Upozorili su vas na mučnine. Znali ste da ćete dobijati na težini. Ipak, niko vam nije rekao da će vam oticati prsti na rukama, nogama, zglobovi, obrazi...

Ukoliko primetite otoke tokom trudnoće, ne brinite se, niste same. Ova pojava nije retka i u najčešćem broju slučajeva je bezazlena.

Zašto dolazi do otoka u trudnoći?

Vaše telo se trudi da stvori više krvi i tečnosti za bebu. Višak tečnosti može dovesti do toga da izgledate pomalo otečeno. 

Uz to, beba i materica stvaraju pritisak na vaš cirkulatorni i limfni sistem, što takođe dovodi do otoka. Neke žene otoke primete ranije, ali se to u najvećem broju slučajeva javlja tokom drugog i trećeg trimestra.

Šta može povećati otok?

- Dugoročno stajanje

- Previše aktivnosti

- Toplo vreme

- Previše soli u ishrani

- Nizak nivo kalijuma

- Visok nivo kofeina

Da li otoci u trudnoći treba da me brinu?

Preeklampsija

Nekada se otok smatrao simptomom povišenog krvnog pritiska u trudnoći (preeklampsije). Sada se on ne smatra kriterijumom, iako žene sa visokim pritiskom imaju otoke. 

Ukoliko mislite da vam je lice postalo ekstremno oteklo, pronađite fotografiju neposredno pre trudnoće i pokažite je svom lekaru. Ukoliko otoci u rukama i stopalima budu prečesti i kada pritisnete prstom kožu ostaje trag nakon nekoliko sekundi, primetite različitu boju po nogama, najbolje je da to prijavite lekaru. 

Krvni ugrušak

Duboka venska tromboza je ugrušak koji se formira u venama. Rizik od tromboze se malo povećava u trudnoći jer telo stvara više komponenti koje su odgovorne za stvaranje ugrušaka. Drugi simptomi su bol, crvenilo i tvrdoća. Možete primetiti da je jedna noga više otekla od druge. Najčešće mesto za stvaranje ugruška su donji delovi nogu, mada se može javiti i na drugim delovima tela. Ukoliko posumnjate da ga imate, potražite pomoć odmah. 

Infekcija kože

Otok se može javii i ako vam se razvila kožna infekcija celulitis. Može se javiti temperatura, bol, plikovi. 

Druge brige

Postoje i retke komplikacije koje izazivaju otok, poput problema sa srcem i plućima. Ako sumnjate, uvek razgovarajte sa lekarom.

Kako smanjiti otok u trudnoći?

Kada ste sve raščistili sa lekarom, vreme je da smanjite te neprijatne otoke:

 - Najvažnije je da budete hidrirani, pijte bar 10 čaša vode dnevno.

- Često menjajte položaj i odmarajte se ukoliko ste dugo na nogama.

- Podižite noge više puta dnevno.

- Probajte sa nošenjem kompresijskih čarapa.

- Izbalansirajte ishranu.

Kada bi trebalo da se obratim lekaru?

Ukoliko primetite bilo koji od navedenih simptoma, važno je da popričate sa lekarom:

- Bol, crvenilo i tvrdoća zajedno sa otokom

- Jedna noga je otečenija od druge

- Otoci u licu ili rukama

- Glavobolja

- Bol u stomaku

- Otežano disanje

- Temperatura

Zapratite nas i na Instagramu!