Za poslodavce postaje sve važnije da ponude porodiljsko odsustvo zbog promena u očekivanjima zaposlenih i propisima o radu širom sveta. Da biste razumeli kako se politike porodiljskog odsustva menjaju na globalnom nivou, morate znati koje zemlje pružaju najduže porodiljsko odsustvo. Takođe, koje zemlje nude plaćeno porodiljsko odsustvo, a s druge strane, koje ne isplaćuju naknade zaposlenima tokom i nakon trudnoće i porođaja, kako prenosi Skuad.

Koje zemlje imaju najduže porodiljsko odsustvo?

Zemlje sa najdužim porodiljskim odsustvom i plaćenim nedeljama odmora su navedene u nastavku;

  • Bugarska - 58,6 nedelja
  • Grčka - 43 nedelje
  • Velika Britanija - 39 nedelja
  • Slovačka - 34 nedelje
  • Hrvatska - 30 nedelja
  • Čile - 30 nedelja
  • Češka Republika - 28 nedelja
  • Irska - 26 nedelja
  • Mađarska - 24 nedelje
  • Novi Zeland - 22 nedelje

Prema World Population Review , gore navedene zemlje pružaju najduže minimalno porodiljsko odsustvo trudnicama. Međutim, procenat plata se razlikuje od zemlje do zemlje.

Porodiljsko odsustvo u različitim zemljama

Severna Amerika

Sjedinjene Države

Prema FEPLA, zaposlene majke i očevi imaju pravo na 12-nedeljno plaćeno odsustvo koje zaposleni mogu da koriste samo tokom 12 meseci nakon rođenja deteta ili smeštaja u hraniteljstvo.

Kanada

Novopečenim majkama može biti potrebno do 15 nedelja, plaćeno po stopi od 55% njihove osnovne plate, sa maksimalnom nedeljnom stopom od 638 dolara. Roditelji ne mogu međusobno da dele porodiljske naknade u Kanadi. Ipak, roditelji mogu da podele do 40 nedelja roditeljskog odsustva između sebe, tokom kojih im poslodavci isplaćuju naknadu od 55% njihove osnovne plate. Roditelji se mogu prijaviti i za produženo roditeljsko odsustvo, koje može trajati do 69 nedelja i isplaćuje se u visini od 33% osnovne plate zaposlenog.

Koliko traje porodiljsko odsustvo u Srbiji

Ukupno trajanje porodiljskog odsustva je 12 meseci, od čega se prva tri meseca od porođaja vode kao porodiljsko odsustvo, dok se preostalih devet meseci tretiraju kao pravo na negu deteta. Žena koja je zaposlena, ima po zakonu pravo da porodiljsko odsustvo započne najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre porođaja. Dakle, od datuma otvaranja porodiljskog odsustvo do vraćanja na posao, ne sme da prođe više od 12 meseci. Za treće i svako naredno dete porodiljsko odsustvo traje 24 meseca.

Odsustvo radi nege deteta može da iskoristi i otac, onda kada je majka iz opravdanih razloga sprečena da iskoristi svoje pravo. Zakon dozvoljava ocu deteta pravo na naknadu zarade, kao i to da iskoristi pravo odsustva radi nege deteta čak i ako majka nije u radnom odnosu. Roditelji odsustvo mogu da koriste i naizmenično.

Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva. Dakle, drugi deo odsustva vezan je za negu deteta, te može da ga koristi i otac deteta umesto majke.

Evropa

Prema Direktivi 92/85, zaposlene majke imaju pravo na minimalno 14 nedelja porodiljskog odsustva uz naknadu koja je jednaka ili veća od naknade za bolovanje na nacionalnom nivou.

Pojedinačne članice EU imaju različite propise o porodiljskom odsustvu.

Nemačka

Zaposlene majke imaju pravo na plaćeno odsustvo šest nedelja pre i osam nedelja nakon porođaja. Naknada za porodiljsko odsustvo je maksimalno 13 € dnevno.

Francuska

Zaposlene majke imaju pravo na plaćeno odsustvo šest nedelja pre i deset nedelja nakon porođaja kao i pravo na naknadu za obavezne lekarske preglede u vezi sa trudnoćom, za koje se doprinosi dele između poslodavaca i zaposlenih do 6. meseca trudnoće. Zaposlene majke imaju pravo na plaćeno porodiljsko odsustvo pod uslovom da prestanu sa svim oblicima plaćenog rada.

Španija

Oba roditelja imaju pravo na 16 nedelja plaćenog odsustva počevši od rođenja deteta. Ovaj period se može produžiti za dve nedelje (jedna nedelja za svakog roditelja) za svako dete od drugog rođenja nadalje. Osim odsustva nakon porođaja, zaposlene majke imaju pravo na plaćeno odsustvo u drugim okolnostima u vezi sa porodiljstvom, kao što je ako buduća majka nije u mogućnosti da radi zbog komplikacija u trudnoći.

Italija

Zaposlene majke imaju pravo na do pet meseci plaćenog odsustva, koje mogu da iskoriste samo neposredno pre i odmah nakon porođaja. Nove majke imaju izvesnu slobodu u izboru kada će uzeti tih pet meseci; mogu ili da počnu sa odsustvom dva meseca pre porođaja, pa su kod kuće tri meseca posle, ili da počnu mesec dana pre porođaja, pa su kući četiri meseca posle.
Zaposlenim majkama na porodiljskom odsustvu isplaćuje se 80% osnovne plate.

Švedska

Zaposlene majke (i očevi, prema zajedničkom roditeljskom odsustvu) imaju pravo na ukupno 480 dana plaćenog odsustva koje roditelji dele za svako dete. Zaposlene majke i očevi imaju pravo na minimalnu platu za roditeljsko odsustvo od 180 SEK (16 USD) po danu.

Poljska

Poljska nudi zaposlenim majkama period porodiljskog odsustva od 20-37 nedelja, u zavisnosti od toga koliko dece se rodi tokom jednog porođaja. Roditeljsko odsustvo počinje nakon završetka porodiljskog odsustva. Zaposlene majke i očevi imaju pravo na 32-34 nedelje plaćenog roditeljskog odsustva, koje dele roditelji.
Zaposlene majke i očevi imaju pravo na roditeljsko odsustvo u visini od 100% njihove osnovne plate za prvih šest nedelja i po stopi od 60% za naredne nedelje.

Azija

Kina

Kineski propisi i politike o porodiljskom odsustvu razlikuju se od pokrajine. U Pekingu i Šangaju, na primer, porodiljsko odsustvo je povećano na najmanje 158 dana. Beneficije i prava na porodiljsko odsustvo su takođe specifična za pokrajinu.

Indija

Zakon o porodiljskim beneficijama iz 1961. reguliše politiku porodiljskog odsustva u Indiji. Zaposlene majke imaju pravo na najmanje šest nedelja plaćenog porodiljskog odsustva, počevši od porođaja ili u slučaju pobačaja. Zaposlene majke imaju pravo na platu od 100% svoje osnovne plate tokom porodiljskog odsustva. Pokriveni su počevši od porođaja i do šest nedelja nakon toga.

Japan

Zaposlene majke imaju pravo na 14 nedelja plaćenog porodiljskog odsustva, koje počinje šest nedelja pre porođaja i traje osam nedelja posle. Zaposlene majke imaju pravo na stopu plate od 67% svoje osnovne plate tokom svog odsustva, sa maksimalnim iznosom od 284.415 JPI (1.939 dolara) mesečno.

Latinska Amerika

Brazil

Trudna, zaposlena žena ima pravo na 120 dana plaćenog porodiljskog odsustva do pet meseci nakon porođaja. Naknade za porodiljsko odsustvo plaćaju poslodavci, koje nadoknađuje Brazilsko nacionalno socijalno osiguranje.

Argentina

Zaposlene majke imaju pravo na 90 dana plaćenog porodiljskog odsustva. Ovih 90 dana je podeljeno na pola, tako da majke mogu uzeti 45 pre porođaja i 45 posle. Argentinska Nacionalna uprava za socijalno osiguranje isplaćuje naknade za porodiljsko odsustvo kao porodični dodatak.

Afrika

Južna Afrika

Zaposlene majke imaju pravo na četiri meseca neplaćenog porodiljskog odsustva, mesec dana pre porođaja. Samo od slučaja do slučaja zaposlene majke mogu zatražiti porodiljsko odsustvo od Ministarstva rada Južne Afrike.

Nigerija

Zaposlene majke imaju pravo na 16 nedelja plaćenog porodiljskog odsustva uz platnu stopu od 100% njihove osnovne plate.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Trik kako da vam beba spava noću TikTok/tomimariecook