Razbijamo 7 čestih mitova o carskom rezu: Tokom porođaja se ne oseća ništa, a dojenje je nemoguće

Iako je carski rez sve češći način porađanja, i dalje postoje neki česti mitovi koji ga okružuju.

Shutterstock

Sve više žena se, iz različitih razloga, porađa carskim rezom. Uprkos tome što je ova procedura postala tako česta, kako kod nas, tako i u svetu, i dalje postoje neke zablude vezane na ovaj način porođaja.

Magazin "Riders dajdžest" je zbog napravio listu sedam najčešćih mitova o carskom rezu u koje mnoge žene i dalje veruju.

1. Posle carskog reza nema kontakta koža na kožu

Nakon prirodnog porođaja, uobičajena je praksa da se beba stavlja na mamine grudi, radi kontakta koža na kožu i umirivanja deteta. Nije nemoguće da se ovaj kontakt ostvari i posle carskog reza, naročito kada je žena svesna, odnosno operacija nije izvedena u opštoj anesteziji.

2. Dojenje je nemoguće

Mnoge žene i dalje misle da je nemoguće da doje bebu ako se porode carskim rezom. To nije ni blizu istine! Dojenje je i te kako moguće, samo je potrebno malo više strpljenja i vremena da se uspostavi proizvodnja mleka u telu, nego posle prirodnog porođaja.

Kada je reč o samom dojenju, nema nikakve razlike da li ste se porodili va*inalno ili carskim rezom.

3. Posle carskog reza je nemoguć prirodni porođaj

Iako nije česta praksa da se žene koje su već imale carski rez porađaju prirodnim putem, to svakako nije nemoguće. Međutim, ukoliko se odlučite na to, doktori će verovatno morati da urade neke preglede kako bi utvrdili da li je to bezbedno u vašem slučaju, ali uglavnom sve prođe dobro.

4. Planirani carski rez je bezbedniji od prirodnog porođaja

Postoji mnogo različitih razloga zašto se žene porađaju zakazanim sarskim rezom. Uglavnom je to slučaj kada je beba u takvom položaju da bi prirodni porođaj bio rizičan ili postoji neki drugi rizik po zdravlje mame ili bebe.

Međutim, porađanje carskim rezom samo zato što mislite da je tako lakše ili vas je možda strah prirodnog porođaja, možda i nije najbolja opcija. Treba imati na umu da je carski rez ipak operacija, tako da ga prate određeni rizici kao i bilo koju drugu operaciju.

5. Oporavak posle carskog reza je isti kao posle prirodnog porođaja

Period oporavka nakon ove operacije traje i do četiri nedelje, dok je prosečno trajanje oporavka posle prirodnog porođaja oko dve nedelje. Osim toga, posle carskog reza je neophodno i da se uzdržavate od nekih intenzivnijih fizičkih aktivnosti, ne bi trebalo da podižete ništa teško, a čak i do intimnih odnosa najčešće treba čekati duže nego posle prirodnog porođaja.

6. Ne postoji ograničen broj carskih rezova za jednu ženu

Stvar je veoma individualna i lekari uglavnom u odnosu na zdravstveno stanje žene odlučuju da li bi još jedan carski rez bio rizičan ili ne. Ipak, treba imati na umu da se rizici povećavaju sa svakim sledećim carskim rezom od povreda creva, bešike, krvarenja...

7. Tokom carskog reza se ne oseća ništa

Ukoliko se porođaj radi u spinalnoj anesteziji, odnosno žena je budna tokom carskog reza, svakako neće osećati bol, ali će osetiti blagi pritisak ili vađenje bebe. To se, međutim, pre može nazvati malo neprijatnim osećajem nego bolom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

KOLIKO JE ZAPRAVO OPASAN CARSKI REZ?! Kontić: Izgubićete više od LITAR KRVI, rizici su PREVELIKI, a za lekare je najjednostavnije  Kurir televizija