Bilo da je planirana, željena ili se, jednostavno, dogodila - trudnoća je stanje tokom kojeg svaka buduća mama oseća neke sasvim nove simptome: ili joj je hladno usred leta, ili bi da spava usred dana (čak i posle dobro prospavane noći), ili joj je muka od kruške, supe, sladoleda... što joj je do juče bila omiljena namirnica. Mnoge trudnice lako zaplaču na iole povišen ton, nije im dosta razumevanja okoline, nežnosti najbližeg okruženja, posebno partnera... Zato se sa razlogom kaže da je trudnoća - drugo stanje. Sa druge strane, doktori kažu da je trudnoća sasvim prirodno stanje - koje, kao takvo, žena treba da prihvati, a stručnjaci da prate... Ko je u pravu, lekari ili trudnice? Osim što raste stomak i beba u njemu, šta se još događa u organizmu žene od prvog dana začetka ploda?

Jeste prirodno, al' nije isto

Dr Stojana Knežević iz Doma zdravlja na Novom Beogradu, ginekolog bogatog iskustva u radu sa trudnicama, kaže:

- Trudnoća jeste fiziološko i sasvim prirodno stanje, ali je narodni izraz "drugo stanje" pravi naziv za trudnoću, jer ona  podrazumeva čitav niz promena u organizmu svake žene. Dakle, period trudnoće i u psihofizičkom i u fizološkom smislu jeste drugačije, drugo, a ne isto stanje!

I leti joj je zima

U toku tih devet meseci, odnosno 40 nedelja, mnogo toga nije isto. Menja se psihološki status žene. Ona postaje preosetljiva, ponekad razdražljiva, promene raspoloženja su česte, a naglašena je i potreba za razumevanjem. Srce joj ponekad ubrzano lupa, ne jede joj se hrana koja joj inače prija, odbacuje kafu (što je dobro), ali joj ne prija ni rođendanska torta. Često joj se spava, oseća vrtoglavicu, hladno joj je ili previše toplo... Sve su to prateći simptomi, od kojih je poneki posebno naglašen i različito se manifestuje kod svake žene.

Sad srce brže kuca       

U tom periodu se značajno menjaju funkcije kardiovaskularnog sistema (povećan volumen krvi u trudnoći opterećuje srce, zbog čega trudnica često oseća njegov ubrzan rad). Promenama podleže neurovegetativni sistem, što se manifestuje kao osećaj vrtoglavice ili umora, a trudnoću može da prati i osećaj jeze (hladnoće), pa čak i porast telesne temperature do 37,5 stepeni. Naglašena potreba za snom (pospanost) je takođe čest propratni simptom kod mnogih žena, i može da bude jedan od prvih (ne)sigurnih znakova trudnoće. Promene se javljaju i kod urinarnog sistema.

- Dok je trudnoća mala, zbog pritiska na bešiku je moguće često mokrenje, a za to vreme nije isti ni gastrointestinalni sistem žene, što kao posledicu ima osećaj mučnine, poremećaj ukusa, povraćanje, opstipaciju (zatvor), meteorizam (nadutost usled lenjosti creva).

Za sve je kriv progesteron

Svaka od ovih promena se različito manifestuje kod žena. Može to da bude naglašena vrtoglavica, ili jaka potreba za snom, dok je kod nekih dominantna preosetljivost i potreba za nežnošću. Najvažnije je, svakako, da nijedan od propratnih simptoma trudnoće ne predstavlja patološku promenu, pa ne treba da zabrinjava buduće mame.

Dr Knežević objašnjava da su prateći simptomi posledica promenjenog hormonskog statusa u organizmu, i to od samog početka trudnoće. Na sve funkcije organizma u periodu graviditeta dominantno utiče progesteron. No, većina ovih simptoma uglavnom nestaje posle četvrtog meseca.