to utiče na mamu i bebu

Koje su prednosti ako rodite prvo dete posle 35. godine - iskustvo mame i pozitivne strane "kasnog" majčinstvo!

Shutterstock

Iako "kasno" majčinstvo donosi razne izazove, odluka da rodite prvo dete sa 35+ ima i svoje prednosti. Evo koje su pozitivne strane kada se ostvarujete kao majka posle 35-e:

1. Spremnost da bude majka
Putovanja, žurke, posao – sve je to važno i neophodno nakon 30. godine, ali nikako kao u 25. Buduća majka je već uspela da to proživi, vredno radi i putuje – vreme je za potpuno novo iskustvo. Naravno, ženi će u bilo kom uzrastu biti malo žao svog slobodnogživota, ali što je osoba starija, to jasnije postavlja svoje prioritete i bolje razume šta je važno, a šta nije toliko bitno.

Takva žena je kao posuda ispunjena do vrha: ima šta da podeli i šta da uloži u svoje dete. Ona već razume kako će ga vaspitavati i čemu da ga nauči. I malo je verovatno da će želeti da gurne bebu roditeljima i posećuje ga samo vikendom. Žena ne samo da je fizički sazrela za majčinstvo dugo vremena, već je i psihički i emocionalno spremna za to.

Odrasla majka odlično razume da će biti neprospavanih noći, dečjih hirova, da će se život zauvek promeniti i da će biti teškoća. I da jednostavno morate da pređete preko toga.

2. Priprema za trudnoću
Starije žene odgovornije pristupaju svom stanju, pripremaju se i planiraju trudnoću. Takve buduće majke su pažljive na recepte lekara, uzimaju neophodne lekove , uzimaju testove na vreme i prolaze neophodne preglede - sve to, naravno, smanjuje rizik od komplikacija. Zrele majke takođe odgovorno pristupaju zdravlju i razvoju već rođene bebe. Neke studije sugerišu da su žene starije od 35 godina manje podložne postporođajnoj depresiji od mlađih devojaka.

3. Čvrsta materijalna baza
Finansijska autonomija je ključna prednost kasnog majčinstva, mnogi smatraju da je čak i jedina. Do 30 godina, osoba, po pravilu, ne samo da ne zavisi od svojih roditelja, već im može pomoći. Često je stambeno pitanje već rešeno ili se približava rešenju. Odnosno, imate gde da živite, nešto za jelo i odeću koju ćete obući, i uopšte je jasno odakle vam novac za narednih nekoliko godina. Ovo je temelj na kome nije strašno graditi novi život sa detetom.

Edukativne igračke i knjige, udobna odeća i obuća, aktivnosti i zabava mnogo koštaju. I što je dete starije, potrebno mu je više novca. Ako je bebi najvažnije samo da bude suvo, toplo i da je majka u blizini, onda je starijem detetu - pored svakodnevne udobnosti - potrebno dobro obrazovanje, zanimljivo slobodno vreme i još mnogo toga. Profesionalno afirmisanoj majci je mnogo lakše da sve ovo obezbedi.

4. Nećeš biti crna ovca
Kasno majčinstvo se može drugačije tretirati, ali je teško poreći da su to savremeni trendovi, posebno u velikim gradovima. A ako se žena rano porodi, moguće je da će biti prva mama u društvu i manje će iamti priliku da sa drugima razmeni iskustva. Svi njeni prijatelji će biti zauzeti učenjem, zabavama i putovanjima. U mislima i u životu oni će imati veseo, bezbrižan studentski život, dok će mlada majka imati samo brige za dete.

Posle 30 godina , mnoge mlade žene ili već imaju bebe ili prave ozbiljne planove za njih - u svakom slučaju, bićete na istoj talasnoj dužini sa svojim prijateljima. Imaćete nove teme za razgovor i razloge za prijateljstvo. Generalno, kada postanete majka u ovom uzrastu, definitivno se nećete osećati kao crna ovca.

5. Globalno resetovanje
Život posle 35. godine postaje mirnija luka. Dom - posao, dom - posao, sastanak sa prijateljima, odmor, Nova godina i - sve iznova. Porodiljsko odsustvo je prilično radikalna, ali u isto vreme efikasna prilika da se potpuno ponovo pokrenete, sagledate svoje prave želje i potrebe, bacite novi pogled na posao, porodicu i sebe. Često se dešava da žene tokom porodiljskog odsustva počnu da rade ono što zaista vole i ponovo otkriju svoj poziv ili stil.

Deca nam daju drugi vetar: pomažu nam da izađemo iz rutine, pa čak i ako je to zamena jedne rutine drugom, takva promena je često apsolutno neophodna. Buduća majka će doživeti nove živahne emocije, nove utiske, novo okruženje, a zapravo potpuno novi život.

"Sjajno je odgajati dete u zrelom stanju": lično iskustvo
Ela je prvi put postala majka sa 37 godina

"Posle tri meseca neprospavanih noći, skoro da sam se zakucala glavom u okvir vrata od umora i gubitka orijentacije, nisam mogla da ne budem srećna što sam psihički zrela majka. Dete koje je neprestano vrištalo me je izluđivalo, htela sam da spavam ceo dan, ali mi je intuicija govorila da će sve proći, da neće dugo trajati. Setila sam se sebe pre deset godina - jake, mlade devojke koja je tek počela da pravi karijeru - tada najverovatnije ne bih mogla da izdržim ovo opterećenje i stalno angažovanje. Plakala bih ili vrištala.

Kao odrasla osoba, nisam vrištala ili plakala – samo sam uradila ono što sam morala. Moje dugo očekivano dete, a na porodiljskom odsustvu nisam ni pomislila da nešto propuštam. Pre trudnoće bilo je mnogo različitih projekata, već sam znala u čemu sam jaka, a šta nisam. Uopšte nisam želeo da radim; želeo sam da se potpuno uronim u svoj novi život i gledam kako se brzo razvija.

Čini mi se da se negde oko 30. godine čovek istinski odvaja od roditelja, od njihovih pravila i normi ponašanja i postaje svestan sebe kao zasebne ličnosti koja ima svoj život i želje. Ovo je tako pravo odraslo doba. I veoma je kul odgajati dete iz ovog stanja unutrašnje zrelosti i autonomije.

Svest mi je veoma važna: uvek analiziram kako naša veza može uticati na njegovu budućnost. Kada ste mladi, o takvim stvarima razmišljate, naravno, ređe.

Uz sve finansijske prednosti kasnog majčinstva, za mene lično postoji jedan značajan nedostatak: zdravlje, koje se troši na posao i hipoteku, kada je bilo moguće imati još par dece, ali nije išlo.

I na kraju, i što je najvažnije, izabrala sam najboljeg oca za svoje dete. Tražila sam ga pola života i našla."

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Trudna 9 sedmica posle porođaja  TikTok/MOMA_BEAR_1

(Yumama/T.A.S.)