Ispovesti sa porođaja žena koje pamte samo najlepše trenutke, ali i onih koje su doživele akušersko nasilje, nikada nije dovoljno. Međutim, šta se dešava kada izađemo kući iz bolnice i u naručju unesemo bebu u naš dom, da li je tada sve 'med i mleko' ili tek počinje haos? Raznih je situacija, a ispovest jedne porodilje koja je izazvala lavinu komentara na društvenoj mreži Tviter.
Ova prvorotka je objasnila kako se osetila kada je sva u ranama došla kući gde ju je sačeko pola familije, ali to nije ono najgore. Na kraju ćete se i vi iznervirati! Međutim, nažalost, ako je sudeći po komentarima, ovo nije redak slučaj poniženja jer i iskustvo drugih žena pokazuje to.
Korisnica 'Mishomorka' je na Tviteru objavila deo prepiske jedne porodilje, a pošto nije mogla da veruje, upitala je: 'Koliko se ovo samo često događa, braćo i sestre'. Evo šta je porodilja tom prilikom otkrila:
"Kad sam se ja porodila, nakon teškog porođaja, gde smo i dete i ja jedva preživeli, nakon što su nas otpustili iz bolnice, dočekala nas je puna kuća muževljeve rodbine. Tu su osim svekrve i svekra bile i tetka, neviste, rođake. Ja, prvorotka, balava i potpuno nepripremljena na situaciju ležala sam sva krvava i držala novorođenog sina na sisi, pokušavajući sa užasnim šavom nakon epiziotomije da se namestim i nahranim ga, iako nije imao refleks za sisanje. Ja sam pokušavala, a oči su buljile u moju krvavu spavaćicu, modre ruke od infuzija, moje grudi, moje dete. Posle sam čula od nekog da je neko od prisutnih rekao da mi je kuća tom prilikom bila prljava. I sada sam ljuta na sebe samu kad se setim toga i žalim što ih sve tada nisam poslala u tri PM", piše u objavi na Tviteru, a mnogi su iskritikovali muža jer se nije udostojio da je sačeka u čistoj kući kada dolazi sa njihovom bebom.
Ispod objave su krenuli da se nižu komentari žena koje su isto ili slično doživele, evo nekih od njih:
"Možda i nisu glupost oni običaji da se ne dolazi u goste prvih 40 dana osim majke, sestre, brata, najbližih, koji dolaze da pomognu", "Događaće se dokle god se muževi tretiraju kao deca bez ikakvih obaveza u kući. Kada gospoda supružici počnu da ravnopravno učestvuju u roditeljstvu i kućnim poslovima i kad nauče da cene suprugu i činjenicu da im je rodila dete, svega ovoga neće biti. Do tada...".
Bilo je i onih ekstremnih primera koje su ljudi čuli, a onda putem mreža tuđa iskustva podelili sa pratiocima.
"Nailazila sam na ispovesti žena koje su se iz porodilišta vraćale u punu kuću i gde se od njih očekivalo da se odmah late posla, da posluže goste i skuvaju ručak. A tek priča da se porodilja vratila u bolnicu pokidanih konaca jer je mladoženja odmah hteo seks".
Mogla se probrati i nekolicina onih koji znaju kako se funkcioniše u zajednici i braku i koliko je vana međusobna potpora i podrška, pogotovu nakon porođaja.
"Vrlo često, ali to ima veze sa tim sa kime pravite decu i u kakvu kuću se udajete. Meni je muž bio najveća podrška posle porđaja i vodio je računa o meni i bebi i pored toga što sam super podnela carski rez. Svekar i svekrva takođe. Dever se plašio bebe, ali je pomagao."
(Yumama)