KOLIKO DUGO TRAJE POROĐAJ: Od kontrakcija do izbacivanja posteljice - evo koje vreme i šta možete da očekujete

Mnoge trudnice se pitaju koliko dugo traje porođaj - svako iskustvo je posebno i jedinstveno, ali evo koji su sve rasponi vremena!

Shutterstock

Porođaj ima tri stadijuma, a mnogi misle da je prva faza zapravo ona kada kontrakcije postanu jake i učestale. Ova faza može trajati 4 do 8 sati. Ukupno, svi stadijumi porođaja - od kada beba pokaže znake da želi da izađe do porođaja posteljice mogu da potraju 12 do 24 sata za prve porođaje i oko 8 do 10 sati za naredne, piše verywellfamily.

Međutim, ovi rasponi se možda neće poklapati sa onim što ste čuli od prijatelja kada pričaju o svojm iskustvu. Iako je normalno da se pitate koliko je prosečno vreme porođaja kod većine žena, posebno kako se vaš termin bliži, važno je zapamtiti da je svaki porođaj drugačiji, a vreme porođaja je često veoma nepredvidivo.

Štaviše, način na koji se računa vreme može da varira, što utiče na izveštaje koji dolaze od istraživača i zdravstvenih radnika, a to utiče i na statistike.

Prosečno vreme porođaja za prvu bebu
Na sajtu verywellfamily prema statističkim proračunima se ističe da se rođenje bebe može podeliti u tri faze, a evo koliko svaka od njih traje.

1. faza - 12-19 sati - Dolazi do kontrakcija koje izazivaju širenje grlića materice od oko 4 do 10 centimetara (potpuno proširenje)
2. faza - 20 minuta-2 sata - Guranje bebe kroz porođajni kanal i porođaj; intervencija se obično preporučuje kada vreme u ovoj fazi prelazi 3 do 4 sata
3. faza - 5-30 minuta - Posteljica je izbačena (javlja se nakon rođenja bebe)
(Kancelarija za istraživanje zdravlja žena Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH))

Prva faza:

Rana faza porođaja (sati ili, za majke koje prvi put rode, možda dani): Za to vreme, grlić materice počinje da se širi (otvara se od 4 do 6 centimetara) i tanji i omekšava. Kontrakcije počinju, ali su nestalne i možete izgubiti sluzni čep. Prva promena se javlja ako se beba pomerila u položaj za rođenje.

Aktivna faza porođaja (oko 4 do 8 sati): Ovo je kada se vaš grlić materice potpuno raširi na 10 centimetara (brzinom od oko 1 centimetar na sat) i kontrakcije postaju jače, predvidljivije i češće. Ovaj vremenski period može biti duži ili kraći za neke žene; u stvari, može biti posebno kratak za one koje su imale prethodni vaginalni porođaj.

Prelaz (oko 15 do 60 minuta): Ovo se zapravo smatra delom aktivne faze porođaja i isprekidano je jačim kontrakcijama. Osećaćete bolu donjem delu leđa/rektumu i poželećete da gurnete odmah, ali biće vam savetovano da sačekate dok se potpuno ne proširite.

Pošto se rana faza porođaja u većini slučajeva ne dešava u bolnici, teško je njegovo trajanje uvek tačno izmeriti. To je verovatno razlog zašto se ne pojavljuje u većini podataka koji analiziraju dužinu porođaja - i zašto se mnoge studije razlikuju u načinu na koji je dokumentovan. Iz tog razloga mnoge bolnice beleže podatke samo o aktivnom porođaju. Duži trudovi - Žene koje ostaju u prvoj fazi porođaja duže od 17 sati češće će biti razmatrane za intervencije kako bi se stvari pomerile.

Dužina i iskustvo svakog porođaja su različiti za svaku ženu i trudnoću. Iako se trajanje nečijeg porođaja ne može garantovati, postoji niz faktora koji mogu uticati na to. Neki uključuju:

  • Bez obzira da li je to vaš prvi vaginalni porođaj: naredni porođaji su u proseku brži. Smatra se da su porođaji žena koje su se već porodile kraće jer telo ostaje labavije nakon prethodnog porođaja. Takođe, telo može jednostavno biti bolje prilagođeno procesu nego što je to ranije radilo.
  • Vaša karlica (oblik i veličina): Manja, uža karlica može doprineti dužem porođaju.
  • Starost majke: Poznato je da starije majke rađaju duže.
  • Viši indeks telesne mase majke: Studije pokazuju da majke sa prekomernom težinom imaju duže trudove.
  • Položaj bebe: Ako se beba nalazi se u optimalnom položaju (glava nadole i okrenuta leđima), porođaj će verovatno biti brži.
  • Snaga kontrakcije i vreme: Kada su kontrakcije intenzivnije, pravilnije i bliže jedna drugoj, porođaj će verovatno napredovati brže.
  • Upotreba lekova za indukciju porođaja: Takva intervencija se obično radi kada porođaj ne napreduje adekvatno. Njegova svrha je da intenzivira kontrakcije i ubrza porođaj , što kod nekih žena može dovesti do porođaja za nekoliko sati. Međutim, ako imate potpuno zatvoren grlić materice u vreme indukcije, možda se i dalje nećete poroditi danima.
  • Upotreba epiduralne: Neke studije pokazuju da epiduralna može da produži vaše porođaje (od 30 minuta do 2 sata). Međutim,
  • Američko društvo anesteziologa osporava ovo, tvrdeći da kada se porođaj produži, to je obično zbog faktora kao što je položaj bebe - a ne epiduralna. U stvari, oni navode dokaze da epiduralna terapija može smanjiti trajanje prve faze porođaja dozvoljavajući majci da se opusti.

Precizno znanje koliko će dugo trajati vaš porođaj bi verovatno pomoglo da se zadovolji neka radoznalost o nepoznatom. Nažalost, kao i većina svega što se tiče roditeljstva, tačno vreme nije propisano. Prosečno vreme porođaja može vam dati osećaj šta biste mogli da doživite, ali bolje je da se fokusirate na to da ostanete fleksibilni kada su u pitanju vaša očekivanja i da prihvatite činjenicu da je svaki porođaj jedinstven.

(Yumama/T.A.S.)

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Ženi na porođaju oči postale krvave  TikTok/reynaybella