Bez obzira koja je po redu, trudnoća je za svaku ženu posebno iskustvo. Sama činjenica da u vama raste novi život je neverovatna, a iako se čini da je 40 nedelja puno, vreme obično proleti.

Kako ništa ne biste prepuštali slučaju, bilo bi dobro da se na vreme pripremite. Donosimo vam nekoliko stvari koje bi trebalo da uradite u prvim mesecima vašeg blaženog stanja:

Uverite se da ste sigurno u drugom stanju

Većina testova za trudnoću pokazuje da ste u drugom stanju nedelju dana nakon izostanka menstruacije iliti dve nedelje nakon ovulacije. Ukoliko test bude negativan, sačekajte još par dana pa ponovite testiranje. 

Vodite računa o unosu vitamina

Ukoliko do sada niste uzimali prenatalne vitamine, vreme je da počnete. To se posebno odnosi na folnu kiselinu koja je izuzetno važna u periodu dok pokušavate da zatrudnite, kao i tokom prvog trimestra. Folna kiselina u velikoj meri smanjuje rizik od razvoja raznih defekata kao što je spina bifida (SF) - urođeni deformitet kičmenog stuba i kičmene moždine kod beba, odnosno defekt neuralne tube.

Raspitajte se u domu zdravlja o psihofizičkim pripremama

Psihofizička priprema za porođaj ima za cilj da pripremi trudnicu za porođaj, kako bi na svet donela zdravu i vitalnu bebu. Osim za sticanje kondicije i jačanje mišića, ove pripreme su značajne jer se na njima čuje niz dragocenih saveta i dobijaju informacije o tome šta se događa u  telu trudnice od začeća, kao i šta je očekuje u porodilištu.

Takođe, buduće mame u svetu veliku pomoć tokom trudnoće dobijaju oddulakoje im pružaju podršku, ohrabruju ih i savetuju. Razmotrite i o toj mogućnosti, s obzirom da i u našoj zemlji danas postoje dule.

Pripremite se za odlazak kod lekara

Prva stvar koju treba da uradite nakon što ugledate pozitivan test jeste da posetite lekara koji će voditi vašu trudnoću. Pre posete dobor bi bilo da na papiru napišete sve ono što bi moglo da ga interesuje - koja ste krvna grupa, koja krvna grupa je vaš partner, kada ste poslednji put imali ciklus, da li imate neke hronične bolesti ili bilo šta drugo što mislite da bi bilo dobro napomenuti.

Posavetujte se sa lekarom o lekovima koje smete da koristite

Mnogi lekovi u trudnoći nisu bezbedni. Ukoliko uzimate lekove za hronične bolesti, obavezno to napomenite svom lekaru. Spomenite sve, čak i vitamine, dodatke ishrani, pa i bilje.

Ostavite cigarete

Pušenje povećava rizik od mnoštvo problema, uključujući pobačaj, probleme sa posteljicom i prevremeni porođaj. Takođe usporava rast fetusa, a može dovesti i do smrti bebe. Zato bez razmišljanja ostavite cigarete.

Prestanite da konzumirate alkohol

Konzumiranje alkohola u trudnoći može ostaviti trajne posledice na zdravlje deteta, uključujući probleme sa učenjem, govorom, pažnjom, koncentracijom. Takođe, deca čije majke su pile u trudnoći imaju veće šanse da budu hiperaktivna.

"Upomoć! Pila sam alkohol u prvim danima trudnoće!"

Niko ne zna sa sigurnošću koliko alkohola je štetno za razvoj bebe, pa je zato najbolje ne konzumirati ga uopšte.

Smanjite unos kofeina

Brojne studije dovele su u vezu kofein sa pobačajem, ali i drugim problemima u trudnoći. Zato se budućim mamama savetuje da ograniče unos kofeina na manje od 200 mg dnevno.

Regulišite ishranu

Sva hrana u kojoj ste do sada uživali bez griže savesti, osim one da ćete se ugojiti, sada više ne bi smela da se nađe na vašem dnevnom jelovniku. Osim toga, prvi trimestar poznat je po jutarnjim mučninama koje se kod nekih trudnica mogu javiti u bilo kom periodu dana. Najbolje je da potražite savet nutricioniste kako biste bili sigurni da je ono što jedete dobro i za vas i za bebu.

Obezbedite zdrave namirnice

Ukoliko ste sa nutricionistom razgovarali o najboljoj ishrani, ne bi bilo loše da uvek u kući imate zdrave namirnice koje uvek mogu dobro da dođu kao užina, a to su, recimo, razno voće, koštunjavo voće, jogurt...

Odlazite ranije na spavanje

Tokom prvog trimestra verovatno ćete osetiti umor i iscrpljenost kao nikada ranije. Zato je najbolje da se uvek dobro odmorite i odete ranije na spavanje.

Razmislite kada ćete i kako najbližima saopštiti srećne vesti

Neke trudnice su toliko nestrpljive da vest o tome da su u drugom stanju porodici, prijateljima i kolegama saopšte odmah, dok druge žele da se uvere da je sve u redu pa čekaju da uđu u drugi trimestar kako bi obradovale svoje bližnje. Kad god da rešite da je pravi trenutak, svakako razmilite na koji ćete način to uraditi.

Kupite novi veš

Ukoliko vas grudi bole, trebalo bi da kupite nove pamučne brushaltere. Osim što će biti bolne, grudi će vam biti i otečene, samim tim veće za najviše dva broja, posebno ako vam je ovo prva trudnoća. 

Upražnjavajte seks ako se osećate dobro

U prvom trimestru možda ćete biti isuviše umorni, neraspoloženi ili će vam biti muka pa nećete imati želju za seksom. Međutim, ukoliko vam ništa od toga ne smeta, nema tazloga da brinete da li smete, jer nećete povrediti bebu.

Šetajte

Šetnja će vam pomoći da povratite energiju, a dovoljno je da izdvojite 15-20minuta dnevno.

Počnite sa vođenjem dnevnika trudnoće

Bezobzira da li pišete svakog dana ili ponekad zapišete nešto značajno kada vam naleti inspiracija, dnevnik drugog stanja je svakako lepa uspomena koju jednog dana možete podeliti i sa svojim detetom.

Vodite evidenciju o kilaži

Iako će verovatno vaš lekar voditi računa o vašim kilogramima kako bi bio siguran da ste zdravi i da je sve u redu, ne bi bilo loše da i vi sami vodite evidenciju.