Mlečni proteini sadrže sve esencijalne aminokiseline, zdrave masti, kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijumove soli, kompleks vitamina, mikroelemenata, enzima, hormona i imunoloških tela. Istovremeno, sve korisne supstance u mleku se savršeno apsorbuju u telo, kako prenosi Novochag.
Ako iz nekog razloga ne možete piti redovno mleko, kupite fermentisane mlečne proizvode - kefir, sir, jogurt. Laktoza (mlečni šećer koji se nalazi u mleku) je već pretvorena u mlečnu kiselinu, što vam neće izazvati nelagodu. Ili izaberite alternativu - biljno mleko, o čemu ćemo malo kasnije.
Sadržaj masti u mleku je predmet rasprave. S jedne strane, što je manji sadržaj masti, to je manje kalorija, a sa druge strane, kada se mast odvaja, stradaju i proteini. Stoga bi optimalna opcija bila srednja opcija, na primer 3,2% masti.
Da li treba da prokuvate mleko? Ako je vaše mleko sveže ili kupljeno na veliko, onda je odgovor da. Naravno, treba ga kuvati da bi se oslobodili mikroba. Ako ste kupili mleko u pakovanju sa oznakom "pasterizovano", možete ga odmah piti - već je prošlo odgovarajuću obradu.
Životinjsko mleko za trudnice
Mleko od životinja je biološka tečnost, komponente u njemu su u biodostupnom stanju. Životinjsko mleko je glavni izvor vitamina D, pa ako ne jedete mlečne proizvode, uverite se da unosite dovoljno vitamina iz drugih izvora, kao što su masne ribe bezbedne za trudnoću kao što su losos ili pastrmka, jaja ili obogaćene žitarice.
Kravlje mleko
Većina stručnjaka preporučuje da pijete kravlje mleko tokom trudnoće jer ono sadrži mnogo hranljivih materija koje su potrebne vama i vašoj nerođenoj bebi.
Kalcijum i vitamin D su potrebni za pravilan razvoj fetusa i pojedinih sistema njegovog tela, posebno mišićno-skeletnog sistema.
Pored toga, kravlje mleko je bogato proteinima koji sadrže aminokiseline, koje su gradivni blokovi za ćelije vaše bebe.
Veruje se da je čaša mleka dnevno dovoljna da zadovolji potrebe organizma trudnice za kalcijumom, proteinima i vitaminom D, ali je bolje popiti 2-3 čaše.
Ako pokušavate da smanjite količinu zasićenih masti u ishrani, izaberite obrano ili 1% mleka. U suprotnom, možete piti 2 procenta ili čak punomasno mleko.
Tokom trudnoće izbegavajte konzumiranje sirovog (nepasterizovanog) mleka i bilo kakvih proizvoda napravljenih od sirovog mleka, jer mogu da sadrže štetne bakterije.
Kozje mleko
Mnogi ginekolozi savetuju trudnicama da piju kozje mleko. Količina vitamina, minerala i hranljivih sastojaka u njemu je veća nego u kravljem mleku.
Litar kozjeg mleka sadrži dnevnu potrebu za fosforom i kalcijumom, a nivo ravnoteže masti/ugljenih hidrata u kozjem mleku je pogodniji za ženski organizam tokom sazrevanja fetusa.
Baktericidne supstance sadržane u kozjem mleku sprečavaju proliferaciju štetnih mikroorganizama. Pored toga, kozje mleko ne sadrži alfa-kazein, protein koji izaziva alergijske reakcije.
Primećeno je i da redovna konzumacija kozjeg mleka ublažava razdražljivost, nelagodnost u jednjaku i smanjuje anksioznost. Praktično nema kontraindikacija za pijenje kozjeg mleka. Ne preporučuje se osobama sa visokim hemoglobinom u krvi i individualnom netolerancijom.
Pored toga, treba uzeti u obzir da kozje mleko ima visok sadržaj masti, pa ako imate višak kilograma, imate bolesti endokrinog sistema ili imate probleme sa pankreasom, bolje je da se obratite lekaru.
Ne zaboravite na toplotnu obradu sirovog (ne pasterizovanog) kozjeg mleka, posebno kupljenog od privatnih vlasnika.
Mere opreza prilikom konzumiranja životinjskog mleka tokom trudnoće
Mleko tokom trudnoće može postati ne samo dobar izvor esencijalnih mikroelemenata, već i opasan izvor raznih podmuklih bakterija koje mogu izazvati bolesti kao što su:
- tularemija
- dizenterija
- bolest stopala i usta
Stoga, ako tokom trudnoće želite da dobijete maksimalnu korist, pokušajte da kupite mleko od zdrave, vakcinisane krave. Ako naiđete na domaće mleko kupljeno na pijaci, bolje je da ga kuvate 20 minuta.
Da li je piti pasterizovano mleko tokom trudnoće? Možete, ali imajte na umu da takvo mleko gubi dragoceni kalcijum, jer kada se mleko zagreje, ono teče u nerastvorljivi kalcijum fosfat, koji se ne apsorbuje. Zbog toga treba dati prednost prirodnom mleku, koje je kupljeno od prodavca od poverenja.
Prednosti životinjskog mleka za trudnice
Mleko je vredan kompleks koji će pomoći i vama i vašoj bebi da dobijete maksimum prirodnih supstanci:
- laktoza (sprečava zatvor, disbiozu i druge gastrointestinalne probleme);
- aminokiseline (pomažu mišićima da ne atrofiraju, održavajući njihovu strukturu);
- protein (ishrana za majčino telo, kao i važna komponenta razvoja i rasta fetusa);
- masne kiseline (važna komponenta za izgradnju celog nervnog sistema deteta);
- mikroelement kalcijum (u kombinaciji sa gvožđem, potpuno se apsorbuje i doprinosi izgradnji fetalnog skeleta, a takođe podržava skeletni sistem majke.);
- holesterol (uključen u sintezu polnih hormona);
- mikroelement magnezijum (pomaže u apsorpciji vitamina B i takođe podržava imunitet);
- mikroelement natrijum (promoviše rast bebe u materici);
- mikroelement kalijum (održava ritam srčanog mišića i prati ravnotežu vode u telu);
- kompleks važnih vitamina (jačanje imuniteta majke i fetusa).
Laktoza pomaže kod velikih poremećaja gastrointestinalnog trakta, jer ima tendenciju da nepromenjena prođe kroz ceo crevni trakt i ukloni višak fecesa. Ali ako ste netolerantni na laktozu, bolje je izbegavati mlečne proizvode.
Kontraindikacije za pijenje mleka tokom trudnoće
Nažalost, mleko tokom trudnoće može doneti ne samo koristi, već i štetu:
Neki ljudi imaju urođenu netoleranciju na laktozu. A, kao što znamo, laktoza je glavna komponenta u strukturi mleka. Netolerancija na laktozu tokom trudnoće može izazvati gastrointestinalne probleme kao što su dijareja i jaki gasovi. Ako imate hronični gastritis, mleko može izazvati komplikacije - povećava kiselost.
Takođe, mleko se ne preporučuje tokom trudnoće ako žena pati od anemije, jer se gvožđe u tragovima, neophodno tokom ovog perioda, praktično ne apsorbuje prilikom uzimanja mleka.
U slučaju polietiološkog zapaljenja tankog creva (enteritis), kao i kod ulceroznog kolitisa, mleko je zabranjeno.
Ako postoji bilo koja od gore navedenih tačaka, tokom trudnoće možete pronaći zamenu za mleko u obliku drugog proizvoda koji sadrži kalcijum. Na primer: orasi, susam, pšenica.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna