Suva koža nije dobar zaštitnik jer je kao takva izložena pojačanom dejstvu mikroorganizama. 

Zato bi posebnu pažnju trebalo posvetiti nezi bebine kože, a evo nekoliko osnovnih saveta:

1. Ne preterujte sa kupanjem bebe

Ne kupajte bebu više od dva do tri puta nedeljno. Temperatura vode je jako važna - ne sme da bude vrela, već mlaka, a ako se bojite da će vam se dete prehladiti, polivajte ga često mlakom vodom preko ramena. Okupanog mališana, odmah uvijte u spremljeni peškir, dobro ga osušite i odmah namažite losionom za telo koji će hidrirati bebinu kožu. 

2. Redovno bebi menjajte pelene

Čim se beba ukaki ili upiški odmah joj promenite pelenu. Najbolje je da joj operete guzu mlakom vodom, a ako vam prilike to ne dozvoljavaju, možete je obrisati mekanim papirnim ili blagim vlažnim maramica. Menjajte detetu pelenu čak iako je prazna jer koliko god da su testirane, pelene umeju da iritiraju nežnu dečju kožu.

3. Oprezno sa izborom kozmetike za bebu

Pažljivo čitajte sastav kozmetičkih proizvoda namenjenih deci. To što na šamponu ili kremi piše da je bezbedno za bebe ne znači da će prijati i vašem detetu. Posebno izbegavajte proizvode sa mirisom, antibakterijske ili one koje sadrže sredstva koja ublažavaju znojenje.

4. Vodite računa o vremenskim prilikama

Nikako ne izlažite dete mlađe od šest meseci suncu. Starije mališane mažite najjačim faktorom i to minimum 30 minuta pre izlaska na sunce. Zimi obavezno namažite dete kremom pre nego što ga izvedete napolje. Takođe, vodite računa da i leti i zimi dete pije puno vode. 

A zbog čega je masaža korisna i kako se masiraju bebe, pogledajte u video prilogu koji sledi...