Četvrti  mesec

Drugi trimestar trudnoće obeležava povećanje energije. Apetit raste, a jutarnja mučnina jenjava.

Hrana koja je potrebna vama

Jedite hranu koja je bogata gvožđem. U drugom i trećem trimestru se vaše potrebe za tim elementom udvostručuju. Dodatno gvožđe je potrebno zbog uvećanog volumena krvi, a ono potpomaže i razvoj placente i fetusa. Sačekajte drugi trimestar da biste uzimali preparate gvožđa.

Užine i napici Pratite svoj apetit. U ovoj fazi, vaše energetske potrebe nisu mnogo uvećane. Za užinu odaberite voće ili voćni kolač. Ako ste užinali, a još uvek ste gladni, uzmite nekoliko oraha, malo suvog voća, ili voćni jogurt koji je bogat kalcijumom. Pijte dosta vode (pored ostale tečnosti koju unosite u organizam).

U prvom trimestru su potrebe za njim manje, pa uzimanje preparata može da pogorša jutarnju mučninu i izazove konstipaciju (zatvor). Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C. Pošto vaše telo ne može da ga sačuva, potrebno je da ga unosite svakog dana.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi

Raznovrsna ishrana je važna jer je bebi potrebno mnoštvo hranljivih materija kako bi se obezbedio pravilan razvoj. Najvažniji u ovoj fazi su vitamin D i omega-3 masne kiseline (DHA, EPA), koje su neophodne za razvoj bebinog mozga i očiju. Riba i plodovi mora su njihov najbolji izvor.

Riba je, takođe, savršen izvor joda. Početkom četvrtog meseca, bebina tireoidna (štitna) žlezda počinje da funkcioniše i stvara sopstvene hormone. Zbog toga joj je neophodan jod. Riba (bakalar, skuša, losos, sardine), ljuskari i drugi morski plodovi su bogati ovim elementom, pa ih jedite bar dva puta nedeljno.PageBreak

pravilna-ishrana-u-2-trimestru-trudnoce

Peti mesec       

Već ste na sredini trudnoće. U ovo vreme, naročito posle obilnih obroka, možda ćete imati osećaj da vam je trbuh veći nego inače. Iako to stanje prolazi za jedan sat, smanjite količinu obroka i povećajte njihovu učestalost.

Hrana koja je potrebna vama

Kalcijum je važan za nervnu provodljivost i mišićne kontrakcije, kao i za zdrave zube i kosti. Da biste ga obezbedili, jedite mlečne proizvode i konzervisanu ribu. Kalcijumom bogata hrana je: badem, suve kajsije, konzervisana riba (sardela), mleko, jogurt, sir, tofu (sir od soje), spanać.

Užina i napici U toku dana pijte mleko ili sok, grickajte suve kajsije i badem. Ako ste gladni, pre spavanja uzmite mleko i čaj od kamilice. Dnevno bi trebalo da popijete osam čaša vode.

Odaberite mlečne proizvode sa manje masti. Sadrže istu količinu kalcijuma kao punomasni, a zdraviji su. Konzumiranje hrane bogate kalcijumom može da smanji rizik od povišenog krvnog pritiska i preeklampsije. Inače, povišen krvni pritisak može da bude rizičan tokom čitave trudnoće, ali se ponekad prvi put javlja u ovoj fazi. Istraživanja su pokazala da je kod žena sa rizikom od povišenog krvnog pritiska, a koje su uzimale kalcijum - ređe dolazilo do preeklampsije.

Hrana koja je potrebna bebi

Bebi su potrebni vitamin D i kalcijum, koji obezbeđuju zdrave zube i kosti. Riba je glavni izvor vitamina D, pa je jedite više puta nedeljno. Ako ne možete, konzumirajte jaja, koja su takođe dobar izvor tog vitamina. Osim toga, stvara ga i umereno izlaganje suncu, ali treba biti oprezan - zbog loših efekata sunčanja. Oko pola sata dnevno izlaganja suncu je sasvim dovoljno.PageBreak

pravilna-ishrana-u-2-trimestru-trudnoce

Šesti mesec

Sada se jasno vidi da ste trudni. Vaše telo postaje "efikasnije" u uzimanju hranljivih sastojaka iz namirnica, ali to ne znači da treba da jedete mnogo više. Međutim, treba da jedete raznovrsno. U ovoj fazi, nekim trudnicama je teško da se pomire sa novim dimenzijama. Može da vam se čini da ste "zauvek" izgubili svoju figuru. Iako je ponekad primamljivo da nečega više pojedete ili se, čak, prejedete, prekomerno dobijanje telesne težine je kasnije teško zaustaviti. Jedite pažljivo, da biste obuzdali glad. Tako ćete bebi i sebi obezbediti potrebne nutrijente, a to će vam pomoći i da održite telesnu težinu.

Hrana koja je potrebna vama

Ako imate želju da pojedete slatkiš, umesto njega uzmite jabuku ili krušku. Ovo voće sporije otpušta šećer u cirkulaciju i prevenira kolebanje šećera posle uzimanja "instant" energije.

Užina i napiciU ovom mesecu trudnoće, za užinu uzmite:- žitarice sa mlekom- sendvič sa pilećim prsima- jogurt ili voćni jogurt Ne zaboravite vodu.

Ukoliko baš želite keks, prethodno pojedite neko voće, a onda dva-tri keksa. Ne kvarite efekte zdrave ishrane uzimanjem neodgovarajućih namirnica. Uzimanje čaja i kafe u vreme obroka smanjuje apsorpciju gvožđa iz hrane. To je zbog tanina u ovim napicima. Zato sačekajte pola sata posle obroka.

Uzimanje velike količine integralnih žitarica je dobro, ali može da redukuje potrebne količine kalcijuma, gvožđa i cinka.

Da li su vam potrebni suplementi?Iako neki doktori preporučuju nadoknadu gvožđa svim trudnicama, preparati nisu potrebni baš svakoj, a kod pojedinih mogu da izazovu konstipaciju (zatvor). Ako vam doktor kaže da ste anemični, uradite status plazma feritina (serumskog gvožđa), koji je mnogo pouzdaniji indikator nego nivo hemoglobina. Ukoliko vam dodatak gvožđa nije potreban, važno je da jedete hranu bogatu tim elementom.

Neko povrće, kao što je spanać, sadrži te minerale, ali je takođe bogato komponentama koje se zovu fitati, a koji smanjuju njihovu apsorpciju.

Hrana koja je potrebna vašoj bebi

Ovo je vreme kada kod bebe počinje da se razvija imuni sistem i zaštitno masno tkivo. Zbog toga je potrebna balansirana dijeta. Važna je raznovrsna ishrana, posebno namirnice bogate gvožđem. Pijte sok od narandže i paradajza, jedite hranu bogatu vitaminom C - da biste poboljšali apsorpciju gvožđa. Ako ne konzumirate mlečne proizvode, uzmite dodatke kalcijuma.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista