Širom sveta sve je više restorana i kafića koji se u kojima je deci zabranjen boravak. To znači da roditelji ne mogu da dovode svoje mališane na ovakva mesta, što, naravno, izaziva oprečna mišljenja.
"Deca su sigurno najveće bogatstvo koje je priroda podarila društvu. Oko te teme deca u ugostiteljskim objektima, to je nešto o čemu može da se diskutuje i da se sagleda iz više različitih uglova. Sigurno da oni koji imaju decu iil ta generacija koja je skoro odgajala decu, imaju više razumevanja za boravak dece u ugostiteljskim objektima, dok oni čija su deca već poodrasla imaju manje razumevanja za to. Kako iz ugla ugostitelja, tako i iz ugla roditelja, ali postoji i treći ugao koji ne treba zanemariti, kako se i deca osećaju u ugostiteljskim objektima, da li je njima tu interesantno, ima li tu sadržaja za njih ili su i oni tu zato što moraju da budu", rekao je na ovu temu u emisiji "Jutro" na TV Prva predstavnik udruženja Ivent Industrija Srbije, Boško Bubanja.
Svoje mišljenje iznela je i urednica portala Rekla sam ti, Milica Maksimović, koja je inače i majka dvoje dece.
"U svetu postoje restorani, čak i rizorti, hoteli, koji ne podržavaju politiku dovođenja dece u svoje objekte. To sada kada ovako kažemo zvuči onako malo grubo, odmah diskriminacija, ali to je zaista OK, to je u redu, postoje ljudi koji prosto žele da se odmore, ne žele buku, ne žele takvu jednu atmosferu oko sebe i mislim da je to okej, treba da postoje. Kao majka dvoje dece smatram da je tu vaspitanje zaista presudno, možda do ovoga i ne bi dolazilo da nije bilo nekih situacija gde su ugostitelji rešili da to apsolutno stave kao ’difolt’".
Da li deci treba da bude zabranjen ulaz u kafiće i restorane?
Influenserka Dušica Stamenković koja je na mrežama poznata kao Ignjatova mama, kaže da razume i one kojima deca u restoranima smetaju i one kojima ne smetaju.
"Kao mama troje dece, vaspitačica i bivša dadilja zaista mogu da se složim sa jednom i sa drugom stranom, jer razumem obe strane. Naravno, složiću se da deca treba lepo i fino da se ponašaju, ali to se ne radi tik pred odlazak u restoran, to je vaspitanje od rođenja, dakle to je do roditelja. Na tome se radi od momenta kada dovedete dete iz porodilišta. Kad vodite dete negde gde nije njegov prostor morate da mu obezbedite neku zanimaciju, da i vama bude lep taj momenat kad ste porodično negde na ručku, na kafi.
Ja lično nikad deci nisam davala telefon kao animaciju u tim situacijama, ali ponesem bojanke, poželjno je da budu nove, koje deca do tada nisu videla, vole one bojanke sa naleplnicama, stikere obožavaju, moja deca vole i neke malecke igračke, ima i onih koje se vakuumom lepe za sto, to im sigurno drži pažnju".
Obe sagovornice su rekle da vode decu u restorane, ali da biraju one porodične, gde ima igralište za decu, igraonica, gde postoji sadržaj za decu i u tom smislu je boravak na ovakvim mestima i njima interesanan.
Bubanja jer poručio i da postoje različiti roditelji, tako da nekima uopšte ne smeta kada njihova deca trče po celom restoranu.
"Gomila roditelja je navikla na određeno ponašanje dece kod kuće, koji su malo nestašniji, i onda kada ih dovedu u neki ugostiteljski objekat, njima je normalno da dete trči, bude po podu, i uopšte nemaju stres zbog okoline, da li to njima smeta".
BONUS VIDEO: