Saznajte koja je hrana potrebna vama, a koja vašoj bebi u trećem trimestru trudnoće...

Sedmi mesec

Tokom trećeg trimestra, trbuh konstantno raste. Beba ga pritiska, što izaziva gorušicu. Takođe, možete da patite od konstipacije (zatvora).

Hrana koja je potrebna vama

Za vreme trudnoće, metabolizam se povećava za 20 odsto. To znači da je telu, čak i kada se odmarate, potrebno više toplote nego obično. Ako se osećate pregrejano, možete da popijete više vode i nadoknadite tečnost izgubljenu znojenjem.

Značaj holesterola U ovoj fazi, nivo holesterola je viši nego inače. To je normalno, ne treba da vas brine. Holesterol je povećan jer je baza mnogim hormonima. Važno je da ne pokušavate da «menjate» njegov nivo tokom trudnoće - unosom hrane koja ga smanjuje. To može da preporuči samo doktor!


Gorušica i varenje su čest problem tokom trudnoće. Naime, progesteron usporava pražnjenje hrane iz želuca (kojeg pritiska beba), pa se želudačna kiselina potiskuje prema jednjaku. Da bi se smanjila gorušica, uzimajte manje obroke. Izbegavajte začinjenu i masnu hranu, kao i gazirana pića. Nemojte da legnete odmah posle obroka. Nosite komotnu garderobu, koja neće da vas steže i dodatno izaziva gorušicu. Užine uzimajte samo ako ste gladni. Pre spavanja, možete da konzumirate mleko ili žitarice sa nemasnim jogurtom. Ne zaboravite da unesete dovoljnu količinu tečnosti.

Osmi mesec

Moguće je da ponovo osetite umor, kao u prvom trimestru. Mnoge žene imaju pritisak na vaginalnu i rektalnu regiju, osećaju težinu pri sedenju i stajanju.

Hrana koja je potrebna vama

Pripremajte jednostavne i lake obroke, koji će i bez mnogo uloženog napora da zadovolje vašu glad i nutritivne potrebe.

Konstipacija i vlakna Prevencija je lakša od rešavanja već nastalog problema - zato uzimajte dosta tečnosti, povećajte količinu vlakana u ishrani i nastavite sa uobičajenim aktivnostima. Inače, postoje dva tipa vlakana, a oba su potrebna u ishrani: rastvorna i nerastvorna. Rastvorna pomažu da duže osećate sitost i regulišu otpuštanje šećera u cirkulaciju. Nalaze se u: jabuci, kruški, mahunarkama, ražanom hlebu. Nerastvorna preveniraju konstipaciju tako što ubrzavaju prolaz hrane kroz organizam i nose otpadne produkte u stolicu. Nalaze se u: kori voća, zelenom lisnatom povrću, semenkama bundeve i suncokreta, orašastim plodovima..

Ne zaboravite da umor može da bude znak anemije, pa zato jedite hranu bogatu gvožđem.

U poslednjem trimestru, beba brže raste, pa je moguće da patite od gorušice ili drugih digestivnih problema. Jedite manje, a češće i izbegavajte hranu koja izaziva probleme (na primer, prženu).

Vaše energetske potrebe rastu, pa uzimajte užinu između obroka. Smanjite količinu kafe i kofeinskih napitaka, da biste lakše spavali.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi

Nezasićene masne kiseline su potrebne u svakoj životnoj fazi, ali su tokom trudnoće posebno važne. Omega-3 masne kiseline pomažu razvoj bebinog mozga, očiju, krvnog i nervnog sistema. Ovo je značajno tokom čitave trudnoće, a naročito u poslednjem trimestru, kada bebin mozak najbrže raste. Bebe rođene pre vremena, ili male porođajne mase, mogu da "propuste" tu važnu fazu, i tada je potrebno da njihova ishrana sadrži esencijalne masne kiseline. Da biste ih obezbedili, uvedite u ishranu "uljaste" ribe (losos, skuša, haringa), orašasto voće i semenke, zeleno lisnato povrće, ulje od suncokreta ili uljane repice.

Deveti mesec

Vaša beba je sada potpuno razvijena i pravi rezervu masti, spremajući se za spoljašnji svet.

Hrana koja je potrebna vama

Potrebno je da nastavite da se zdravo hranite i uzimate više manjih obroka. Dosta voća i povrća će pomoći daljem razvoju bebinog imunog sistema.

Ako ste prvorotka, tokom sledećih nekoliko nedelja će glavica vaše bebe da se pomeri i oslobodi vas pritiska koji osećate na trbuh i unutrašnje organe. U ovom periodu, mnoge buduće mame osećaju kako im se digestivni sistem usporava i suočavaju se sa konstipacijom. Zatvor je kombinacija dva faktora: pritiska na creva koji vrši beba i hormonskih promena. Smanjena fizička aktivnost takođe doprinosi njegovom nastanku. Pošto je prevencija uvek bolja od leka, povećajte količinu vlakana i vode u ishrani. Voda je ključna za bubrenje vlakana i oslobađanje stolice. Čaj i kafa imaju suprotan efekat. Apetit može da vam poraste ili opadne, u zavisnosti od toga kako reagujete na stres zbog predstojećeg porođaja.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi

U ovoj fazi trudnoće, bebini nervi razvijaju mijelinske omotače. To se nastavlja i posle rođenja, a za to je potreban vitamin B12, koji se nalazi isključivo u životinjskim produktima. Zato pojačajte ishranu mršavim crvenim mesom, mesom živine... Uzimajte dosta bezmasnih mlečnih proizvoda. Ako ste na vegetarijanskoj ishrani, potreban vam je dodatak vitamina B12.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista