Čak i ako je trudnoća planirana unapred, izuzetno je teško uticati na ovaj radostan događaj. Bez obzira u kojem godišnjem dobu vaša beba stigne, sigurni smo da će to biti najradosniji period u vašem životu. Ipak, svako godišnje doba ima prednosti i mane kada je reč o porođaju i dolasku novog člana porodice.
Evo koje je najbolje godišnje doba za porođaj i rođenje bebe - sve prednosti i mane:
Zima: Problemi sa hladnoćom i vlagom
U ovo doba godine najakutnije su epidemije zaraznih bolesti koje mogu negativno uticati na imunološki sistem u razvoju. Zima otežava šetnje. Da biste kontrolisali željenu temperaturu, kupite topli skafander i dodatno ćebe od vune.
Kako se pravilno pripremiti za rođenje deteta zimi?
Grejanje je obavezno za sobu vaše bebe. Optimalna temperatura je 18-20 °C. Soba ne sme da bude pretopla, ali dete ne sme da se smrzava. Postavite termometar pored krevetića i pratite njegova očitavanja.
Velika zaliha prirodnih vitamina za majku koja doji pomoći će bebi da obezbedi neophodne supstance za rast. Mogu se dobiti od prethodno pripremljenog suvog voća, džema od bobica, smrznutog povrća i začinskog bilja.
Zimi je kod kuće vazduh suv, što može dovesti do upale gornjih disajnih puteva i smanjene otpornosti na infekcije, pa je potreban ovlaživač vazduha. Održavajte nivo vlažnosti u zatvorenom prostoru iznad 50%.
Nužno! Čak i zimi, prostoriju je potrebno provetriti otvaranjem prozora na nekoliko minuta.
Proleće: Bezbedne šetnje i dobro raspoloženje
Roditelji koji očekuju bebu u proleće treba da kupe kolica sa zaštitom od jakog sunčevog zračenja. Novorođenčetu koje teži više od 4 kg potrebno je samo 2-3 sata na svežem vazduhu. Prolećno Sunce obezbeđuje dovoljnu količinu vitamina D.Trajanje sunčanja treba postepeno povećavati kako ne bi došlo do opekotina na koži, počevši od 2 minuta. Takođe,, treba izlaziti na Sunce ujutru i popodne kada je smanjena emisija UV zračenja.
Odeća i posteljina treba da budu od prirodnih materijala. U proleće, oprani predmeti se brzo suše, dodatno vlaže vazduh u prostoriji.
Roditelji čija porodica ima alergije treba da budu oprezni, proleće je vreme cvetanja, vreme prvog povrća. Zapamtite: do 7 meseci, izuzetno je nepoželjno da telo bebe bude izloženo alergenima. Alergija se manifestuje u obliku crvenih tačkica sa malim osipom. Kada se pojave prvi simptomi, obavezno se obratite svom pedijatru ili dečjem alergologu.
Leto: Neočekivane poteškoće
Vrućine, letnja promaja u kući - sve ovo može postati ozbiljan test za roditelje bebe, jer će biti teško kontrolisati telesnu temperaturu novorođenčeta. Unapred vodite računa o prijatnoj temperaturi u kući (ne više od 25°C). Klima uređaj ne bi trebalo da izlaže bebu direktnim strujama hladnog vazduha.
Važno je organizovati "vazdušne kupke", odnosno ostaviti detet golo da koža diše 1-2 minuta nakon svake promene pelena, postepeno ovo vreme treba povećati.
Efekti jake sunčeve svetlosti i iznenadne promene svetlosti su štetni za oči deteta. Da biste zaštitili svoju bebu, morate se pobrinuti da imate zavese i roletne u svetlim prostorijama i noćnu podnu lampu sa mekim svetlom.
Bebe rođene tokom leta često dobijaju toplotni osip zbog njihove osetljivosti na temperaturne promene. Spolja izgleda kao crveni osip. Pregravanje može dovesti i do pelenskog osipa, tako da bi trebalo unapred nabaviti posebnu kozmetiku za negu bebine kože.
Obratite posebnu pažnju na higijenu vašeg novorođenčeta, kupajte bebu samo toplom vodom, bez obzira što je napolju vruće.
Jesen: Nestabilno vreme i malo svetla
Ako se rođenje deteta dogodi u jesen, onda se poslednji meseci trudnoće dobro odvijaju zbog obilja vitamina i drugih korisnih komponenti. Ovo je pozitivan aspekt planiranja porođaja za novu majku.
Jesen je vreme hladnog vremena i naglih promena temperature, vreme kiše i prvih mrazeva. Unapred postavite termostate za radijatore. Opšte grejanje u celoj kući može se uključiti kada je napolju još toplo. Takođe ćete morati da nabavite dodatnu grejalicu, jer sa iznenadnim početkom hladnog vremena, grejna sezona možda još neće početi. Vodite računa o udobnoj odeći za šetnje, zbog promenljivog vremena i visoke vlažnosti postoji veliki rizik od hipotermije. Da biste utvrdili da li je vašoj bebi hladno, dodirnite njen nos. Ako je toplo, to znači da je odeća pravilno odabrana, ako je hladno, znači da joj je zima.
U jesen možete koristiti zdrave decokcije letnjih osušenih biljaka za kupanje bebe. Da biste izabrali pravi sastav, konsultujte svog pedijatra. Pravilna temperatura za kupanje novorođenčeta je 36-37 ⁰C, koja se postepeno može smanjiti na 25 ⁰C.
Najbolje doba godine kada ćete dobiti bebu je sasvim individualno pitanje. U skladu sa prednostima i manama, morate sami odlučiti koje doba godine vam najviše odgovara. Zapamtite da se uvek možete konsultovati sa majkama koje su već prevazišle ovaj važan period u životu. Takođe možete da se konsultujete sa svojim lekarom, terapeutom ili akušerom-ginekologom, oni će vam pomoći da prebrodite bilo kakve prepreke godišnjeg doba i vremenskih uslova u kojima ste dobili bebu.
(Yumama)
BONUS VIDEO: