Niška policija istražuje slučaj jezivog vršnjačkog nasilja koje se dogodilo u tom gradu. Tri devojčice sa fantomkama gađale su vršnjakinju kamenom u glavu. Nagađa se da su kao razlog za prebijanje devojčice navele to što je dobila peticu, nakon što su joj to zabranile putem društvenih mreža.

Devojčica sedmog razreda je i ranije imala problema sa ovim vršnjakinjama, što su potvrdili i iz škole. Škola je pojačanim pedagoškim nadzorom pokušala da utiče na ovu grupu devojčica ali incident se dogodio van škole. Epilog je da je žrtva nasilja, morala da promeni školu.

Dragan Vulević, stručnjak za socijalno pravo i dugogodišnji savetnik Ministarstva za rad i socijalnu politiku, gost Jutra na Prvoj, odgovara na pitanje o učestalosti ovakvih događaja: "Vršnjačko nasilje i nasilje u školama nije novina, postoji oduvek, ali su motivi danas sasvim drugačiji, kao i intenzitet, kontituitet i motivi. I u moje vreme je bilo tuča zbog simpatija ali posle toga mi smo i dalje bili drugovi, nije se to ponavljalo. Motivi danas su sasvim drugačiji, u mnogome proistekli iz porušenog sistema vrednosti u kojima su današnja deca rasla. Nekada se znao odnos između roditelja i dece, dece i nastavnika, nastavnika i roditelja. Taj odnos je bio pun poštovanja, razumevanja i tolerancije.

Danas u ovakvom vremenu i porušenom sistemu vrednosti, sve je to poremećeno. Možemo da primetimo da sve što se u školama dešava a tiče se vršnjačkog nasilja, se snima mobilnim telefonima, objavljuje na društvenim mrežama, postaje viralno i ti počinioci žele priznanje za to što rade, to postaje trend.

U školama postoje psiholozi, pedagozi, defetolozi i specijalni pedagozi, kojih je od 2020. bilo preko 2700, i njihova zadatak je da prate ponašanje u okviru vaspitnog procesa. Problemi često nastaju kada roditelji nemaju dobar odnos sa psihopedagoškom službom, ne saslušaju ih kada postoji problem sa detetom, već idu da dete brane a njih i nastavnike napadaju. Takođe, krivična odgovornost za ovakve slučajeve se mora usmeriti i ka nekim drugim subjektima, unutar okruženja deteta."

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako izgleda osip roseola kod dece keywords: dete, osip, virusna infekcija, roseola TikTok/brookejeffymd