Emocionalna inteligencija podrazumeva da osoba može da prepozna svoje emocionalno stanje i emocionalno stanje drugih. To je sposobnost koja se stiče još od detinjstva i mališanima može mnogo da pomogne u svakodnevnih interakcijama.

Stručnjak za roditeljstvo Rim Rauda je izdvojila veštine koje su karakteristične za decu sa razvijenom emocionalnom inteligencijom, a pročitajte i kako da ih razvijete kod svog deteta.

Prepoznaju neverbalne znake

Drugim rečima, deca koja imaju visoku emocionalnu inteligenciju umeju da prepoznaju osećanja drugih na osnovu njihovog govora tela i facijalne ekspresije.

Kako razviti ovu veštinu: Razgovarajte sa detetom često o tome kako mu je prošao dan, kako su se ponašali ljudi sa kojima su imali interakciju, šta su oni osećali... Na ovaj način dete uči da bolje prepoznaje emocije, piše parents.ru.

Pokazuju saosećanje

Ne samo da dete razume osećanja drugih, već pokazuje iskrenu brigu i nudi pomoć. Na primer, pokazuje želju da uteši drugara koji je dobio lošu ocenu.

Kako razviti veštinu: Najlakši način da naučite dete empatiji je da je vi pokažete. Kada mališan vidi kako, recimo, brinete o baki i deki kada se razbole ili kako u nekoj situaciji pomažete komšiji, i ono će razviti takav model ponašanja.

Pričaju o svojim osećanjima

Emocionalno inteligentna deca su sjajna u deljenju svojih osećanja sa drugima. Na primer, dete priznaje da je loše volje jer ne može da složi pazle ili da je presrećno što je dobilo peticu iz matematike.

Kako razviti ovu veštinu: Neka vam postane navika da jasno imenujete svoje emocije. "Iznervirala sam se jer ne mogu da nađem ključeve". Na ovaj način dete uči da je razgovaranje o emocijama sasvim prirodno.

Lako se prilagođavaju

Dete koje ima visoku emocionalnu inteligenciju se brzo prilagođava na dnevne promene i ne brine mnogo zbog toga. Na primer, ako mora da otkaže šetnju sa drugaricom zbog kiše napolju, neće zbog toga napraviti dramu, već će možda biti malo tužno i naći će drugu zanimaciju.

Kako razviti ovu veštinu: Opet, sve počinje od roditelja. Pokažite fleksibilnost, trudite se da što smirenije reagujete na neke dnevne izazove. Pokušajte ponekad da zajedno sa detetom dođete do rešenja.

Dobro slušaju

Ne samo što emocionalno inteligentna deca slušaju, već i zaista čuju ono što im se priča – oni razumeju emocije koje imate, a da vas čak i ne pitaju ništa o tome. Postavljaju pitanja i pokazuju iskreno interesovanje.

Kako razviti ovu veštinu: Kada vam dete nešto priča, posvetite mu punu pažnju, sve drugo ostavite i uspostavite kontakt očima. Ono će razumeti koliko je važno da vas neko sluša pažljivo i da vas podrži u tome što govorite. Takođe je dobro da opominjete dete da ne prekida druge dok govore.

Umiruju sami sebe

Mališani koji imaju razvijenu emocionalnu inteligenciju umeju dobro da se nose sa jakim osećanjima i ostaju smireni i u teškim situacijama. Na primer, dete se neće rasplakati i otrčati u svlačionicu kada njegov tim gubi u fudbalu na poluvremenu, već će izdvojiti trenutak da diše, smiri se i spremiti se za drugo poluvreme.

Kako razviti ovu veštinu: Pokušajte da ne vičete na dete, ponašajte se smireno, pokažite detetu primerom da sve može da se reši. Možete da vežbate tehniku "pauziraju i diši" i da brojite do deset u trenucima kada je dete veoma zabrinuto.

BONUS VIDEO:

vaspitanje sina za dobrog muža Tiktok/thatlawyermomlife

(Yumama/N. Z.)