Najčešći mitovi o porođaju: Trudnice slušaju svakakve priče, a evo šta je istina

Pročitajte najčešće mitove o porođaju koje je čula gotovo svaka trudnica.

Shutterstock

Ako ste u drugom stanju, verovatno ste se već naslušali ili ćete se tek naslušati raznih priča o porođaju. Čućete mnogo stvari koje uopšte ne želite, ali čini se da su ljudi nezaustavljivi u davanju neželjenih saveta trudnicama, kao i u pričanju svojih iskustava.

Takvim prenošenjem različitih iskustava nekako se stvorilo mnogo mitova o porođajau u koje brojne trudnice i danas veruju, a mi objašnjavamo najčešće zablude.

Izazivanje porođaja na prirodan način

Stvari poput hodanja, hipnoze i akupunkture, jedenja začinjene hrane ili uživanja u intimnim odnosima, nekad su se smatrale načinima da se prirodno izazove porođaj. Međutim, ne postoje nikakvi dokazi koji govore u prilog efikasnosti, tako da bi trebalo da se konsultujete sa lekarom pre nego što pokušate da na prirodan način pokrenete porođaj.

Bebe se umiruju pre porođaja

Bebini pokreti se ne smanjuju niti povećavaju neposredno pre porođaja. Trebalo bi da osećate bebine pokrete u stomaku sve do porođaja, pa čak i tokom porođaja, piše pregnancybirthbaby.org.au.

Prirodan porođaj posle carskog reza

Postoji mišljenje da posle carskog reza žena ne može da se porodi prirodnim putem, ali to nije tačno. Mnoge trudnice mogu da se porode prirodnim putem nakon prethodnog carskog reza. Ako je to vaša želja, trebalo bi da o tome razgovarate sa svojim lekarom već u ranoj trudnoći, kako biste zajedno doneli odluku da li je to pravi izbor za vas, što zavisi od razloga za prethodnih carski rez, koliko je prošlo od prethodnog porođaja...

Epidural povećava šanse za carski rez

Rasprostranjeno je mišljenje da ublažavanje porođajnih bolova epiduralom povećava rizik da se porođaj završi carskim rezom, ali to je mit. Istina je, doduše, da može malo da poveća šanse za korišćenje vakuuma ili forcepsa na porođaju.

Široki kukovi i sitna beba olakšavaju porođaj

Verovatno ste čuli priče o tome da se žene koje imaju šire kukove lakše porađaju. Međutim, širina kukova nema mnogo veze sa teinom porođaja. Stvar je u tome da se karlica sastoji od kostiju i ligamenata koji se tokom porođaja pomeraju i opuštaju kako bi beba lakše prošla. Takođe, ni kosti bebine glave nisu skroz spojene, već se prilagođavaju i pomeraju radi lakšeg prolaska kroz porođajni kanal.

Takođe, nije tačno ni da veličina bebe utiče na to da porođaj bude manje ili više bolan, ali recimo bebin položaj u porođajnom kanalu može značajno da utiče na tok porođaja.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Miris tela posle porođaja  TikTok/thebiggersthebetter