Zaista deluje kao velika tajna ta čudesna tečnost u kojoj se beba razvija i raste - od embrionalnog statusa, do samog porođaja. U toplom okruženju, zaštićena od spoljašnjih negativnih faktora, okružena svim materijama koje su neophodne za pravilan razvitak, „njhova mala visočanstva“ provode vreme do momenta kada ugledaju svet.

Plodova voda prati razvitak i potrebe ploda, a njena uloga i značaj su česta tema trudnica. Šta se zaista događa sa amnionskom tečnošću od trenutka kada žena ostane u drugom stanju, pa do porođaja, kada većina trudnica prvi put ugleda plodovu vodu, objasnila nam je dr Nataša Karadžov-Orlić, ginekolog-akušer Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“.

Zašto je plodova voda važna?

- Plodova voda ima zaštitnu ulogu ploda u amnionskoj šupljini. Neophodna je za mišićni i skeletni razvoj, kao i za gastrointestinalni i plućni razvoj ploda, olakšava njegove pokrete, štiti ga od udaraca, od traume trbuha majke,

Plodova voda prati razvitak i potrebe ploda, neophodna je za mišićni i skeletni razvoj, kao i za gastrointestinalni i plućni razvoj ploda, olakšava njegove pokrete, štiti ga od udaraca...

sprečava kompresiju pupčanika između ploda i zida materice. Pored toga, štiti plod od infekcije, i predstavlja rezervoar tečnosti i nutrijenata neophodnih za pravilan rast i razvoj.

Kako se bebe ponašaju u odnosu na plodovu vodu?

- Plod normalno guta plodovu vodu, i to je jedan od načina njenog eliminisanja. Plod pravi i disajne pokrete, ali diše preko gasova koji stižu putem krvi iz pupčane vrpce.

Kako se proverava da li beba ima dovoljno plodove vode?

- Količina plodove vode raste sa razvitkom trudnoće. U 10. nedelji trudnoće iznosi 25 mililitara, u 20. nedelji trudnoće oko 500 mililitara, da bi njena količina u terminu porođaja iznosila između 750 i 900 mililitara. Ginekolog-akušer u okviru ultrasonografskog pregleda rutinski meri i količinu plodove vode. Radi lakše orijentacije, koristi se indeks plodove vode, ili Amniotic fluid index (AFI) - koji se kod neugroženih trudnoća kreće između 90-190 cm.

Da li trudnice mogu da podstaknu razvoj adekvatne i dovoljne količine plodove vode?

- Preporuka svim budućim mamama je unos tri litra vode dnevno, uz normalan unos hrane, što se odnosi na supe, sokove, i slično.


Foto: Shutterstock

Da li je opasno ako je došlo do manjka plodove vode?

- Oligoamnion ili manjak plodove vode se definiše indeksom plodove vode od 50 cm i manje. U tim slučajevima, savetuje se hospitalizacija, kao i hidratacija, uz lečenje antibioticima. U nekim slučajevima je potrebna amnioinfuzija - dodavanje plodove vode, kao i terapija steroidima, u cilju sazrevanja pluća fetusa. Kao što je navedeno, povećan unos tečnosti uslovljava povećanje količine plodove vode u amnionskoj šupljini.

Zašto i kako može da se dodaje plodova voda tokom trudnoće?

- Amnioinfuzija predstavlja medicinsku proceduru koja se zasniva na ubrizgavanju fiziološkog rastvora u amnionsku šupljinu. Ta procedura se do sada najčešće koristila u toku porođaja, u cilju smanjenja patnje ploda. U dijagnostičke svrhe se koristi kod potpunog izostanka ili manjka plodove vode - radi morfološke procene ploda, i utvrđivanja uzroka nedostatka plodove vode.

Kako se leči višak plodove vode?

- Polihidramnion ili povećana količina plodove vode, dijagnostikuje se tokom ultrazvučnog pregleda, kada je indeks plodove vode - AFI veći od 240 cm. Zbog prerastegnutosti materice, mogu da se jave znaci prevremenog porođaja, pa se savetuje hospitalizacija. U nekim slučajevima se savetuje amnioderivacija - oduzimanje određene količine plodove vode, terapija koja sprečava pojavu materičnih  kontrakcija, i lekovi koji pomažu sazrevanje pluća ploda.

Ukoliko je savetovana amniocenteza, da li je taj postupak rizičan zato što se uzima određena količna plodove vode?

- Amniocenteza je medicinska procedura koja se koristi u prenatalnoj dijagnozi hromozomskih abnormalnosti, fetalnih infekcija, i fetalne zrelosti. U cilju dijagnostike hromozomskih abnormalnosti, uzima se 20 mililitara plodove vode, koja se šalje na citogenetsku analizu. Kao i svaka medicinska procedura, i amniocenteza ima izvestan procenat mogućih komplikacija koji iznosi 0,7 %. Moguće komplikacije amniocenteze su: blago krvarenje 1-2 %; horioamnionitis - zapaljenje ovojaka (horiona i amniona) ploda - 0,001 %; spontani pobačaj - manje od 0,5 %.

Kako izgleda zdrava plodova voda?

- Normalna plodova voda je bezbojna, bistra, sa belim partikulama - komadićima, ili bez njih, i bez mirisa.

Šta znači kada je plodova voda zelena?

- Plodova voda može da bude zamućena, neprijatnog mirisa, gusta i žućkasta, bistro-zelenkasta, ili gusta i zeleno prebojena. Zelena ili žućkasto-zelenkasto prebojena plodova voda ukazuju na patnju ploda, a to znači njegovu lošu kondiciju u vreme porođaja. Ona se manifestuje izmenjenim i/ili usporenim radom srca - kao posledica kompresije pupčanika i/ili promenama u krvnoj slici ploda. Porodilja koja prepozna zelenu plodovu vodu, treba odmah da se javi u najbliže porodilište.

Kako se prepoznaje delimično prskanje vodenjaka?

- Prskanje vodenjaka predstavlja stanje oticanja plodove vode pre nastupanja kontrakcija, odnosno porođaja. Faktori rizika za prskanje vodenjaka su bakterijske infekcije, pušenje, anatomske varijacije materice i grlića materice.

Od kojih materija je plodova voda sastavljena? - Plodova voda se sastoji od vode, elektrolita, proteina, karbonata, lipida (fosfolipida) i uree. Prva plodova voda je tečnost slična plazmi, a njen sastav se menja tokom trudnoće. Bubrezi fetusa počinju sa funkcijom i pre dvanaeste nedelje, pa se u plodovoj vodi nalaze i sastavni delovi fetalnog urina. Urin prvog trimestra je po sastavu drugačiji od urina u kasnijem periodu trudnoće. Od 16. nedelje trudnoće, fetalni urin predstavlja najveći deo plodove vode, a od 25. nedelje trudnoće, u plodovoj vodi se nalaze i ćelije keratina kože, kao i ćelije i sekreti respiratornog i gastrointestinalnog trakta.

Najčešće posle spontanog prskanja vodenjaka porođaj započne u toku 24 časa.

Delimično prskanje vodenjaka se dijagnostikuje oticanjem plodove vode, koja menja pH vagine, uz pipanje plodovih opni ispred prednjačećeg dela ploda, a ultrasonografski – kao smanjenje i/ili izostanak plodove vode.

Šta treba činiti u toj situaciji?

- Otići kod lekara! Svaka sumnja na prsnuće plodovih opni zahteva hitnu hospitalizaciju trudnice i lečenje antibioticima, uz kontrolu parametara infekcije majke i stanja ploda. Postupak je identičan i kod delimičnog prskanja plodovih opni - zahteva intenzivan nadzor majke i ploda u bolničkim uslovima.

Zašto je važno mirovati izvesno vreme nakon potpunog prskanja vodenjaka i oticanja plodove vode?

- Preporuka svim trudnicama je da kod spontanog prsnuća plodovih opni miruju oko 30 minuta, dok plodova voda ne istekne, i ne nalegne prednjačeći deo. Tek tada trudnica treba da se spremi za odlazak u bolnicu.

Milica Gacin