Biti roditelji podrazumeva mnogo toga, uključujući i mnogo strpljenja i emocionalne svesti kako bismo utvrdili najbolje načine da podržimo decu i obezbedimo im uslove da "procvetaju" u svakom smislu. Emocionalno inteligentni roditleji nisu samo svesni svojih emocija, već su i vešti u tome da prepoznaju kako se dete oseća, a to je jako važno za blagostanje maišana.
Studija koja je objavljena u stručnom časopisu Psyshological Reports utvrdila je da ove dve osobine poboljšavaju sposobnost roditelja da regulišu svoje emocije i da naprave atmosferu punu podrške u svom domu.
"Roditelji koji umaju da izbalansiraju svoje emocije imaju više samopouzdanja kada su u pitanju roditeljske sposobnosti, skloniji su tome da podržavaju svoju decu i da budu osetljivi na njihove potrebe", saopštili su naučnici.
Evo koje dve osobine imaju emocionalno inteligentni roditelji, prema rezultatima ove studije.
Savesnost
Savesnost se odnosi na sposobnost osobe da bude organizovana, odgovorna i orijentisana ka ciljevima. Kada su u pitanju roidtelji, savesnost znači da su pažljivi prema potrebama svoje dece, da kreiraju rutine koje pomažu da dete kod kuće oseća doslednost i sigurnost.
Savesni roditelji razmišljaju o tome kako njihovi postupci utiču na emocionalno blagostanje mališana – na primer, promišljaju o tome kako različite roditeljske strategije utiču na emocionalni razvoj deteta. Takođe je veća verovatnoća da pred svoje naslednike postavljaju realna očekivanja, kao i da im pružaju podršku da ta očekivanja ispune, prenosi psychologytoday.com.
Savesni roditelji su takođe proaktivni kada treba da savladaju neke potencijalne izazove pre nego što prerastu u ozbiljnije probleme. Kada se deca suočavaju sa izazovima, ovi roditelji im strpljivo pomažu da ih prevaziđu, pružaju im razumevanje i ne reaguju impulsivno. Na ovaj način deca uče kako da se izbore sa emocijama na konstruktivan način.
Ono što je još karakteristično za savesne roditelje je da im je prioritet dugoročno blagostanje naslednika, u odnosu na neka kratkoročna rešenja. To znači i da su skloniji aktivnostima koji podstiču emocionalnu inteligenciju kod dece, poput otvorene komunikacije, aktivnog slušanja i prihvatanja njihovih emocija.
Prijaznost, ljubaznost
Za prijaznost je karakteristična toplina, ljubaznost i sklonost ka saradnji. Ovi roditelji su puni saosećanja i empatije, što im pomaže da se emocionalno povežu sa decom. To mališanima pomaže da se osećaju voljeno, cenjeno i da osećaju da ih roditelji razumeju.
Roditelj koji je prijazan je vešt u prepoznavanju emocija svoje dece i ume da odgovori na njih na pravi način. Sklon je tome da bude vrlo empatičan kada sluša dete, da zaista pokušava da razume perspektivu deteta bez osuđivanja. To ohrabruje dete da slobodno izražava svoje emocije, znajući da neće naići na kritike, već na razumevanje.
Ova osobina roditelja ima važnu ulogu i kada je reč o rešavanju konflikta. Kada dođe do nekih nesuglasica, ove mame i tate su pune podrške, ali održavaju jasna pravila i disciplinu, poštujući emocije mališana, tako da im ne dopuštaju previše, ali i da ih ne pritiskaju.
Pokazujući kako da na miran i saosećajan način reše konfelikte, ovi roditelji svojoj deci prenose tu važnu veštinu. Oni su takođe i strpljiviji i skloniji opraštanju, što pomaže u održavanju bliskog odnosa sa decom.
BONUS VIDEO: