Mame i tate žele da stvore najbolji mogući život za svoju decu, i to je potpuno razumljivo. Ipak, u svemu tome ponekad malo skrenu s puta, pa zaborave šta je ono što je stvarno važno – to su stvari koje će deca zauvek pamtiti o njima, a ne da li su baš svaki dan imali skuvan ručak, da li je u kući sve pod konac i da li su mogli da kupe baš sve što su poželeli.
Profesorka Kristin Baćo ističe da čak i deca koja su imala komplikovan i ne tako harmoničan odnos sa roditeljima, kada odrastu se svojih roditeljima ipak sećaju s nekom dozom neostalgije, a lepe uspomene potiskuju one druge. U ljudskoj je prirodi da se okreće utešnim sećanjima i uspomenama, a evo kojih 10 stvari deca zauvek pamte o roditeljima – čak i kada više nisu s njima.
1. Kada su bili tu za njih
Porodični psiholog Dona Metjuz ističe da je kvalitet i kvantitet vremena koje dele članovi porodice jednako važan za zdrav odnos između roditelja i dece. Odrasla deca će se uvek sećati trenutaka kada su roditelji bili tu za njih, kada su im pomogli da se osećaju sigurno, voljeno i cenjeno u raznim aspektima života.
2. Smeh roditelja
Autor Karl Cimer kaže da ne postoje sasvim validna istraživanja o genetici smeha, ali da mnogi ljudi od roditelja nasleđuju sličan zvuk ili gestove smeha. Ne samo što na taj način mogu da oponašaju smeh svojih roditelja kada odrastu, već čak i kada ih ne bude mogu da ga prepoznaju kod sebe i u tome nađu utehu.
3. Trenutaka kada su ih zaštitili
Deca se i kada odrastu sećaju tog "štita" koji su imali zahvaljujući roditeljima. Od postavljanja zdravih granica, preko hvaljenja za neka dostignuća, postoji mnogo načina na koje roditelji ostavljaju dubok trag na decu, jednostavno štiteći njihove interese.
4. Načina na koji su ih slušali
Roditelji koji ima iskren, blizak odnos sa svojom decom zna da je to dvosmerna, a ne jednosmerna ulica, i zato se trudi da ih iskreno sasluša i podrži. To su zdrave granice koje se postavljaju u detinjstvu, a pomažu da odnos roditelj-dete procveta, a naslednici zauvek pamte otvorenost roditelja i spremnost na iskrene razgovore.
5. Reči ohrabrenja i podrške
Stručnjaci kažu da roditelji koji rečima motivišu i hvale svoju decu čak i za male uspehe, u njih usađuju način razmišljanja okrenut uspehu i rastu. Deca se i kada odrastu sećaju tih trenutaka i koriste ih kao gorivo za ostvarivanje ciljeva, neke dnevne navike...
6. Hobi i omiljenih stvari roditelja
Bavljenje hobijima nije samo važno za blagostanje roditelja, već kako kažu stručnjaci sa Harvarda, to je i osnova za blagostanje i zdravlje dece. Gledajući svoje roditelje kako razvijaju svoje hobije, oni pronalaze neka svoja interesovanja, piše YourTango. A kasnije, kada odrastu i zasnuju svoje porodice, sećaće se kako su mama i tata imali vreme za sebe, pa će se zauzeti i za svoje potrebe.
7. Porodične tradicije
Male porodične tradicije imaju moć ne samo da približe članove porodice jedne drugima u ranom životu, već i pružaju osećaj pripadnosti koji pomaže deci da pronađu svoje mesto u porodici, društvu, svetu. Iako ponekad možda deluju beznačajno, zapravo imaju veliki uticaj na mališane, koji će ih se sećati i kada odrastu.
8. Iznenađenja i drugih malih trenutaka
Deca i te kako pamte neka jedinstvena iskustva iz svog života, zajedno sa nekim malim i intimnim porodičnim trenucima. Profesorka Baćo ističe da su to trenuci u kojima se deca osećaju posebno, i to nose sa sobom zauvek – bilo da je u pitanju čitanje priče pred spavanje ili proslava rođendana.
9. Humor roditelja
Neka istraživanja su pokazala da humor roditelja može dobro da utiče na odnos sa naslednicima, čak i onda kada mališani misle da su mamine ili tatine šale loše i prevrću očima na njih. Studija je pokazala da deca čiji su roditelji redovno pokazivali svoj smisao za humor bolje poznaju svoje mame i tate, kao i da njihove metode roditeljstva često i sami kasnije koriste.
10. Kako su pokazivali ljubav
Ne samo što roditeljska toplina i ljubav dobro utiču na zdravlje mališana, već i pomažu u razvijanju emocionalne inteligencije kod dece. Oni se, čak i kada odrastu, sećaju koliko su se osećali podržano i voljeno od strane roditelja.
Jedan od najčešćih razloga zašto odrasla deca prekidaju kontakt sa roditelja je ogorčenje zbog negativnog načina na koji su mama ili tata iskazivali ljubav prema njima u detinjstvu – dakle, definitivno pamte kako im roditelji pokazuju da ih vole.
BONUS VIDEO: