Da li se na ovaj - veoma važan zadatak zaboravlja, ili se misli da priroda treba sve da odradi sama? Tek, nakon porođaja, naročito prvog, veliki broj majki zapada u probleme na koje nisu računale.
Interesantno je da manje problema imaju majke iz nižih socijalnih slojeva (čak i vrlo mlade) koje su odrasle u velikim porodicama i od malena imale priliku da posmatraju prizor dojenja bebe.
Za one koje su bile lišene takvog iskustva, problemi sa dojenjem ponekad predstavljaju pravu traumu - koja se obično završava obustavom laktacije i ishranom prvog deteta veštačkim mlekom, a nekad i sve naredne dece. To i te kako zna da im stvori brojne zdravstvene probleme.
Anketa sprovedena među prvorotkama u jednom beogradskom porodilištu, pokazala je sledeće.
Priprema
Na pitanje: "Da li ste se pre porođaja pripremali za dojenje?", retko koja majka je odgovorila potvrdno. Skoro nijedna nije znala kojim tempom nadolazi mleko, a neke su na pitanje: "Imate li mleka", odgovarale: "Ne znam".
Hranljivost
Mnoge majke su bile iznenađene što im umesto belog mleka iz dojki u početku curi "vodica". Neke su smatrale da se to baca, i da bebu treba hraniti industrijskom mlečnom formulom sve dok se u dojkama ne pojavi mleko. Niko im nije rekao da će se nakon porođaja najpre pojaviti kolostrum - prvo mleko, koje nije "vodica", već tečnost puna zaštitnih materija, neverovatno dragocena za bebu u fazi prilagođavanja na vanmaterične uslove života.
Količina i učestalost
Na pitanje: "Koliko često beba treba da sisa?", skoro sve prvorotke su odgovarale "Na dva i po do tri sata". Samo je jedna znala da beba treba da sisa kad god poželi. Međutim, nisu imale predstavu o tome koliko mleka beba posisa po obroku.
Zakon ponude i potražnje
Na pitanje: "Da li bebu treba dohranjivati u prvim danima?", oko polovine ispitanica je odgovorilo: "Ne". Za razliku od njih, drugoj polovini je više nedostajalo samopouzdanje nego mleko. Neke su, čak, smatrale da je dohrana veštačkim mlekom obavezna.
Nijedna nije znala šta je to što pokreće stvaranje mleka u dojci. Priznale su da o tome nikada nisu ni razmišljale, jer su mislile da ono posle porođaja navire samo od sebe. Bilo bi bolje da su još pre porođaja
Alergije
Nijedna prvorotka nije znala da veštačko mleko može da izazove alergiju kod bebe.
Pomoć
Iako su skoro sve majke kazale kako su sposobne da bebu doje bez pomoći osoblja, retko koja prvorotka se neposredno nakon porođaja nije žalila na bolove u predelu rane, koji su joj otežavali kretanje i bavljenje bebom. Ovo bi trebalo da bude upozorenje zdravstvenim radnicima - da ne insistiraju na samostalnosti majke čim se porodi, jer to može da proizvede kontraefekat. Pomoć je u takvim trenucima neophodna, a ako treba - i kratak odmor od dojenja, naročito ako je ono još uvek neefikasno, kako bi majka prikupila potrebnu snagu.
Pripremite se
Na pitanje: "Šta vas najviše brine?", najčešći odgovor je bio: "Da li ću imati dovoljno mleka". Neobično je važno da se još u toku trudnoće informišete o svim navedenim činjenicama, jer strah potiče iz neznanja. Ljudi su jedini sisari koji imaju problema sa dojenjem. A problem je najčešće - u glavi! Zato se na vreme naoružajte teoretskim znanjem, koje će vam uliti neophodno samopouzdanje dok ne steknete potrebno iskustvo.
Prim. dr Maja Skender, pedijatar
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna