Kako ne biste uništili neadekvatnim pranjem i ceđenjem kupaće kostime posle nošenja, isprobajte ove savete i trikove.
Isperite kupaći kostim
Isperite kupaći kostim što je pre moguće u hladnoj vodi iz slavine nakon svakog nošenja.
Pustite da se natopi 30 minuta
Ako imate vremena, ostavite da se kupaći kostimi natope u hladnoj vodi 30 minuta, što je najbolje za tkaninu. Natapanje će ukloniti većinu hemikalija, soli, peska i mleka za telo koje mogu da oštetite materijal. Ali ne brinite ako nemate vremena za dubinsko pranje, to ne mora da bude deo vaše rutine nakon svake upotrebe. Nekoliko vrhunskih proizvođača preporučuje ispiranje kostima nakon svake upotrebe i pranje nakon svakih tri do pet nošenja.
Prethodno tretirajte mrlje tako što ćete sunđerom ili starom četkicom za zube naneti pastu napravljenu od 1/3 šolje tople vode i 6 kašičica sode bikarbone. Pustite da se pasta potpuno osuši pre nego što operete kupaći kostim.
Neke mrlje, poput promene boje ispod pazuha, zahtevaju dodatni tretman izbeljivačem na bazi kiseonika ili drugim proizvodima za čišćenje. Sredstva za samotamnjenje se posebno teško uklanjaju, pa nosite starije kostime kada ih nanosite.
Ručno pranje
Napunite sudoperu hladnom vodom i dodajte 1 kašičicu ili manje tečnog deterdženta za veš namenjen za delikatan veš. Ako ga nemate, koristite samo malo šampona da operete kupaće kostime, ali preskočite sve kombinovane proizvode koji sadrže balzam.
Okrenite kupaći kostim naopačke i potopite ga u rastvor. Trljajte nekoliko minuta, a zatim dobro isperite.
Iscedite višak vode
Izvadite kupaći kostim iz vode, a zatim nežno istisnite vodu iz tkanine. Nemojte cediti jako jer to može da ošteti i rastegli kostim.
Pustite da se kupaći kostim osuši na vazduhu
Raširite svoje kostime da se osuši na mestu zaštićenom od direktne sunčeve svetlosti. UV zraci od sunca mogu i da izblede i unište vlakna kostimima.
Da li treba da operem kupaći kostim pre nego što ga nosim?
Ako imate potpuno nov kupaći kostim, dobra je ideja da ga operete pre nego što ga prvi put nosite kako biste sprečili iritaciju kože od hemikalija i boja. Pratite uputstva za negu kupaćih kostima ili operite ručno u hladnoj vodi koristeći nežni deterdžent i osušite na vazduhu.
Dodatni saveti za pranje kupaćeg kostima
Umesto da skinete kupaći kostim i potopite ga u hladnu vodu, nosite ga pod tušem posle kupanja.
Prilikom ručnog pranja nemojte koristiti deterdžent u prahu jer se možda neće potpuno rastvoriti ili dobro isprati. Nikada ne koristite izbeljivač sa hlorom za izbeljivanje ili uklanjanje mrlja.
Destilovano belo sirće može se koristiti kao hitna zamena za deterdžent prilikom pranja kupaćih kostima, jer istovremeno uklanja neprijatne mirise i smanjuje bakterije na tkanini.
BONUS VIDEO