Gorušica je osećaj pečenja iza grudne kosti, koji se širi ka vratu, često propraćen kiselim ili gorkim ukusom u ustima. Nastaje kada je oslabljen prstenasti mišić koji se nalazi između jednjaka i želuca (donji ezofagealni sfinkter). U trudnoći, za to je odgovoran hormon progesteron. Pročitajte šta su naučnici utvrdili posle brojnih istraživanja ove pojave - šta je mit, a šta istina.

Gorušica ili žgaravica je najčešći simptom gastroezofagealnog refluksa (GERB), koji predstavlja vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak ili usta.

Mit 1: Ja sâma izazivam gorušicu

Postoje mnoge životne navike, kao i određene namirnice i napici koji mogu da pogoršaju simptome i povećaju broj epizoda gorušice.

Hrana koja ne izaziva gorušicu Ako patite od refluksa kiseline, preporučuju se sledeće namirnice: đumbir, zobene pahuljice, pirinač (posebno smeđi), bulgur (kuvana pšenica koja se suši i lomi), kuskus (griz pšenice), piletina i ćuretina, riba i plodovi mora - vrste bezbedne u trudnoći (som, losos, bakalar, škampi, jastog, školjke), salate - bez paradajza i luka (zelena salata, rukola), korenasto povrće (celer, peršun), karfiol, brokoli i zelena boranija - nekim trudnicama prijaju, dok kod drugih mogu da izazovu nadimanje i blagu kiselinu, banana, dinja i lubenica.

Međutim, gorušica je medicinsko stanje sa biološkim uzrocima. Čak i uz promene u načinu života i ishrane, to stanje je i dalje tu, tako da vi još uvek možete da iskusite gorušicu. Ova činjenica će sama sebe da potvrdi prvi put kada ponovo pokušate da jedete jako začinjenu hranu.

Mit 2: Gorušica može da se izleči blagom dijetom

Blaga dijeta je dobra za osobe koje pate od gorušice, jer može da učini da se osećaju bolje. Ali, ona sama neće moći da izleči gorušicu uzrokovanu gastroezofagealnim refluksom. Sada kada ste trudni svakako ćete voditi više računa o ishrani, a samim tim i o namirnicama koje vam izazivaju gorušicu.

Mit 3: Gorušica se javlja samo zbog viška kiseline

Zanimljivo je da je količina kiseline u želucu osobe koja pati od GERB-a obično normalna!
Problem proizilazi iz činjenice da je kiselina na pogrešnom mestu. Umesto da ostane u želucu, ona odlazi u jednjak (ezofagus).

Mit 4: Gorušica je uzrokovana stresom

Stres može da pogorša gorušicu, ali se veoma retko dešava da bude njen uzrok. Trudnicama se inače savetuje da izbegavaju stresne situacije, pa ako vas muči gorušica, razmislite da li ste i koliko redukovali stres.

Mit 5: Ništa ne može da pomogne u slučaju moje gorušice

Pogrešno! Promena načina života i ishrane - vođenje računa o "sigurnim" i "rizičnim" namirnicama može mnogo da vam pomogne. Podrazumeva se da ste sa saznanjem da ćete postati mama prestali da pušite i konzumirate alkohol. Ali, u svakom slučaju, moraćete da posetite lekara.  

Mit 6: Simptomi su gori kada konzumiram kisele namirnice

Neke vrste kisele hrane i pića, kao što je sok od narandže,

Savet +Izbegavajte namirnice koje mogu da izazovu gorušicu: jako začinjena, masna i pržena hrana, kobasice, prevreo sir, paradajz, crni i beli luk, ljuta paprika, agrumi (limun, narandža) i sokovi od njih, senf, čokolada, kafa (i bez kofeina), hrana i napici sa kofeinom (razne kole), jaki čajevi, gazirana pića, pepermint i slatkiši sa veštačkim ukusom mente, slatkiši uopšte.

mogu da uzrokuju probleme onima koji pate od GERB-a, ali to nije zbog sadržaja kiseline. Njima čak i sok od narandže iz kojeg je odstranjena kiselina uzrokuje probleme. Budući da neke namirnice zaista aktiviraju gorušicu, važno je da otkrijete koje vama smetaju.  To znači da bi izvestan period trebalo da vodite dnevnik ishrane. 

Mit 7: Ako me gorušica muči noću moram da spavam sedeći

Mnoge studije su ustanovile da je spavanje na levoj strani najbolji način da se izbegne noćna gorušica. Spavanje na desnoj strani može da pogorša  simptome, jer je u tom položaju kiselini potrebno više vremena da se iščisti iz jednjaka. Ni spavanje na leđima nije sigurno, jer se često dešava da kiselina sklizne natrag u jednjak. Međutim, spavanje sa blago podignutom glavom, odnosno sa malo višim uzglavljem će omogućiti gravitaciji da (za)drži kiselinu u vašem želucu.

Snežana Damnjanović Mitić